Gemi Stajı Ayarlamak

8
Gemide Staj

Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin en büyük sorunlarından birisi de gemi stajı ayarlamaktır. Eğitimi tamamlayabilmek için yeterli miktarlardaki gemi stajını tamamlamak gerekmektedir. Genellikle denizcilik eğitim kurumlarının öğrencilerinin aynı zamanda staja çıkacak olmasından dolayı, gemide staja çıkmak isteyen öğrencilerin sayısı çok fazla olmasına rağmen gemilerdeki stajyer öğrenci kontenjanı sınırlı olduğundan ve son yıllarda kontrolsüz olarak denizcilik eğitimi veren kurumların çoğalmasından dolayı staja çıkılacak gemi bulma işi zorlaşmıştır.

Bu yazımda sizlere gemi stajı ararken yapılması gerekenler ve gemi stajı bulmak konusunda birkaç ipucu vererek staja çıkılacak geminizi kısa sürede bulmanıza yardımcı olmak istedim. 

Şimdi ilk olarak, mezun olduğunuzda hangi şirketlerle muhatap olacağınızı biliyor musunuz? Denizcilik Şirketleri iletişim bilgilerini edinin bakalım. Bunu en garanti şekilde Deniz Ticaret Odasının web sitesindeki üyeler bölümünden edinebilirsiniz.

Gemi Stajı bulmanın en önemli kısmı, karar vermektir. Gemi stajına çıkacak öğrenci zaten o esnada en az 1 yıldır denizcilik eğitimini alan bir kişidir. Dolayısı ile gemi tiplerini, boyutlarını, özelliklerini gemi sefer bölgelerini az da olsa öğrenmiş olacaktır. Gemi stajı ayarlamak için gerekli olan ikinci şey, hangi tip gemide staj yapacağınıza karar vermenizdir. Tanker tipi gemilerde mi, konteyner gemilerinde mi yoksa dökme yük gemilerinde mi staja çıkmak istediğinize karar vererek, görüşmeye gitmeyecek olduğunuz şirketleri listenizde çıkarın.

Gemi tipini belirlemek, işin zorlu kısmını atlatmış olmak demektir. İşimize aynı şekilde planlama ile devam edelim öyleyse. Elinizdeki listede bulunan yüzlerce firmadan ismini duyduklarımızı belirleyelim. Birçok kişi telaffuz etmiş olabilir veya internet yardımıyla bunlar belirlenebilir. Yaklaşık olarak 15-20 en iyi şirketi belirlememiz yeterli olacaktır. Bunu belirlerken kullanacağınız kriterler sadece gemi stajyer maaşları olmamalı. Sefer bölgeleri, gemi yaşı, gemi personelinin eğitim durumları ve hangi denizcilik eğitim kurumlarından mezun oldukları gibi önemli bilgiler belirleyici olmalıdır.

Listemizdeki şirketlere sırası ile ulaşma zamanı geldi. Şimdi, denizcilik şirketi iletişim bilgilerinden ilgili şirketin insan kaynakları departmanına telefon ederek randevu almanız sizin yararınıza olacaktır. Bu sizin hem planlı olduğunuzu gösterir, hem de çat kapı giderseniz ilgili kişinin o esnada başka bir işi olduğundan şirketten geri çevrilebilirsiniz. Size önerim ne olursa olsun telefon ile randevu alıp, zamanında görüşmeye gitmeniz gerekliliğidir.

Kendinizi tanıtıp gemi stajı görüşmesi randevunuzu aldınız. Görüşmeye sıradan bir görüşme olarak gitmeyin. Şirket hakkında gitmeden önce bilgi edinin. Kaç tane gemisi var, tonajları neler gibi. Çok resmi olmamak kaydı ile düzgün bir kıyafetle ve traşla görüşmeye gitmenizde fayda var. İstekli olduğunuzu ilgiliye gösterin ve gereksiz sorular sormaktan çekinin. Gemi stajı başvuru formunuzu doldurup, fotoğrafınızı da verin. Staja çıkmak için hazır olduğunuz tarihi de belirtin ki en uygun gemi için planlamanız yapılsın.

Bundan sonrası şirketin sizi aramasını beklemek. Eğer şirketten size kesin olarak staja çıkarma ile ilgili bilgi verilmedi ise, başka şirketlerle de görüşeceğinizi çekinmeden bildirin. Bundan zarar değil, fayda gelir. Hem onlara karşı dürüst olduğunuzu gösterirsiniz, hem de kendi şansınızı arttırırsınız. Diğer gideceğiniz şirkete de aynı bilgilere verin. Unutmayın ki insan kaynakları müdürleri birbirlerini çok iyi tanır denizcilik sektöründe. Sizin sakladığınız bilgiler er yada geç onların kulaklarına gidecektir.

Unutmadan eklemek istediğim önemli bir konu da var. Bu gemi stajı görüşmelerinizi staja çıkmadan 1-2 hafta önce yapmayın. Mümkün olan ilk fırsatta, okullarınızın açıldığı ilk zamanlarda yapın ki, herkes staj başvurusuna gittiğinde, gemiler stajyerler ile dolduğunda eliniz boş dönmeyin.

Gemi stajı bulmak özellikle deniz ulaştırma işletme mühendisliği öğrencileri için çok zordur. Her durumda staj konusunda bir sıkıntınız olursa, lütfen gemi stajı için sitemize de bakmayı unutmayın. Elimizden gelen yardımı yapmaya çalışırız.

Kolay gelsin…

8 YORUM

 1. Merhaba benim oglum pirireis Üniversitesi gemi ulaştırma işletme mühendisliği birinci sınıf öğrencisi 3 aylık kısa dönem staj. Olanağı bulamadık başvurduğunuz yerler staj kontenjanımız doldu diyor bize yardımcı olurnusunuz saygılar
  Tel 0 541 780 13 26

  • Maalesef arz talepten fazla olunca, ve staj kısa staj olunca şirketler stajyer almak istemiyorlar. Daha fazla araştırmak gerekiyor. Okul yönetiminden yardım alabilirsiniz. Sonuçta piri reis üniversitesi bir deniz ticaret odası kurumudur. Bütün denizcilik şirketlerinin bağlı olduğu yer orası. İllaki birşeyler çıkar.

 2. merhaba ben kocaeli karamürsel denizcilik meslek yüksek okulundan mezun oldum 9 aylık açık deniz stajım var bütün belgelerimi tamamladım tanker gemilerine cıkmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

  • By abdullah bende 12.sınıf öğrencisiyim liseden sonra 12 ay açık gemi stajına çıkmak istiyorum bana yardımcı olur musun?

   Hangi belgeler lazım…

 3. Merhaba ben İstanbul üniversitesinde Deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği okuyorum bu sene yaz stajı yani kısa staj yapmam gerekiyor ancak hala bir sonuç elde edemedim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bu geminin büyüklüğüne ve personel sayısına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak standart bir gemide 1 makine 1 güverte stajyeri olması beklenebilir. Ama eğer gemideki filika kapasitesi personel sayısından fazla ise fazla kişi sayısı kadar stajyer olabiliyor. Örneğin gemi filikası 32 kişilik ve gemide de 28 kişi var. O gemiye 4 kişi daha gelebilir demektir bu. Tabi aynı zamanda kalacak yer sıkıntısı da olmayacak. Biz buna gemilerde safe manning adını veriyoruz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here