Gemi Turuna Çıkacaklara Tavsiyeler

0
Gemi Turu ile Seyahat

Denizcilik ve gemi ile ilgili yazılar paylaşıp da yaz tatilinin iyiden iyiye kendini gösterdiği şu günlerde yurtiçi ve yurtdışı gemi turları konusunda yazı yazmamak olmaz diye düşündüm ve sizler için gemi turları ile ilgili bilgi vermek istedim. Kısacası bu yazımda, ilk defa yolcu gemisi turuna çıkacaklara bazı basit tavsiyelerim olacak. Şimdiden size iyi tatiller dilerim..

Gemi Turuna Hazırlık

Yapılacak her faaliyette olduğu gibi gemi turları için bir hazırlık aşaması vardır. Bu aşamalara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gemi Turlarında Eğlence ve Havuz Başı
  1. Aşama- Gemi ile nereye gitmek istersiniz?

Normal bir tatil planı bile insanı heyecanlandırıyorken, gemi ile tatil yapmak sizler için gerçekten tarifi zor bir duygu olabilir. İnsanlar tatil planı yaparken kültür turu, deniz turu diye ayrım yaptıklarında gemi turu ile hem kültür turu, hem de deniz tatili yapabilirsiniz. Gemi turu ile gideceğiniz yerlerin tarihi derinliği size hem denizin hazzını yaşatırken, hem de kültürel anlamda sizi doyuma ulaştırabilir.

2.Aşama – Hangi Seyahat Acentasını Tercih Etmeliyim?

Aslında buradaki doğru soru gemi turunu direk mi almalıyım yoksa seyahat acentasından mı satın almalıyım olabilir. Burada da farklı seçenekler karşınıza çıkabilir. Gemi turunuzu elbette gemi şirketinin direk kendisinden alabilirsiniz ama seyahat acentasından almanızın size birtakım farklı faydaları olacaktır. Sonuçta gemi turlarına asıl turist gönderenler seyahat acentalarıdır. Bu nedenle turu düzenleyen ana şirket, kendisine müşteri bulan seyahat acentalarına çok daha ekonomik avantajlarla gemi turu satışı yaparlar. Seyahat acentası bu indirimi size direk parasal olarak yansıtmasa bile, size özel indirimler, ücretsiz aktiviteler veya bonus olarak geri döndürerek, sonraki yıllarda da kendileri ile tatile çıkmanızı isterler. Ayrıca seyahat acentaları ile gemi turuna çıkmanın bir diğer avantajı da sizlere rehberlik edecek bir görevlinin olması olacaktır. Bu sayede kültür turu adına öğrenmek istediğiniz bilgileri, uzman bir kişiden direkt olarak öğrenebilirsiniz.

Çocuklar İçin Ek Ücret Ödenecek Mi?

Burada da aslında bir kesinlik söz konusu değil. Bu şirket inisiyatiflerine bağlı bir durum. Kimi gemi turlarında 17 yaşına kadar olan çocuklar ücretsiz seyahat etme hakkına sahipken, kimisinde de bu yaş sınırı 2’ye kadar düşebilmektedir. Burada istisna olan bir durum var. Çocukların ücretsiz olarak tatile çıkması durumu sadece konaklama anlamında geçerlidir. Bunun haricinde vize, gidilecek olan ülkedeki harçlar vb. için gidilecek olan ülkeye harç ücretleri ödenir.

Yolcu Gemisinde Akşam Yemeği

Gemiye Katılım Öncesi

Gemi için gerekli ön hazırlıkları yaptınız ve biletlerinizi aldınız. Seyehat zamanı geldi. Şimdi de işleriniz bitmedi. Hatta gemiye gidene kadar en önemli olan durumlar bu aşamada yapılacak. Gelin bunları soru cevap olarak açıklayalım.

Seyahat Sigortası Yaptıracak mıyım?

Gemi turu öncesi seyahat sigortası yaptırmak aslında sadece gemi turuna özgü bir durum olmamakla beraber neredeyse tüm yurtdışı turlarında artık zorunlu gibi birşey. Bunu zaten birçok tur şirketi anlaşmalı firmalara uygun fiyatlara yaptırabiliyor. Bununla beraber, çalıştığınız bankalarda da sizlere bu konuda yardımcı olabilecek sigortacılarınız olacaktır.

Gemiye Katılım Öncesi Yapmam Gereken Özel Bir Şey Var mı?

Gemi turuna çıkmadan önce yapılması gereken işlemlerden bir tanesi ön kayıt işlemleridir. Bu işlem tura gidilecek ülkelere teslim edilmesi gerekli olan beyanname vb gibi dokümanların sizin tarafınızdan doldurulup yetkililere iletilmesini kapsamaktadır. Bu nedenle gemi turu öncesi, otobüs yolculuğuna çıkar gibi gemi kalkışından hemen önce orada olmanız sizin gemi turuna katılabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Hatta böyle bir durumda gemi turuna kabul edilmeme ihtimaliniz çok yüksektir.

Yolcu Gemisinde Açık Büfe

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here