Gemi Terkten Sonra Kaptan’ın Sorumluluğu

0
Gemiyi Terkte Kaptanın Sorumluluğu

Gemiler her zaman sorunsuz şekilde seyir yapmıyorlar. Bazen haberlere de yansıdığı üzere, yangın, batma, çarpışma, karaya oturma, fırtına gibi istenmeyen durumlarla da karşılaşılabiliyor. Bu yazımızda da gemi terk ettikten sonra kaptanın sorumluluğu konusunda bilgi verilecektir.

Gemi Kaptanının Sorumluluğu

Gemi Terkten sonra kaptanın sorumluluğunu tasvir edebilmemiz için normal durumda gemi kaptanının sorumluluğu nedir? sorusunun yanıtını bilmek gerekmektedir. Gemide yaşanan iyi veya kötü her türlü durumda gemi kaptanı sorumludur.

Dolayısı ile gemide meydana gelmiş veya gelebilecek olan yangın, çarpışma, karaya oturma, fırtına gibi nedenlerden dolayı gemiyi terk etmek gerekirse bile, bu durumda gemi kaptanı tüm mürettebattan sorumludur.

Bir arıza veya kaza sonucu kaptan tarafından değerlendirilip gemiyi terk talimatı geldiğinde gemi mürettebatı bu kararı sorgulamadan can kurtarma araçlarının ve kendi kişisel can kurtarma vasıtalarının hazırlıklarını hemen yapıp talimat gereği gemiyi terk etmek mecburiyetindedirler.

Gemiyi ve personeli kurtarma konusunda tüm yollar denenip başarıya ulaşılamadıysa gemi kaptanı sorumluluğunu kullanarak gemiyi terk talimatını verir. Bu durumda yapılması gerekenler;

*Gemi Vardiya Mühendisine durum hakkında bilgi verilip onun da kurtarma veya gemiyi terk işlemlerine iştirak etmesi sağlanmalı,
*Diğer gemilere ve bağlı bulunulan devlet otoritelerinin ilgili mercilerine acil durum sinyali gönderilmeli,
*EPIRB cihazını aktive edip, SART cihazı, can kurtarma vasıtasında yanınızda olacak şekilde beraberinizde getirilmeli,
*Eğer toparlanmak için yeterli zaman var ise köprüüstünden gerekli olabilecek tüm evrakları toplayın. Bu, ileride yapılacak olan bilirkişi incelemeleri esnasında yaşanan olaylar hakkında delil niteliği taşıyacağından sorunun neden kaynaklandığı hakkında daha detaylı bilgiler verebilecektir,

Gemide Acil Durum Çağrısı

Gemide acil durum çağrısının nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bilgilendirme, halen hazırlığını yaptığımız payroteknik ekipmanların kullanımı konulu yazımız ile detaylı şekilde açıklanacaktır. Burada bilinmesi gereken şey, gemide acil durum sinyali vermek için payroteknik ekipmanlar kullanılmaktadır.

Gemi Terkten Sonra Kaptan’ın Sorumluluğu

Gemi terkten ve başka bir gemi tarafından kurtarıldıktan sonra da gemi kaptanının sorumlulukları bulunuyor.

*Daha önce gemi acil durum sinyalinin o an itibarı ile iptal edildiğinin ilgililere duyurulması,
*Gemiyi terk etme nedenini ve terk edilmiş olan gemi koordinatlarının diğer gemilere bildirilmesi,
*Kurtarılan veya kurtarılamayan personel durumunun en yakın kıyı liman otoritesine bilgilerinin verilmesi,
*Şirkete ve P&I Kulübe kurtarılanlar ve yaralılar hakkında detaylı bilgilerin verilmesi,
*Kazaya / gemiyi terke neden olan olay veya durumun anlatıldığı detaylı kaza tutanağını, diğer zabitler ile beraberce objektif şekilde hazırlanıp şirkete ve ilgililere teslim edilmek üzere çoğaltılmasıdır.

Elbette bu yukarıda yazılanlar gemi terk esnasında gemi kaptanının sorumluluklarını yazsa dahi kelimesi kelimesine uyuşmayabilir. Çünkü farklı durumlar için farklı aksiyonları da almak gerekebilmektedir. Burada yazılanlar sadece ana maddeleri itibarı ile unutulmaması şart olan konu başlıklarıdır.

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here