Gemi Motorları Nasıl Çalışır ?

0

kontak anahtarıÇevremizde birçok farklı makine mevcut. Bunların da özellik ve büyüklüklerine göre farklı farklı çalışma şekilleri bulunmaktadır. Kimisi bir düğmeye basarak çalışır, kimisi arabalarımızda olduğu gibi anahtarı çevirip marşı aktif ederek. Peki Gemi Motorları Nasıl Çalışır ? Bunu merak ettiniz mi hiç? Sonuçta arabalar 100 beygir gücünde motorlara sahipler. Peki 1000lerce beygir gücündeki gemi motorları nasıl çalışır?

 

 

gemi motorları  Bu yanda kocaman tekerleklerin üzerinde taşınan şey bir Gemi ana makinasıdır. Veya kısaca gemi motoru da diyebiliriz. Birçok farklı sistemden yardım alarak, çok büyük tonajlı gemilerin hareket etmesini sağlar. Bu büyüklükte bir motoru çalıştırmak için de bizim bildiğimiz Marş Motoru sistemi işe yaramaz.

Bunun için sistemlerde ilk hareket sisteminin nasıl işlediğini bilmemiz gerekir.

Örneğin arabalarda, bir marş motoru aküden aldığı elektrik enerjisini kullanarak arabanın motor volanını çevirir ve belirli tur dönmesi ile silindirlere yakıt pompalanarak sistem bundan sonrasını kendisi ayarlamaya başlar. Gemi motorlarını çevirecek güçte bir marş motoru bulunmamaktadır. Bundan dolayı ilk hareket sistemi basınçlı hava ile yapılmaktadır.

 

gemi motorları nasıl çalışır

 

Gemi motorlarında sistem yandaki şekilde görüldüğü gibi işlemektedir. İlk hareketi küçük bir hava basıncı ile yaparsınız. Bu küçük hava basıncı ile hava yön valfinin hazırda beklettiği basınçlı 30kg/cm2’lik hava silindirleri belirli birkaç tur döndürür. Bu esnada volan da döndüğünden aynı anda silindirlere yakıt da püskürtülmeye başladığından dolayı silindirlerde yanma olayı meydana gelir ve gemi motorumuz artık kendi enerjisi ile çalışmaya başlar.

Bu anlatımımı gemi makineleri veya gemi motorları konusunda bilgisi olmayan arkadaşlarımın az da olsa sistemin nasıl olduğunu anlamaları için basitçe, yüzeysel geçtim. Asıl konumuzu Starting Air System veya İlh Hareket Sistemi olarak anlatımını yapacağım konuda yayınlamayı düşünüyorum.

Bu vesile ile elimde bulunan Starting Air System Simulator programını da o makalemde sizlerle paylaşacağım…

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here