Gemi Stajyeri Gemide Nasıl Davranmalıdır?

5
Gemi Stajı
Gemi Stajı
Gemi Stajı

Gemi stajına çıkacak birçok arkadaş gemide nasıl davranılması konusunda çok endişeliler. Malum. Üniversitelerde ne kadar bu konu üst sınıflar tarafından anlatılsa da sonuçta kimse gerçekten gemiye gidip bir kaptan ile tanışmamıştır. Mesela bir gemi stajyerinin merak ettiği sorular, gemiye ne zaman gidilir, gemide nasıl hitap edilir, nasıl konuşulur veya nerede oturulur gibi sorular sorulabilir. Bu yazımızda size bunlar hakkında bilgiler sunacağım.

Gemi Stajyeri Gemide Nasıl Davranmalıdır?

Gemi stajına çıkmak bir çok denizcilik öğrencisi için korkutucu bir tecrübedir. Ama bir o kadar da önemli ve eğiticidir. Bu gemi stajının başarılı ve eğlenceli olması tabiki de stajyere bağlıdır. Eğer ki gemi stajyeri nasıl oturup kalkacağını bilir, nerede nasıl ve kiminle konuşacağını bilirse kesinlikle bir sıkıntı yaşamayacak, aksine herkes ona yardımcı olmaya çalışacaktır.

Gelelim şimdi gemi stajının püf noktalarına;

 

Gemiye Katılış;

Genellikle şirketler sizi kafile ile veya yanınızda başka birisi de katılacağı zaman gemiye gönderir. Bu nedenle siz gemiye ulaşana kadar onunla beraber olursunuz. Genellikle de gemi kalkarken değil de geminin yanaşmasından kısa süre sonra gemiye katılınır. Eğer siz tek başınıza Türkiye limanlarından birisinden gemiye katılacaksanız, bir acente numarası size verilmedi ve sadece gemi telefon numarası verildiyse gemi kalkış saatini beklemeyin. Gemi yanaşır yanaşmaz gemiye katılmaya bakın.  Tüm evraklarınızın yanınızda eksiksiz olmasına da dikkat edin.

 

Gemi Yetkililerine Kendinizi Tanıtma;

Siz bir zabit adayı olarak gemiye çıkar çıkmaz lumbarağzındaki vardiyacı personele kendinizi tanıtarak kargo kontrol odasının yerinin gösterilmesini söyleyin. “Ben yeni makine/güverte stajyeriyim. Kargo kontrolü bana gösterir misin?” diyerek, kendinizi kısaca tanıtıp kargo kontroldeki vardiya zabitine veya gemi 2. kaptanına ulaşın. Kargo kontrolde de aynı şekilde kendinizi tanıtarak evraklarınızı yetkiliye teslim edersiniz. Zaten bölümünüze göre ( makine/güverte) yetkili kişiye haber edilecektir. Makine stajyeri iseniz 2. mühendis veya 3. mühendise haber verilip onların oraya gelmesi sağlanır ve sizin hangi kamarada kalacağınız belirlenir.
Not: Kamaranıza valizlerini götürür götürmez aksi söylenmedikçe iş kıyafetlerinizi giyip hemen görev yerinize inmeniz önemlidir. Turist gibi hemen istirahate çekilmeniz sizin dezavantajınıza olacaktır.

 

Gemide Tanışma ve Konuşma;

Sonuçta gemi kaptanı ve baş mühendisi ile de tanışacaksınız. Bir kere ortak salonlarda, televizyon karşılarında baş köşelere oturmayın. Kıyıda kenarda kalın. Hatta sizin ile ilgilenen zabitlerden ilk gün nerede nasıl oturulacağı konusunda da bilgileri isteyin. Salona birisi geldiğinde ( baş mühendis veya kaptan ) kibarca ayağa kalkıp kendinizi tanıtın ve gereksiz espri, samimiyetten de uzak durun. Bir şey sorulmadan cevap vermeyin.

 

Gemide Yemek Yemek;

Gemide her şeyde olduğu gibi yemek yemenin de belirli saatleri vardır. Gemide yemek saatleri

Kahvaltı:  07:00 – 08:30
Öğle Yemeği : 11:30-13:00

Gemide Yemek
Gemide Yemek

Akşam Yemeği: 17:30- 19:00  saatleri arasındadır. Genellikle hep beraber yemek yenilmesi beklenilir.

 

Salonlarda Zaman Geçirme;

Gemilerde stajyerler göz önünde olan kişilerdir. Herkes stajyerleri sever, takılır, espri yapar. Buna alışkın olmalı ve bazı şeylere aldırış etmemeniz gerekmektedir. Bir husus konusunda rahatsız olduğunuzu belli ederseniz emin olun ki herkes o konuda sürekli olarak üzerinize gelecektir. Saygısızlık etmeyin hiçbir zaman. Eğer salon telefonu çalıyorsa, genelde o salonda rütbe olarak en küçük olan telefonu cevaplar ve ilgili kişiye mesajı iletir.
Her ne kadar size özel bir kamaranız olsa da ortak alanlarda herkesle beraber vakit geçirmeniz beklenir.

Limanlarda Dışarı Çıkma;

Gemide Boş Zamanlar
Gemide Boş Zamanlar

Gemilerde dışarı çıkma konusu da izine bağlıdır. Makinacıların amiri 2. Mühendis, Güverte bölümü amiri de 2. Kaptandır bu konuda. Tabi bir stajyer olarak limana çıkma istediğinizi öncelikle sizin bir üstünüz olan 3. kaptan/3. mühendise bildirmeniz gerekir. Belki de onun yapacağı bir işte yardımınıza ihtiyacı olacaktır. Ondan gizli olarak isteyeceğiniz izin ters etki yapabilir. Her limanda da dışarı çıkılmaz.

 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eğer staja çıkmadan önce yapılacaklar konusunda aklınıza bir konu takılırsa yorum kısmından bize yazarak ulaşın. En kısa zamanda size konu ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

5 YORUM

  1. Kızım kendi isteğiyle Denizcilik Lisesi Güverte Bölümünü bu sene bitirecek. Üniversitedede aynı bölümden devam etmek istiyor. İstanbulda yaşıyoruz. İş imkanlarının çok kısıtlı olduğu bu iş alanında çalışanlar tarafından defalarca söylenmekte. Çok üzgün ve çelişkideyiz. Başarısı ve bilgisinden şüphemiz yok. Madem bayanlara bu alanda iş imkanı yok neden bu okullara kız öğrenci alınıyor? Bu konuda bir açıklama yapabilir misiniz?

    • İş imkanı yok demek ile iş imkanı kısıtlı demek farklı şeylerdir.
      Sonuçta denizlerde halen bayan zabit ve kaptanlarımız görev yapmaktadırlar. Sadece erkeklere göre daha zor iş bulabilmektedirler.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here