Gemide Bayram ve Kutlama

1
Gemide Bayram ve Kutlama
Gemide Bayram ve Kutlama
Gemide Bayram ve Kutlama

 

Bazı günler vardır ki, insanlar bir yıl boyunca onların gelmesini bekler. Bayramlar, kutlamalar bunlara örnektir. İnsanı heyecan kaplar. Bundan çok daha güzel şey ise bu özel günleri gemide kutlamaktır. Gemide Bayram ve Kutlama denizde çalışmayan kişiler için gerçekten de hayal etmesi zor bir duygudur. Bu yazımda da sizlere bu konuda bilgi verip gemide bayram kutlayanların o bir gününü aktarmak istedim. 

Gemide Doğum Günü Kutlaması

Genel olarak gemide bir kutlama yapılacağı zaman önceden hazırlıklar yapılır, doğum günü kutlanılacaksa süpriz partiler hazırlanıp hediyeler alınır. Peki gemide doğum günü kutlaması nasıl yapılır? Aslında tahmin etmek zor da değil. Gün içerisinde herkes yapacağı işi yapar ve dinlenme saatinde gemideki imkanlar elverdiği ölçüde gemide hediye verilir, eğer kutlama bir yaş günü olacak ise aşçıbaşının hazırladığı pasta gemide doğum günü kutlamasının ana malzemesi olur. Unutmamak gerekir ki aşçı başınız hünerli ise sadece yaş pasta değil, kuru pastalar da yapabilir. ( Bunu özellikle söylüyorum, çünkü bu tarz şeyleri gemide bulmak zordur ve gemide kutlamalar lükstür.)

Gemide Bayram Kutlaması

Bununla beraber gemide milli ve dini bayramların da kutlaması yapılır. O gün tüm personele izin verilir ve belirlenmiş olan saatte bayramlaşma yapılır.

Gemide Bayram
Gemide Bayram

Yukarıdaki resim gemide 29 Ekim kutlaması görüntüsüdür. ( 2011 )

 

Aslında tüm personel izinlidir dedik ama eksik söyledik. Gemide vardiya zabitleri haricinde herkes izinlidir. Hele de seyirdeyseniz, onlar vardiyalarını sürekli olarak tutmak zorundadırlar.  Bir önceki gün herkese bayramlaşma saati bildirilir ve önceki geceden herkes hazırlıklarını yapar. En güzel kıyafetler çıkarılır ( genelde dışarıda giyilmek üzere dolaplardaki kıyafetlerdir bunlar) , tıraşlar olunur. Sabah erkenden kalkılır ve tekrar bir kontrol yapılır.  Belirlenen saatten önce salonlara inilir ve gemide bayram kutlaması, bayramlaşma yapılır. Kısa bir bayramlaşma faslından sonra yukarıda da bahsettiğimiz gibi aşçı başının özel bayram menüsü servise açılır. Bir yandan o güzel yemekleri yerken, diğer yandan da gemideki dostluklar, gemideki arkadaşlıklar pekiştirilir. Gemide bayramlaşmalar genellikle büyük salonlarda, personel ve zabitan ayrımı olmaksızın hep beraber aynı ortamda yapılmaktadır. Zaten bayramlaşmanın da esas gayelerinden birisi bu değil midir? Ayrılık, gayrılık, küslük olmaz. Gerçi genel ortamda da gemide küslük olmaz. Olmamalı.

Gemide bayram ve kutlama gününde iş yoktur ve konuşulmaz. Yan kamaramızdaki dostumuzun herşeyini bilsek de ayrı bir samimi sohbet başlar. Her hikaye, yaşanmış olaylar tekrar tekrar anlatılır. Gemicilerin Gemi Hikayeleri hiç bitmez zaten. Sizlerle güle oynaya konuşan herkesin aslında akılları başka yerlerdedir. Evlerinde. O bayramda gurbetteler. Belki diğerinde de gemide olacaklar.

Lumbuzumun Perdesi isimli bir sitede şöyle bir bayram sabahı menüsü gördüm. Sizde fikir olması açısından gemide bayram yemeği resmini paylaşmak istedim.

Gemide Bayram Yemeği
Gemide Bayram Yemeği

Gemide yemek yedik, gemide bayramlaşma aşamasını da atlattık. Evimizle hiç mi görüşmeyeceğiz? Elbette. Sırada o var. Ama unutulmaması gereken en önemli şey var. Bulunduğunuz ülkedeki saat ile Türkiye saatlerini kıyaslayıp arama yapmanız en güzeli olacaktır. Amerika’da gece saatler 01:00 iken , Türkiye’de 08:00 veya 09:00 olduğunu düşünerek aramalar yapılır.

 

Günün yarısını bitirdik neredeyse. Şimdi ne yapacağız koca gemide? İşte herşey başa sarıyor burada. Ya arkadaşlarınızla vakit geçirirsiniz, veya dinlenirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise şu. Ülkenizde bayram tatili kaç gün olursa olsun, gemide bayram tatili 1 gündür…

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here