Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

422

 

Gemi Makinaları İşletme Mühendisi
Gemi Makinaları İşletme Mühendisi

Gemi makineleri işletme mühendisliği, son zamanların önemli mesleklerinden birisi haline geldi. Daha önce Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ile ilgili bir yazı yayınlamıştım. Hatta o sayfaya https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/deniz-ulastirma-isletme-muhendisligi/ adresinden de ulaşabilirsiniz. Şimdi ise denizcilikteki bir diğer bölüm olan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü sizlere anlatmaya çalışacağım. İnşallah tercih edecek olan arkadaşlarımız için iyi bir rehber olur. Gemi makinaları işletme mühendisliği ile ilgili bilgileri paylaşacağım bu yazımın sonunda da belirttiğim gibi eğer aklınıza takılan bir soru olursa çekinmeden bana sorabilirsiniz. Mümkün olan en kısa içerisinde yanıtlamaya çalışacağım.

 

 

 

GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ KİMDİR?

Bir Gemi Makineleri İşletme Mühendisi ne yapar sorusunu kısaca açıklamak gerekir ise gemilerin sevk ve idaresininin teknik bölümden sorumlu, gemide mevcut bulunan her türlü mekanik, elektronik cihazların, kazanların, ana makine, yardımcı makineler, ve kargo sistemlerinin gerek planlı bakım tutum operasyonlarından, gerekse işletmecilik anlamında sorumlu kişidir. Kısaca gemideki sevk işlemi harici tüm teknik işlerden sorumlu kişidir.

 

NASIL GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ OLUNUR?

Gemi makineleri işletme mühendisi olmak için öncelikle bu eğitimi vermeye yetkili bir kurumdan mezun olmak gerekmektedir. Aslında genel olarak sistem Deniz Ulaştırma Bölümü ile aynıdır.Sadece tercihlerinizde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü yazmanız gerekmektedir.Tercih sonuçlarınızla zorlu olan süreç başlamış bulunmaktadır. ÖSYM tarafından gerekli yerleştirilmeleri tamamlanan aday öncelikle ön kayıt işlemleri için fakültesine giderek gerekli prosedürleri izler. Burada denizliğe uygunluğunun tespiti amacı ile deniz kökenli okul mezunlarından oluşan bir heyet tarafından sözlü mülakata alınır. Birkaç basit soru ile adayın konuşma, hal ve tavır ile bazı konulardaki fikirleri alınır. Bundan sonra beden yeterliliği sınavına tabi tutulur. Burada basit jimnastik hareketlerinden oluşan kısa bir parkurda teste tabi tutulur. ( Öne takla, geri takla, düz bir çizgi hizasında yaklaşık 10mt yürüme, mekik, şınav, barfiks) Burada şuna da değinmek isterim ki bunlar tamamen adayın belirli hareketleri yapıp yapamadığını görmek üzere planlanmış hareketlerdir. Yoksa şu kadar barfiks, şu kadar şınav çekme şartı bulunmamaktadır. Bu etabı da tamamlayan aday sonraki sınav olan “Yüzme Havuzu”na alınır. Burada adayın yüzme yeteneğinden ziyade “su korkusu” olup olmadığına bakılmaktadır. Bu etabı da tamamlayan aday sınavın fakülte kısmını tamamlamış olur. Bundan sonra kesin kayıt için gerekli olan ” Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu” almaktır. Bu belge Denizcilik Müsteşarlığı tarafından belirlenen hastaneler tarafından verilmekte olup bir dizi sağlık kontrollerini içermektedir. Aday burada;

Göz Polikliniği

KBB Polikliniği

Kardiyoloji Polikliniği

Nöroloji Polikliniği

Dahiliye Polikliniği

Genel Cerrahi Polikliniği

Psikiyatri Polikliniği

gibi bölümlerin uzman doktorlarına muayene olarak Denizde Çalışmasına Engel Durumu Olup Olmadığı konusunda bir rapor alır ve alınan bu rapor ile beraber fakültesinde kesin kayıt işlemlerini tamamlar.

 

 

SORU: Gözlerimde Hipermetrop/Miyop/Astigmatizm kusurları var. Göz Polikliniğinden göz rahatsızlığımdan dolayı gemi adamı olur sağlık raporunu alır mıyım?

CEVAP: Kesinlikle öyle bir sorun olmayacaktır. Eğer kullandığınız gözlük ile görmenizde sorun yoksa sağlam raporunu alırsınız.

Renk körlüğü, gece körlüğü gibi tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlıklar bu raporu almaya engel oluşturabilir.

 

SORU: Vücudumun herhangi bir yerinden ameliyat oldum. Genel Cerrahiden sağlam raporu alabilir miyim?Ameliyat olmam, gemi adamı olur sağlık raporu almama engel olur mu?

CEVAP: Vücut anatomisini bozmamış olan ameliyatlar sorun teşkil etmemektedir.

Fakat denizciliği yapmanızı engelleyecek bir operasyonunuz var ise veya zorlu denizcilik mesleği esnasında size sorun çıkarabilecek bir rahatsızlığınız tespit edildiğinde bu raporu alamayabilirsiniz.

 

Kayıt işleminiz de tamamlandı. Sıra geldi işin akademik kısmına. İlk yıl temel mühendislik derslerinden sizinle alakalı olanları alırsınız. 1. yılın sonunda 1 aylık bir staj yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır ve bunun 2 haftası okuldaki Makina Dairesi Simülatöründe, diğer 2 haftası da Dizel Jeneratör Laboratuarında geçer. Yeni düzenleme ile okul gemisi M/V Akdeniz isimli yolcu gemisine de oryantasyon amaçlı geziler olacaktır.

 

SORU: Staj için gerekli şirketleri veya gemileri okul mu ayarlıyor yoksa aday kendi mi ayarlıyor.

CEVAP: Aslında aslolan adayın kendi çalışmak isteyeceği gemi tipini belirleyip kendi istediği şirkette staja çıkmasıdır. Bu sayede sadece kendi istediği gemiye gitmiş olmayacak, staj arama süreci içerisinde hem şirketleri tanıyacak, hem de bir iş başvurusunda nasıl davranılması gerektiğini bizzat görecektir.

Oldu ki aday staj için geç kaldı veya gemi bulamadı hemen okul devreye girer. (Bu resmi olarak değil ama zaten okuldaki öğretim görevlilerinin çoğu aynı zamanda bu okuldan mezun olduklarından dolayı bunu hem öğrencilerinin işlerinin görülmesi, hem de kardeşlerine yardım olarak görürler. Bunun yanında buna yardımcı kulüpler de mevcuttur)

 

İkinci sınıfta mesleki dersler başlamıştır ve öğrenciler genelde bu dönem zorluk çekerler. İkinci sınıf sonunda da yaklaşık 2 aylık tersane stajı istenir.


Üçüncü sınıfın ilk dönemi diğer dönemler gibi okulda akademik takvime göre ilerlerken, 3. sınıf 2. dönem yani okulun 6. döneminde 15-24 krediye karşılık gelen Açık Deniz Eğitimi’ni tamamlamak üzere gemilere staja gidilir. Bu 6-7 aylık bir süredir. Asıl denizcilik mesleği bu stajda öğrenilmektedir. Bu stajdan dönen öğrenciler hazırladıkları staj defterlerini staj komisyonuna sunarlar. Hepsi denizci olan staj komisyon üyeleri öğrenciye gittikleri gemi ile ilgili teknik sorular sorarlar. Verilen cevaplara göre alınan not sistemi kredi ile çarpılarak öğrencinin o dönemki başarı notunu belirlenir.


4. Sınıf genelde uzmanlık derslerinin görüldüğü bir sınıftır. Bu dönemde derslerini başarı ile geçen öğrenci denize çıkmak için şart olan “Uzakyol Vardiya Mühendisliği Sınavı” na girme hakkını kazanır.

Denizcilik Müsteşarlığı tarafından açılan sınavda başarılı olan bir aday sınavda başarılı olduğu taktirde ” Uzakyol Vardiya Mühendisi” ünvanı alarak denizde çalışmaya hak kazanır.

36 aylık deniz hizmetini tamamlayan Vardiya Mühendisleri gerekli evraklarla kayıtlı oldukları liman başkanlıklarına başvuru yaparak bir üst rütbe olan ” Uzakyol İkinci Mühendisliği” sınavına girerler. Başarılı olunca elde ettikleri ünvan ” Uzakyol İkinci Mühendisi”dir.

36 ay deniz hizmetini tamamlayan 2. mühendisler yine evraklarla başvuru yaparak “Uzakyol Baş Mühendisliği” sınavına girerek başarılı olmaları durumunda “Uzakyol Baş Mühendisi” ünvanları ile kariyerlerini devam ettirebilirler.

 

Gemi makinaları işletme mühendislerinin karaya geçme olanakları da çok fazladır. Bugün kara tesislerinin hepsinde bulunan sistemlerle ilgili zaten temel bilgiler, bir gemide çalışmış mühendisin gemisinde karşılaştığından farklı değildir. Örneğin bir otomobil fabrikasında çalışmak için bilmeniz gerekenler genel otomasyon, PLC, elektrik-elektronik vb. Sistemler olacaktır. Bu sistemlerin tamamını zaten gemide çalışmış birisi uzman derecesinde olmasada çok kolay halledebilir. Hele ki adaptasyon süresi çok azdır ve bu nedenle kara tesislerinde genelde “Deniz Tecrübeniz” olduğunu belirtirseniz diğer adaylara göre şansınız kat be kat artacaktır.

 

İŞ BULMA İMKANLARI ve MADDİ DURUMLARI NASILDIR?

Adayların bu bölümü tercih etmelerindeki en büyük sebep aslında tamamen maddi imkanlarının çok fazla olmasından dolayıdır. Denizcilik mesleğinin maddi olarak getirisi karadaki mesleklere göre gerçekten çok fazladır. Bu ücretler çıkılan gemi tipine, geminin sefer bölgesine, yaşına ve gemideki personelin durumuna göre farklılık göstermektedir. Burada unutulmaması gereken önemli bir unsur da geminin Türk Bayraklı veya yabancı bayraklı olup olmamasıdır. Eğer gemi Türk Bayraklı ise Sigortanız var demektir. Ama bazı şirketler diğerlerine göre $200 fazla vererek adayları gemilerine alıyorlar. Bunlar yabancı bayraklı gemiler olduğundan dolayı sigortanız olmuyor. Bunların tamamını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir genelleme yapacak olursak, aklınızda birşeyler kalması bakımından size bazı örnek ücretlendirmeleri burada belirteyim.

Kuru Yük Gemileri ===========>$3000-$4000

Tankerler ==================>$3500-$5000

Yolcu Gemileri===============>$3000-$3500

Buraya kadar işin maddi kısmını konuştuk. Acaba bu fiyatlara bile olsa iş bulabilir miyiz? Türkiye şartlarında iş bulma konusunda sıkıntı çıkacağına inanmıyorum. Burada mezun olduğunuz eğitim kurumunun da etkisi büyük olacaktır.

 

KONU İLE İLGİLİ TANITICI VİDEOLAR


DAHA FAZLA AYRINTILI BİLGİ

Bunun için konuya yorum yapmanızı rica ediyorum. Böylelikle sizin merak ettiklerinizi başkası da merak etmiş olabilir ve o arkadaşlarımızın da sorularına cevap vermiş oluruz.

Buna ek olarak bana mail de atabilirsiniz.

Mail adresim ;saitaktas@bilgirotasi.com

 

422 YORUM

 1. gemi bozulunca tamir edermi yoksa teknikerlermi tamir eder?sefere çıkıp döndükten sonra hiç tatilleri oluyormu oluyorsa yaklaşık ne kadar oluyor?birde kaç yıl çalıştıktan sonra karaya geçiliyor karada ne iş yapıyor?ileride karada otomotiv mühendisi olarak çalışabilirmi?

  • Sevgili Samet,
   Aslında istediğine benzer soruları sitemizde hazırlamak üzereydim, çok merak edilen sorular kapsamında.
   Ama sana buradan bir Gemi Makineleri İşletme Mühendisi olarak cevap vermek isterim.
   Gemi bozulunca ( ki biz buna arıza yapınca deriz) bizler hemen müdahale ederiz. Aslında biz mühendislerin gemide bulunma amacı tamamen doğru ve ekonomik işletme ama malzeme yorulması ve dış/çevresel faktörler arızalara sebebiyet verebilir. Bu durumda gece/gündüz demeden hemen olaya müdahale edilir, sorunun sebebi ve büyüklüğü belirlenip giderilir. Zaten birçok makinenin yedek parçaları ve ilgili sökme-takma ekipmanları gemide mevcuttur. Olayın büyüklüğüne göre gemi bünyesindeki tüm mühendisler, usta ve yağcı kadrosundaki arkadaşlarımız ile gerekli görüldüğü zaman ve mevcut bulunduğunda elektrik zabiti arkadaşlarımızla sorunu gideririz. Gemi tarafından yapılamayacak bir sorun ile karşılaşmamız durumunda şirket ile iletişime geçer karadaki enspektörlerimizden yardım isteriz ve sorun çözülür.

   Seferler konusuna gelince gemi tipine göre değişmektedir. Ama genellikle Petrol tankerleri tipindeki gemilerde kontratlar 4 ay, kuru yük gemilerinde ise 6 aydır.
   Her kontrat bitimine müteakip 1 maaş ikramiye alırsınız. Tekrar istediğiniz zaman gemiye çıkarsınız. Sürekli değildir yani. Ama yönetici kadrosundaki sıkışıklıktan dolayı çok da fazla boşta beklemezsiniz. Bunun standartı 4 ay gemi 1 ay istirahattır. ( Şahsen ben öyle yapıyorum )

   Karadaki iş olanakları çok daha fazla. Ama bir kara sektöründe işe girmeniz için deniz tecrübesi gerekmektedir. Birçok şirket bunu ister. Kariyer sitelerindeki ilanlarda En az 4-6 yıllık deniz tecrübesi yazar. Otomotiv sektörü de dahil, havacılık, otelcilik, ağır sanayi vb. birçok kurum ve kuruluşta çalışma olanakları fazladır. Tek şart deniz tecrübesi. Kimse gemi yüzü görmemiş yeni mezun birisine hemen gel bende başla demez. Derlerse de emin ol ki maaşı 1500TL’yi geçmez.

 2. meraba bende bu bölüm hakkında bir iki şey sormak istiyorum cevaplarsanız çok sevinirim

  1-gemi mak. işlt. müh’liğinden. mezun olduğunuz gibi gemi haricinde iş bulma ihtimaliniz nedir
  bunu şu yüzden soruyorum iş ilanlarında hep makine mühendisi diyorlar ama gmim nin hiç adı geçmiyor

  2- sefer aralıkları ve çalışma şartları olarak genelde kaç günde bir yük boşaltıp almaya çıkıyorsunuz yani karaya ayak basıyorsunuz

  3- herhangi bir sorun olduğunda yapılması gereken bir işi direk elden sizmi yapıyorsunuz veya yağcı gibi sizden alt rütbede (yanlış tabir ettiysem özür dilerim) olan kişilerimi yönlendiriyorsunuz ??

  cevabınız için teşekkür ederim şimdiden

  • Sn Kavalı,
   1 – Mezun olur olmaz iş bulma imkanınız vardır. Ama şu kadar olur ki, piyasada yeni mezun bir mühendis nasıl iş bulursa sizde en fazla o kadar iş bulabilirsiniz. Sonuçta diğer mühendislik bölümlerinde çok farklı staj imkanları sunulmaktadır. Örneğin bir makine mühendisi stajları boyunca imalar, talaşlı-talaşsız, montaj, ofis vb. farklı dallarda staj yaparak kendisini geliştirir fakat bu bölüm mezunlarının böyle bir şansı bulunmamaktadır. Sadece kendi meslekleri üzerine kendilerini geliştirmektedirler. Kendi meslekleri alanında büyük bir şans iken, diğer dallarda ise tam bir eksiklik olarak görülebilir. Bir makine firmasının satış temsilcisi olmak isterseniz satış tecrübeniz bulunmamaktadır. Ofiste teknik destek elemanı olmak isteseniz dahi makineleri konusunda pratik bir bilginiz olmadığından dolayı kesinlikle deniz tecrübesi olan arkadaşlarınızın hep arkasında kalacaksınız. Kişisel tavsiyem, deniz tecrübesi edinmeden karaya geçmeyi kendinize hedef koymayın. Kabul ediyorum. Deniz şartlarında yaşamak her insanın kolaylıkla yapabileceği bir iş değildir ama en az 10 yılını denizlerde, zor şartlarda geçiren kişilere karada çalışma teklifleri gelmektedir. Çünkü denizin zorlu şartlarında bile zorlukla başedebilmiş bir kişi kara şartlarında her şekilde başarılı olacaktır algısı artık işverenlere yerleşmiştir.

   2-Sefer aralıkları vb. sizin seçeceğiniz gemi tipi ve çalışacağınız gemiye bağlı olarak değişir. Meslek hayatım boyunca tanker tipi gemilerde çalıştım. Tankerler limanlarda fazla kalan gemiler olmamakla beraber, limanları da şehirlerin hep dışında olmaktadır. Yakın hatlarda haftada bir limanda olduğunuz seferler de çıkabilir veya okyanus geçeceğiniz 1 aylık seferler de çıkabilir. Bu sizin gemi tipi seçiminize bağlı olarak değişir. Öncelikle şuna karar vermelisiniz. Gemiye ne amaçla gidiyorsunuz? Tatil mi meslek mi? Bunu açık yüreklilikle belirlerseniz, gerisi kolay olacaktır.

   3- Arızanın cinsine göre bizzat yaptığımız işler olduğu gibi, rutin aksaklıklarda makine lostromosu veya yağcıdan da faydalanılır. Ama unutulmamalıdır ki, siz birine bir iş verecekseniz eğer, o işi en iyi yapan kişinin siz olmanız gerekir. Yani tulumunuzu giyip o kişinin elinden anahtarlarınızı alıp arıza yapan ekipmanı sadece sizin de sökmeniz gerekebilir. Bunun için de iyi bir mesleki bilgi sahibi olmalısınız. Unutmayın. Amir olarak gemide ” Bunu ben yapamıyorum” deme şansınız yoktur. O nedenle stajlarınız ve zabitlikleriniz sizin için çok önemli olacaktır.

   Faydalı olduysam memnun oldum. Aklınıza takılan her sorunuzu bana rahatlıkla iletebilirsiniz. Size şimdiden başarılar dilerim.

  • Sayın Mert,
   Makine dairesinde vardiya tutmak işin en kolay kısmıdır. Aslına bakarsanız vardiya tutulan gemi de çok fazla kalmadı. Artık gemiler otomasyon sistemi dediğimiz elektronik kontrol yönetimi sistemine geçtiler. Biz buna Unmanned System ( İnsansız İşletim Sistemi ) adını da veriyoruz. Devlet memurları gibi sabah saat 08:00 ile akşam 17:00 arası rutin olan bakım onarım işlerimizi tamamlıyoruz ve işi bilgisayar sistemlerine devrediyoruz. Gece alarm çalması durumunda sistem sizi kamaranızda bulunan özel dijital uyarıcılar sayesinde uyarıyor ve hemen arızaya müdahale edebiliyorsunuz. Tabi 17:00’dan sonra makineye girilmeyecek anlamı çıkmasın. Sonuçta 17:00 ‘ da yatmayacağınıza göre, yatmadan önce de formalite icabı kontrollerinizi yaparsınız. Yani eski gemiler haricinde günde 8 saat vardiyalı çalışan gemi sayısı epeyce azaldı. Gemilerin teknoloji imkanları da arttı.
   Yukarıda da belirttiğim gibi her meslekte olduuğu gibi bu meslekte de karada çalışma imkanları var elbet. Ama denizde çalışmadığınız sürece bu bölümden mezun olup karada çalışmak size umduklarınızı kesinlikle vermeyecektir. Piyasada Makine Mühendisi arayan birçok firma Deniz Tecrübeli şartlı adaylara öncelik verirler. Veya başvurunuzda “Denizde ….. yıl kadar Gemi Makineleri İşletme Mühendisi olarak çalıştım” demeniz sizi diğer adayların otomatik olarak önüne geçirecektir.
   Ülke çapında büyük otellerin teknik müdürleri, denizcilik bakanlığı yetkilileri, otomobil fabrikası müdürleri vb. fabrika müdürlerini araştırırsanız hepsi de denizde çalışmış hatta gemide gelebilecekleri en üst nokta olan Baş Mühendislik ünvanını almış kimseler olduğunu göreceksiniz. Bir tersanede bile denizde çalışmamış bölüm mezunu 1500TL maaş alıyorken, aynı iş için bir baş mühendislik yapmış kişinin minimum 5500TL alma nedeni budur. Bu zor bir araştırma değildir. Sizlerde yapabilirsiniz. Tavsiyem okuduğunuz, eğitimini aldığınız işi yapıp o alanda kendinize ayrı bir iş kurmanız olacaktır. Denizcilik alanı ülkemizde halen bakir bir sektör olma vasfını korumaktadır. İşin inceliklerini öğrenip alanınızda marka olma şansınız var iken neden diğer mühendisler ile aynı olmayı seçesiniz ki?
   Saygılarımla.

 3. bir gemi mak.işl.mühendisinin askeri gemide çalışma şansı varmıdır?askeri gemide maaşlar ne kadardır?sefere ne aralıklarla çıkılır?askeri gemide çalışmak için ne yapmalıyım?

  • Askeri gemide çalışmanız için subay olmanız gerekmektedir.
   Askeri gemilerde sivil olarak çalışamazsınız.
   Ancak askerlik göreviniz esnasında eğer denizci olarak askerlik hizmeti yapacaksanız, denizcilik fakültesi mezunu iseniz ve askerliğiniz de uzun dönem çıkar ise o şartla askeri gemide yedek subay olabilirsiniz.
   Kısacası askeri gemilerde çalışmanız için Deniz Harp Okulu mezunu olmanız gerekmektedir.

 4. Iz1)Hocam ben suan 2yillik makine teknikerlik bolumü okuyorum
  Dgs ile bu bölüme gecmeyı dusunuyorum ve bu okullara girerken
  Mulakat vs yapiliyormu ?
  2)gemide 4 ay yasantiniz nasil oluyor?ne yapiyorsunuz nelerle ilgileniyorsunuz?
  3)okulu bitirdikten sonrada uzun yol sinavlari falan oluyormus ?o yapilan sinavlar ne düzeyde?
  4)makineleri cok seviyorum ama turkce matematik fizik gibi derslerden pek hazetmiyorum bunun bir zarari olurmu?
  Saygilar

  • Sayın Bilal,
   Öncelikle sitemize gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkürlerimi sunarım.
   1) Evet. Mülakat kesinlikle yapılır. DGS ile geliyorsan ayrıntılı olarak yaparlar. Gerçekten bölümü isteyip istemediğine, neden istediğine, konuşma yeteneklerine, gözle görülür bir sıkıntın olup olmadığına bakılır. Ama genellikle sorun çıkmaz.
   2)Gemideki yaşantı konuları için yine sitemizde bulunan;
   https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/denizci-nasil-calisir-gemide-ne-yapar.html
   https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/gemide-yasam.html
   https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/geminin-bolumleri.html yazılarımı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. ( Yorumlarınızı beklerim )

   3) Yapılan Uzakyol Sınavları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Eğitim aldığınız süre boyunca öğrendiğiniz bilgileri test etmek amacı ile her dersten 20 soru çıkacak şekilde belirli derslerden ( ana makine ve operasyonları, yardımcı makineler ve operasyonları, elektrik-elektroteknik, hidrolik pnomatik, soğutma ve HVAC sistemler, Denizcilik Hukuku, Denizcilik İngilizcesi, Gemi İnşaatı, Gemi Survey Yöntemleri gibi dersler) online olarak sınava girersiniz. Her dersin belirlenmiş barajj puanını geçerseniz ehliyetinizi almaya hak kazanırsınız. Sorular çoktan seçmeli olarak karşınıza çıkmakta, kopya çekme ihtimaliniz bulunmamaktadır. ( Bilgisayar başında, kamera açık şekilde sınava girersiniz ve bakanlıktan temsilciler nezaretinde sınavda olursunuz)

   4) Mesleğin asıl ismi zaten Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğidir. Mühendislik temel olarak zaten fizik ve matematikten meydana gelir. Bununla beraber termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferler, dinamik, statik, vb. çok ağır mühendislik dersleri ile karşılaşacaksınız. Lütfen bu konuyu ayrıntılı olarak düşünün. Sevdiğiniz bir işi bu gibi engellerle yarıda bırakmak hoş olmayacaktır.

   Aklınıza takılacak her soruda çekinmeden ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.

  • Sayın Kavalı,
   İlgili yazıyı okudum ve aynı yazı mezun olduğum İTÜ Denizcilik Fakültesinde yıllardır doktora çalışması olarak derslerde zaten bilgi olarak verilmektedir. Genel itibarı ile baktığımızda sanki bir darboğaz var gibi algılanabilir ama unutulan bir kısım var. Evet. Genel manada her ” Uzakyol Vardiya Mühendisi/Makinisti” iş bulamayabilir. Ama iş bulacakların nerelerden mezun olduğu konusu olaya nokta koyabilir. 2008 yılında mezun olduğumda şu an Piri Reis Üniversitesi adındaki üniversite “Milli Eğitim Bakanlığına ” bağlı bir kurs niteliği taşımaktaydı. Her 2 yılda bir uzakyol ehliyeti verilir, sonra yürütmeyi durdurma kararları alınırdı. ( Diğer 2 yıllık MYO mezunu arkadaşlara uzakyol ehliyeti verilmemesinin sebebini sadece İTÜ olarak görürler fakat bir fakültede 5 yıl eğitim alan birisi ile parasını bastırıp aynı ehliyeti 2 yılda veren bir kuruma da İTÜ’nün sessiz kalamayacağı aşikardır) YÖK kanunu ile, hiçbir değişiklik göstermeden, sadece binadaki odalardan birkaçına Fen-Edebiyat Fakültesi denilerek, daha önceden para verip 2 yılda ehliyet aldığınız bir MEB kursu karşınıza üniversite diye çıkıveriyor, mezunları da mühendis ünvanı alıyorlar. Bu en güncelleriydi. Mezun olan arkadaşlarımızı ( Daha hiçbir deniz tecrübesi bulunmamasına rağmen) denizde kazanacakları fiyatlarla öğretim görevlisi olarak işe almayı teklif ettiler. Çünkü yazıdaki gibi kalifiye eğitimci açığı mevcuttur bu alanda.
   Şimdi denizi olsun veya olmasın, neredeyse her şekilde denizde çalışma ehliyeti veren üniversite var. Gaziantep’te dahi bu konu ile ilgili özel bir üniversite var.
   Size şahsi sorum;
   Eğer bir armatör olsanız, milyon dolarlık gemileriniz olsa, gemilerinizi kime emanet edersiniz? Eğitimi boyunca staj harici deniz ve gemi görmemiş ve ehliyetinde mühendis yazana mı yoksa bu konuda yüzyıllardır eğitim veren ve onun desteği ile kurulan diğer bir üniversitenin 5 yıl boyunca denizciliği sadece para olarak değil, kültür olarak benimsemiş kurumların mezunlarına mı emanet edersiniz?
   Bakın. İlgili yazıda tablo 1’de 1990 yılından itibaren özellikle İTÜ Denizcilik Fakültesinin, DEU’nin kontenjanlarında büyük bir değişme yaşanmamıştır. Oysa onlarca yıldır bu açığı diğerlerine vermeden kendileri de yapabilirdi. Peki neden yapılmadı? Okulda konuşulan şey;
   “Öğrenci sayımızı arttırmak adına kalitemizden taviz vermeyiz!” olurdu. İşte bu düşünce armatörün gözünde iş vereceği ve vermeyeceği mezunları belirler niteliktedir. İşsizlikle karşılaşacak kesim zaten az buçuk bellidir. Bu bir arz talep meselesidir. Sayının artması demek, herkesin aynı riskle yüzleşeceği anlamına gelmemektedir. Altın da bir metaldir, gümüş de demir de. En değerlisi en güzel şirketlerde en güzel maaşlara gider. Çünkü nadir bulunur, kalitelidir. İşe bu yönü ile bakmak gerekmektedir.
   Denizi bırakıp karada çalışma kısmı da aslında bunu destekler niteliktedir.
   Yapılan çalışmada hangi üniversiteden mezun olan denizcilerin karaya geçtikleri belirtilmemiştir. Buna ek olarak Makine mühendisleri, gemi inşaatı mühendislerine de şans verilerek gemilere çıktıkları belirtilmiştir. Bu durumda şöyle bir sonuç çıkmaktadır;
   Karada iş bulamayan makine mühendisleri, gemi inşaatı mühendisleri gemilere çıkmaktadırlar. Bununla beraber bu kişilerin yerlerine de gemi tecrübesi olan denizciler makine ve gemi inşaatçı olarak görev almaktadırlar. Görev alan bu mühendislerin okullarını araştırırsanız da ortalama olarak %90-%95 İTÜ mezunları olduklarını göreceksiniz. Kısacası diğerlerinin karada yapamadıklarını başkası yapabiliyor. Zaten belirli bir süre deniz tecrübesi olan mühendislerin nerede ise aynı paralara karada çalışmasının sebebi de budur.
   Bunlar benim tamamen kişisel görüşlerimdir. Eğer aksini iddia edebilecek veya aklınıza takılan başka bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
   Saygılarımla.

 5. merhaba ben bu sene sınava girip itü gemi makineleri işletme mühendisliği için gerekli puanı aldım istediğim meslek olduğu için tek tercih yapıp gitmeyi düşünüyorum ancak yazılarınızı okuduğumda spor ve mülakat konularını gördüm bunların zorluk derecesi nedir kilom 97 boy ise 1.92 bunları vermenin nedeni dış fiziğe askeriyedeki gibi önem veriliyor mu? şimdiden teşekkür ederim .

  • Sayın Murat Ali ÇETİN,
   Birçok kişi için maddiyat ilk sıradayken, senin için mesleği sevmek önemli olduğuna göre bu tarz engeller sorun değil. Zaten boy-kilo oranın standartlar dahilinde ama mülakat esnasındaki samimiyetinle zaten ön kayıt işlemin kesin kayıta dönüştürülecektir. Spor ve Mülakat sadece senin denizciliğe engel bir durumunun olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Uzuvlarını kullanamayacak derecede bir sakatlığın varsa ancak elenirsin. Aksi taktirde sorn olmayacaktır. Mülakatta da ne kadar sakin olursan o kadar iyi olur. Sonuçta senin de dediğin gibi bir askeri sınavda değilsin. Ama sen yine de ciddiyetini bozma.
   Eğer yerleştirmelerde yerleşirsen senin işinin olma olasılığı %99 diyebilirim.
   Şimdiden hayırlı olmasını dilerim.

 6. merhaba ben gemi makinaları işletme mühendisliğini okumak istiyorum ama
  1 staj yapacak gemi sayısının yeterince olmadığını söylediler
  2 iş şartlarının çok ağır oldugunu duydum
  bu iki konu hakkında bilgi edinmek istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim

  • Sevgili Yasin Emre Çetin;
   Öncelikle staj yapılacak gemi sayısındaki sorunuza şöyle cevap verelim.
   Türkiye’de Deniz Ticaret Odasının açıklamalarına göre 150 groston ve üzeri Türk Bayrağına kayıtlı gemi sayısı 1832’ye yükselmiş durumda. ( Bununla beraber 2 yılda eklenenleri de hesaplarsanız tahmini gemi sayıları ortaya çıkar ) Sadece bu değil sizler Yabancı Bayraklı gemilerde de staj yapma ve çalışma hakkına sahipsiniz. Bu da öğrenci sayısının kat be kat üzerindedir. Yani staj yapılacak yeterli gemi yok demek çok hatalıdır. Yeterince staj yapılacak gemi mevcuttur.( Unutmamak gerekir ki birçok gemide birden fazla stajyer de çalışabilmektedir. Dediğiniz şey Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü stajyerleri için daha gerçekçi olabilir.)
   İkinci sorunuza gelince ise burada kısmen haklısınız. Gemilerde Gemi Makinaları İşletme Mühendisi olarak çalışma şartlarımız gerçekten çok ağırdır. Yazın o sıcağında çok daha sıcak ve havasız olan makine dairesinde durmak bile çok yıpratıcı iken orada çalışmanın nasıl olduğunu hayal bile edemezsiniz. Bunu örneklemek için sitemizde yine yazılarım oldu. Daha iyi anlayabilmek için;
   https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/denizci-nasil-calisir-gemide-ne-yapar/

   https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/gemide-yasam/ yazılarıma da bakabilirsiniz. Ayrıntılı olarak bakıp onu kabul ederek tercih yaparsanız ileride süprizlerle karşılaşmazsınız. Yazılarımızdan sonra aklınıza takılan birşey olursa sorularınızı buradan ulaştırabilirsiniz.
   Saygılar.

 7. Merhabalar.öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ama şunu da sormak istiyorum.gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri ne iş yapar nerede çalışır denizlere açılırlar mı.iş bulmakta sorun yaşanır mı.bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 8. Yanlış hatırlamıyorsam 2005 senesine kadar Gemi İnşaatı Mühendisliği olarak bilinen bölümün sadece ismine Gemi Makinaları eklendi.
  Bir Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisinin gemilerde çalışabilmesi için fark derslerini vermesi, liman cüzdanını da alabilmesi için okulundan mezun olduktan sonra en az 6 ay ticari gemilerde staj yapması, stajı onaylandıktan sonra da Uzakyol Vardiya Mühendisliği sınavına girmesi gerekir.
  Tabi bu sınavlara sirebilmesi için daha önceden denizde çalışabilmesi için gerekli olan liman cüzdanına ( dolayısı ile temel STCW sertifikalarına ) sahip olması gerekmektedir.
  Saygılar.

  • Ben gemide en fazla 4 yıl çalışmayı göze alabiliyorum.acaba 4 yıllık bir tecrübe ile karada iş bulabilir miyim ? Bulsam dahi maddi getirisi nasıl olur ? Karada çalışma şartları denizdeki gibi olur mu ? Bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 9. Şimdi burada şunu sormak lazım. Deniz şartlarından anladığınız nedir ve kara şartlarından anladığınız nedir? Karada işiniz çok daha zor. Sorumlu olduğunuz kişiler daha fazla ve maaşınız çok çok çok daha az olacak. avantajı akşam eve gitme şansınız olabilir ( bazı mesleklerde o da olmayabiliyor) , malzeme desteği vve insan kaynnakları desteğiniz çok daha fazla .
  Dediğim gibi maddi getirisine çok fazla güvenmeyin. Zira gemide belli bir standartta birkaç yıl alışmış çok arkadaşım karadaki güzel işleri bırakıp tekrar denize çıkmak zorunda kalıyorlar.
  Hepsini göze almalısınız.
  Saygılar.

 10. Merhabalar.
  Ben üniversite sınavına hazırlanıyorum ve aklımda en başta düşündüğüm bölüm bu bölümdür.Benimde izin verirseniz birkaç sorum olacak.
  1-Gemi ne kadar aralıkla mola veriyor(yük indirip bindirme vs.)
  2-Bu bölümde yabancı dil bilme zorunluluğu kesinlikle varmıdır ?
  3-Gemideki işiniz bittikten sonra karaya indiğinzde ortalama tatil şirketemi bağlı yoksa kendine mi bağlı ve tatildede maaş alıyorumsn ?

  • Sevgili Alp;
   Geminin çalışma düzenleri senin seçeceğin şirkete, gemi tipine, taşıdığı yüke ve geminin tonajına bağlı olarak ve en önemlisi de tahliye-yükleme limanlarının teknolojik gelişmişliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ortalama bir petrol tankerinin bir limanda kalma süresi 24 saat kadardır. Dökme yük gemilerinde de 2 günü bulabilir. Dediğim gibi bu gemi özelliklerine ve dış etkilere bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.
   Artık karada bile herhangi bir işte İngilizce dil bilme zorunluluğu mevcutken, uluslararası bir meslekte elbette yabancı dil bilme zorunluluğu mevcuttur.
   Gemideki işimizin bittiğindeki kasıt çalışma süresinden sonraki izin periyodu yanılmıyorsam. Bu sana ve şirketine göre değişir. Denizcilik şirketlerinin %95’i belki de daha fazlası tek seferlik kontrat usulü çalışır. Örneğin seninle 5 aylık bir sözleşme yaparlar. En az 5 ay sen gemide çalışırsın. son ay 2 maaş alırsın. ( İkramiye gibi düşün ) izine ayrıldığın andan itibaren tekrar gemiye çıkmak sana kalmış. Şirketine söylersin beni 3 ay sonra çağırın diye veya beni hemen 1 ay sonra çağırın dersin o zaman gemi müsait olursa gemiye gidersin. İzin periyodunda kesinlikle maaş alamazsın, türk bayraklı gemi ise sigortan da yatmaz. Ama çok azınlıkta olan şirketler de vardır ki kadrolu sistem çalışırsın. Yine 4-5 ay gemide çalışırsın, izine çekerler seni onların belirleyeceği bir zamanda tekrar gemiye gitmek zorundasındır. izinde tutulma süresi şirkete bağlıdır. 30 gün de izin yapabilirsin 10 gün de. Ama izinde sigortan da yatar, maaşın da. Bu tarz firmaların çalışma şartları yorğun olmaktadır. Sürekli olarak seferler vardır. Ama düzenli bir getirisi olur.
   Kısacası çalışma şartları tamamen sana bırakılmıştır.
   Saygılar…

 11. Merhabalar öncelikle sorularıma verdiğinz cevaplardan ötürü teşekkür ederim. Aklıma takılan birkaç tane daha soru var müsade ederseniz onuda sormak istiyorum.
  1-Diyelimki çook acil bir durum var karaya dönmen gerek bu durumda karaya dönme şansın nedir?
  2-Sadece yük gemilerindemi çalışılabiliyor örneğin bir turizm gemisinde çalışılabiliyormu ücrette değişiklik çok fark ediyormu?
  3-Benim aklımdan yıldız teknik üni. geçiyor sivil eğitim verdiği için yıldız teknikteki bu bölüm hakkındaki görüşnüz ?

  • Sevgili ALP;
   Sorularını direk olarak yanıtlayalım.
   1- Çok acil diye belirttiğin durum nedir? Kime ve neye göre acildir? Evinin kredi taksidini yatırmak da acil bir durum olabilir, kız arkadaşınla tanışma yıldönümün de acil olabilir veya hastalık, ölüm olabilir. Bu göreceli olarak değişir. Ben sana şirketlerin acil statüsündeki olaylarını söyleyeyim. Sen hastasındır, gemi imkanları ile giderilemeyecek durumdadır vb. veya ölüm durumu vardır ( Allah vermesin ) Ama yaşadığımız olaylar bunlar. Hayatın gerçekleri. Ailenden birisi vefat edebilir. Şirketler GENELLİKLE bu duruma kayıtsız kalmazlar, ilgili personeli karaya çekerler. Ama bununda şartları vardır. Mesela seyir halinde bu yapılmaz. Okyanusun ortasından seni alma gibi bir lüks yoktur. Gemi en yakın limana yanaşır , sana durumla ilgili haber verilir, yerine adam gönderilir ve sen de gidersin. Yani ölüm gibi durumlarda hemen kişiye haber verilmez, gemi kaptanına veya baş mühendise söylenir, uygun olan limana kadar kimse personele birşey belli etmemeye çalışır. Limanda da uygun dille durum anlatılır, ve eve gönderilir. Tabi sizin limana varışınız kaç gün olur, cenaze üzerinden ne kadar zaman geçer , bu konular belli değildir. Bu dediklerin genel uygulamalardır. Her zaman bu böyle olacaktır gibisinden sabit kurallar bulunmamaktadır.

   2- Gemi vasfı olan her türlü vasıtada çalışabilirsiniz. Yolcu gemilerinde de çalışabilirsiniz. Sitemizde bununla ilgili makaleleri okuyabilirsiniz. Sitemizin sağ üst tarafındaki arama bölümünden ilgili arama ile makalelere ulaşabilirsiniz. Fakat önceliklerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Mesela Türk Yolcu gemilerinde çalışmak isterseniz, bizdeki gemiler çok eski ve yıpranmış durumdadır ve maalesef maaşlar diğer gemi tiplerine göre çok çok azdır. Yabancı şirketlerin yolcu gemilerinde de Avrupa Birliği vatandaşı olma zorunluluğunuz ve belli bir tecrübe edinmiş olmanız istenmektedir. Tüm bu şartları göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

   3-Ben size şurayı veya burayı tercih edin diyemem. Sadece sizlere meslekle ilgili bazı ipuçları veririm ve siz değerlendirebilirsiniz. Denizcilik eğitimi çok disiplinli, hiyerraşik düzende işlemesi gereken bir meslektir. Sivil Eğitimden kastınız üniformasız eğitim vb. ise bunu yapmanız mümkün ama başarı şansınız az olur. Bir de YTÜ mezunu olusanız şu anki yasalara göre okulunuzu bitirdikten sonra en az 6 ay boyunca Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği bölümü öğrencilerinin alıp da orada verilmeyen fark derslerini almak için kurslara gitmeniz gerekecek, kurslardan başarılı olursanız eğer 6 ay gemilerde stajer olarak ayrıca çalışacak, ve denizde çalışmanız için yeniden belgeler çıkarmanız gerekecek. Kısacası direk olarak gemilerde çalışamıyorsunuz. Bu nedenle eğer bu işi yapmak istiyorsanız hiyerarşik yapı içerisinde, üniformalı ve gerçek bir denizcilik eğitimi veren üniversite tercihi yapmanız hem ilk işe girişlerinizde hem de mesleki hayatınızda avantajlar sağlayacaktır.
   Saygılar, Başarılar.

  • Sevgili SERHAT;
   Eğer boy ve kilo oranında sağlığını ciddi olarak riske edebilecek bir sıkıntı tespit edilirse zaten Gemi Adamı Olur Sağlık Raporunu alamazsın. Diyelim ki aldın raporu ve okula bir şekilde kayıt oldun. Her iki yılda bir periyodik olarak tekrar sağlık raporunun yenilenmesi gerekmekte ve bunu sadece Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü bünyesindeki dairelerden bizzat oraya giderek oranın gözetimindeki devlet kadrolu doktor muayenesi ile tespit ettiriyorsun. İş orada tıkanırsa aldığın eğitim ve yaptığın masraflar boşa gidebilir.
   Ciddi bir sağlık sorununun oluşmasına karşı bence bunu dikkate almalısın. Denizcilik çok zor meslektir. Denizin ortasında kime ne olacağı konusu çok bilinmezli bir denklem gibidir. Hiç ummadığın bir anda sağlıklı insan bile hayatından olurken, risk grubundaki birisine birşey olması kaçınılmazdır. Önce Can Güvenliği.

 12. anlıyorum teşekkür ederim ilginiz için bn gemi adamı olur raporu aldım hastane onayladı türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne de onaylatmamız gerekiyo mu bide onlar tekrar muayene edckmi yni orda sorun çkrmı

  • Evet. Bildiğim kadarıyla hastaneden aldığınız o bilgilerin teyidi için Hudut Sahiller sağlık merkezindeki doktorlar da bir muayene edecekler sizi ve onların düzenleyeceği evrakları siz kullanacaksınız. İleride oluşabilecek bir duruma karşı da sonuçlarınızı sizden alabiliyorlar.

 13. Sevgili FATİH;
  Çıkmış olduğunuz gemi tipine ve şirketiniz ile yapacağınız hizmet akdinize göre ortalama olarak 4 veya 6 ayda bir evinize dönersiniz. Beklenmeyen durumlarda, ( bazı limanlarda personel değişimleri imkansız hale gelebiliyor, savaş durumlarında , şirketinizin yerinize birisini bulamama durumlarında ) bu süre 1 ay kadar da uzayabilir.

  • Bu durum sizin hangi tip gemide çalıştığınıza ve çalışma öncesi şirketiniz ile imzaladığınız seferlik kontratlarda belirtilir. Her gemide şu kadar çalışılıp, bu kadar izin olur demek mümkün değildir.

   Örneğin dökme yük gemilerinde genellikle çalışma zamanı 6 ay’dır. Bu 6 ay için 7 aylık maaş ödemesi alırsınız. Ama bu hemen 7. ayın sonunda gemidesiniz anlamına gelmez. Ne zaman şirketinizin gemisinde ihtiyaç olursa o zaman çıkarsınız. Kısacası 6 aylık hizmet için 6. ay 2 maaş alırsınız. Yeniden gemiye çıkana kadar maaş alamazsınız.Dinlenme süreniz de genelde size bağlı olmakla gemilerin durumuna da bağlı olabiliyor. Siz ” 3 ay izin yapacağım” derseniz, 3 ay boyunca gemiye çıkmama hakkınız var. Şirketiniz sigortalı dahi olsa, siz sadece gemideki süreler için sigortalı olursunuz. İzine çıktığınız an sigortanız kesilir.

 14. Sevgili Çağrı;
  Böyle bir durumda adayın puanı uygun olması durumunda bir sonraki tercihi için sıralamaya konulur.
  Tabi sonraki tercihinin garanti olup olmayacağı, oraya başvuru yapan adayların puan durumuna göre belli olacaktır. Yani en azından burayı yazdığın için o yıl boyunca biryere yerleşmek için puanının kırılma durumu söz konusu olmayacak.

 15. ben kocaeli üni. gemi makineleri makineleri bölümüne bgün kydoldum kayıt olmadan öncede size sorular sormuştum sizde cevaplmştnz bna yrdmcı oldunuz size çok tşekküe ederim 🙂

  • Sevgili Uğur,
   deniz için yaş durumunu ilk defa senden duyuyorum.
   Öyle bir zorunluluk yok.
   Önemli olan denize çıkmak için gerekli olan belgelerinin sende olmasıdır. Belgelerin var ise istediğin zaman denize çıkabilirsin.
   Tabi bu belgelerini alman için önce okul döneminde stajlarını tamamlaman, sonra da okulunu bitirmen gerekiyor.
   Bunun haricinde bir sıkıntı yok.
   Kolay gelsin.

 16. Şimdiki katsayı uygulamasını tam olarak bilmiyorum.
  Okulundaki rehberlik öğretmenin zaten bu konuda sana yardımcı olacaktır. Ama benim sana tavsiyem, bölümden dolayı gidebileceğin bölüme gitmeyi değil, aslında gitmek istediğin bölüme gitmeyi kendine hedef seç.
  Ne kadar zor da olsa sevdiğin bölüm için başarabileceğine inanmalı ve ona göre çalışmalısın.
  Sana başarılar dilerim.

 17. selamun aleyküm ben anadolu lisesinde okuyorum lise 4 teyim bu bölümü kafama takmışım gitmek istiyorum ama sorum olacak boyum 178 kilom 80 sigara içmem engel olacakmı

   • Bu tamamen bakış açısına göre değişir.
    Benim kendi fikrimi sorarsan aynen öyle. Çok daha iyi.
    Elbette bir kişi Eyfel Kulesi, Galata Köprüsü vb. tarihe iz bırakacağına inandığı bir tasarımı varsa mimar olmalı. Eğer bunu yapacağınıza eminseniz zaten kararınızı vermiş olursunuz.
    Benim bu yazımda ana konu bu meslek dalında, ülkemizin 1. sorunlarından işsizlik seviyesinin çok düşük olması.
    Kim mezun olur olmaz ülke standartlarının çok üstünde bir maaş ile işe başlamak istemez? Hele de deniz sevdası varsa. İşte işin özeti budur.

  • Selamlar.
   Gemide çalışmak için öncelikle bir liman cüzdanına ihtiyacınız var.
   Mezun olduğunuz bölüme uygun olarak hangi görev verileceği ile ilgili Liman Başlanlıklarından ayrıntılı bilgi alıp, gerekli başvuruları yapmanızı öneririm.
   Saygılarımla.

  • Önemli olan sizin Gemi Adamı Olur Sağlık Raporunu alabilmenizde. Bu raporun verilme sebebi de aslında budur. Eğer deniz şartlarında çalışmanıza engel bir durum var ise Gemi Adamı Olur Sağlık Raporunun kardiyoloji ile ilgili alanında yapılan ileri testlerinde bu ortaya çıkacaktır ve raporunuzu alamazsınız. Raporu bir şekilde almış olsanız ( bu durum da raporda belirtilirse eğer ) sizin raporu teslim edeceğiniz Hudut Sahiller Sağlık Müdürlüğü doktorları da bir muayene yapacaklar ve sizin durumunuza göre onay veya red vereceklerdir. Ama dediğiniz gibi sportif aktiviteleri yapabiliyorsanız sorun olacağını düşünmüyorum. Yine de siz ameliyat durumunu belirtirseniz, sizin için daha iyi olacaktır.
   Saygılar, başarılar.

 18. merhabalar ben makine mühendisliği okuyorum bu bölüm bitirdikten sonra 3-4 aylık eğitimden sonra gemi makine mühendisliği diplomasını sahip olunuyormus seklinde düydüm bir bilgiisi olan yardımcı olabilirse sevinir .

  • Makine Mühendisliğini bitirdikten sonra fark dersleri almanız gerekecek. Bunu veren eğitim kurumlarına başvuru yapıyorsunuz. ( Halen bu uygulama devam ediyor mu bilemiyorum )
   6 aylık süren fark dersleri eğitimi sonrasında 6 aylık staj döneminiz başlayacak ve bu da gemilerde olacak.
   Staj dönemi bitiminde komisyon tarafından yeterli görülmeniz halinde eğitimi tamamladığınıza dair sertifikanızı alıyorsunuz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Gemi Adamları Sınav Merkezine Uzakyol Vardiya Mühendisliği Yeterliliği için sınav başvurusunda bulunuyorsunuz.
   Sınavı geçtiğiniz taktirde liman cüzdanınızı alabilir, gemilerde çalışmaya hak kazanabilirsiniz.
   Saygılarımla.

 19. Selâmun aleyküm , abi ben meslek lisesinde motor bölümü okuyorum .
  1.soru ben 3.makinst olabilirmiyim ?
  2.soru eger olursam herhangi bi üniversite den makine mühendisi muzunu olmam gerekir mi yoksa sadece itu den mi mezun olmak gerekir ?
  3.soru fark dersleri ve staj masrafi ne kadar ?
  Abi simdiden Allah razı olsun . Dualarim senunle..

  • Aleyküm selamm.
   Yakınyol ehliyeti alıp, hizmet sürelerini tamamlarsan elbette makinist olabilirsin. Ama güncel mevzuatı sürekli takip etmek gerekir.
   Üniversite sınavında uygun bir bölüm seçmen önemli. İTÜ Gemi Makinaları İşletme Müh, Dokuz eylül, Piri reis, zirve Yıldız Teknik gibi okullarda ilgili bölümler var. Araştırınca göreceksin zaten.
   Normal bir makine mühendisi olursan 6 aylık bir tamamlama kursuna gelmen gerekir. 2008 senesinde İTÜ fark derslerinin ücreti 6000TL idi ama şu an ne kadar bilemiyorum. En pahalısı bu tabi. Diğer yerlerde daha ucuz olabilir.

 20. Merhaba ben lise ögrencisiyim İTÜ Denizcilik Fakültesini tercih etmek istiyorum sorum şu 6 yıl denizde çalışıp başmühendis olsam karada alabilecegim ortalama maaş nedir bunu açık bir şekilde dile getirmenizi istiyorum çünkü karaya geçince düşük maaşa çalışmak istemiyorum rakam olarak belirtirseniz sevinirim

  • Madem açık olmamı istiyorsunuz, ben size açık konuşayım.
   Öncelikle 36Ay+36Ay 6 senede Baş Mühendislik hesabını yaparsanız yanılgıya düşersiniz. 72 Ay boyunca izin yapmayacak mısınız?
   Sınavı geçer geçmez, hemen baş mühendislik vereceklerini mi sanıyorsunuz?
   Örneğin 2. Mühendislik sınavında başarılı olmuş olup da kadro olmadığı için veya yeterli görülmediğinden dolayı 1 sene boyunca yine 3. Mühendislik yapan çok tanıdığım var. O nedenle 10 yılı bir kere aklınızdan çıkarın eğer tecrübesiz bir baş mühendisliği göze alıyorsanız.
   Bununla beraber karada alacağınız para, karada yapacağınız iş ile alakalı.
   1500TL’ye de başlayabilirsiniz, 5000TL’ye de başlayabilirsiniz. Sonuçta gemide baş mühendis oldunuz diye kimse sizin çok tecrübeli olduğunuzu söylemeyecek. Özellikle büyük fabrikalarda tam aksine döküm alanında, talaşlı ve talaşsız imalat alanında tecrübenizin olmadığı sürekli olarak dile getirilecektir. O nedenle bu işi şimdiden bırakmayı kafanıza koyuyorsanız, hiç yapmamanız ve onun yerine 10 sene sonra olmak istediğiniz yer ile ilgili daha yakın bir tercih yapmanız sizin lehinize olacaktır.
   Saygılar.

  • Diğer yorumlardan da görebileceğiniz üzere Gemi Adamı Olur Sağlık Raporunuzun Göz Polikliniği bölümündeki uzman doktor sağlam raporunu verirse ve Liman Başkanlığındaki doktorun da fiziki tedavisini geçerseniz ( ki genelde uzaklık-yakınlık kontrolü ile renk körlüğü testi yaparlar ) herhangi bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Önemli olan raporu alırken ve işe başladıktan sonra göz rahatsızlığınızın mesleğine engel olmayacak olması.

 21. ben lise 3 ogrencisiyim bu bolumu dusunuyorum hazırlık 1 yıl ogretım 4 yıl dıye bılgılerı okudum. yanı 23 24 yasında ben stajla beraber calısmaya baslıcak mıyım ? itü üniversitesini yazmayı planlıyorum puanlarımı yuksek tutmaya bakacagım. bıde 3yılda bas muhendıslık sınavlarından basarılı olarak gecersem maaslar artacak mı? ne kadar artar ?

  • Öncelikle şunları belirlemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Eğitim sonunda 3 yılda baş mühendislik kavramı yanlış anlaşılıyor.
   Siz okulu kazandığınızın ilk yılı bir hazırlık sınıfı okuyacaksınız.
   4 Yıl da lisans eğitiminiz olacak.
   Şimdi. Bu lisans eğitiminizin her yılı sonunda stajlarınız olacak. Mesela 1. sınıfın sonunda 1 ay okulda staj yapacaksınız ( Dizel Lab. ve Simülatör Eğitimi)
   2. Sınıf sonunda 1 ay tersane stajı.
   3. Sınıfın 2. dönemi ise okulda dersiniz olmayacak. Onun yerine 15 veya 24 krediye denk gelen Açık Deniz Eğitimi Stajınız olacak. Yani 3. sınıfın 2. döneminde 6 ay boyunca ticari gemilerde stajyer olarak çalışacaksınız. 4. sınıf başında staj komisyonunda bu stajınız ile ilgili işin içinden gelmiş ( Baş Mühendisler, Kaptanlar ) kişiler tarafından oluşturulmuş komisyon sizi sözlü sınava alacak. Size gemilerle ilgili bazı sorular soracaklar. Bunlara verdiğiniz cevaplar neticesinde de 3. sınıfın 2. dönemi notunuz belirlenecek.
   Sonra 4. sınıfın eğitimlerini de alacaksınız.
   Okulu bitirince Bakanlıkça yapılan sınavda başarılı olursanız Uzakyol Vardiya Mühendisi olarak görev yapacaksınız. 36 ay deniz hizmetinden sonra! ( 36 ay boyunca gemide çalışmanız demek 3 yıl. Eğer aralarda izin yaparsanız bu deniz hizmetinden sayılmaz) gireceğiniz sınavla Uzakyol 2. Mühendisi olursunuz. Bir 36 ay deniz hizmetini daha tamamlarsanız Baş Mühendisliği sınavına girmeye hak kazanırsınız.
   Şunu da unutmayın. Her 2. mühendis sınavını kazanan veya Baş Mühendislik ehliyetini almış olan kişiler hemen aldığı ehliyet ile çalışamayabilir. Çalışacağınız şirket size ” Evet. Baş Mühendis ehliyetini aldın ama sen gemilerde 2. mühendis olarak çalışmaya devam et, tecrüben olsun. Kadro olursa Baş Mühendislik veririz” diyebilirler. Genelde de böyle olur.
   Yani kısacası ;
   Okuldan yeni mezun bir Uzakyol Vardiya Mühendisi gemilerde aralıksız olarak 72 ay çalışırsa ve o sınavların ilk seferinde başarılı olursa ancak Baş Mühendis ehliyetini alabilir.
   4 ay çalışıp 2 ay izin yapabilirsiniz, 3 ay çalışıp 3 ay izin yapabilirsiniz. O zaman 72 ay süresi çok daha fazla uzar.
   Aklınıza takılan bir konu olursa buradan cevaplayabiliriz.

  • Gemi Adamı Olur sağlık Raporu verilirken, normal ehliyet sağlık raporuna bakar gibi bakmıyorlar elbette. İşin yasal olarak ciddi sorumlulukları var. Bu nedenle muayene esnasında gerekli tüm araç gereç kullandırılıyor. Zaten sağlam raporunu alsanız dahi sizin hastanede yaptırdığınız kan tahlil sonuçlarını ayrıca liman başkanlığının kendi doktoru da görmek isteyecek, bir de o muayene etmek isteyecektir.

 22. İyigünler ben bu sene üniversite sınavına ikinci kez giriyorum ,gemi makineleri işletme mühendisliği yada gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini düşünüyorum . bu ikisinin farkı neler , hangi bölümü bitirirsem iş imkanlarım daha iyi olur , gemi makineleri işletme bitirince karadda çalışılabilir demişsiniz diğeri içinde geçerlimi , ikisinden birini bitirince makina mühendisi olarak sayılıcakmıyız ? Biliyorum çok soru sordum ama bu konular hakkında bilgi veren hiç bir forumda yada sitede düzgün bilgi yok hiç birisi yakınınızdan geçemez o yüzden sonuçta az bir zaman kaldı ve endişeliyim yanlış bir seçim yapmayayım diye cevaplarsanız çok sevinirim ha birde dokuz eylul universitesini düşünüyorum sizce itü yada dokuz eylül çok fark edermi ? okumanız bile yeter iyi çalışmalar . Bu yazımın aynısını iletişim bölümünede yazmıştım buraya yazıcaktık heralde burayada yazıyım dedim 🙂

  • Sevgili Miran,
   Öncelikle sitemize gösterdiğin ilgiden dolayı ben sana teşekkür etmek isterim.
   Bu konuların açılma sebebi elbetteki aklınızdaki soruları cevaplayabilmek. Atladığımız noktaları da bu şekilde sorabilirsiniz elbette.
   Öncelikle Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği ile gemi inşaatı mühendisliği arasındaki farklardan bahsedelim istersen. Şimdi gemi inşaatı adından da anlaşılabileceği üzere, gemi tasarım-dizaynları yapan bölümdür. Bazı okullardaki bölüm isimlerinde gemi inşaatı ve makinaları mühendisi dese de onlar da gemi inşaatı mühendisidir. Gemi makinaları işletme mühendisi ise adından da anlaşılabileceği gibi gemi makinalarının işletilmesinde görev alan gemi adamlarını yetiştiren bölümdür. Denize gemi makinaları işletme mühendisleri çıkar. ( Eğer gemi inşaatından da denize çıkmak istersen fark dersleri için 6 ay krsa gideceksin, 6 ay staj yapacaksın vs. )
   En kısa sürede güzel maaş ile işe başlamak istersen gemi makinaları işletme mühendisliğini seçebilirsin. Ama unutmaman gereken bir durum var. Herkes gemide çalışabilecek psikolojik yapıya sahip değildi. Sadece para için yazacaksan emin ol sen gemilerde çalışamazsın. Gemi inşaatını bitirince makina mühendisi olarak çalışamazsın. Şu an itibarı ile gemi makinaları işletme mühendisliği bölümünü bitirince de makina mühendisi olarak çalışamıyorsun. Devletimiz bu konuda bir imza bürokrasisine sokmuş durumda işi. Oysa Türkiyede en fazla kredi ile öğrenci mezun eden bu bölümde ( kredisiz , haftada 8 saat ve zorunlu olan dersleri hesaba bile katmıyorum ) makina mühendislerinin aldığu tüm dersleri alarak mezun olmuş olmamıza rağmen, şimdiki sistem bizlere onlara verdikleri hakkı tanımamakta, onların fark dersleri ile denize çıkabilmelerine rağmen aynı hakkı bu bölüm mezunlarına henüz tanımamaktadır. Ama kısa süre içerisinde çözümlenecek gibi duruyor. Meslek odamız bu konu ile ilgili can ile baş ile çalışmaktadır.
   Umarım sorularına cevap vermişimdir. Seni sitemizde daha sık ve aktif olarak görmek isterim.
   Her türlü sıkıntında bizlere ulaşabilirsin.

   • Cevabınız için çok teşekkürler , okudugum bölüm ile ilgili bi işte çalışmak isterim elbette o yüzden sordum bir de itü yü düşünüyorum şuan ama lys de puanım düşerse vs olursa dokuz eylülünkine girersem yine aynı olanaklarım olurmu, üniversitenin çok önemi varmıdır sizce stajda yada sonrasında ?

  • Sevgili Yaşar,
   Önlisans mezunlarının son durumları hakkında gelişmeleri takip edemiyoruz. Bakanlık sürekli olarak yönetmelik değiştirmekte. Demek istediğim, sen o okula gidince uzak yol hattı bir gemide çalışma hakkına sahip olamayacaksın zabit olarak. Ancak personel olarak çalışmana müsade edebilirler.
   Benim tavsiyem ise, önceden Ordu’da bulunan okulu araman ve kendilerinden Uzakyol Ehliyeti alabilip alamayacağını sorman. sana verecekleri bilgiler ile planlamanı yapmanı öneririm. Eğer yapabiliyorsan da kesinlikle 4 yıllık bu işin eğitimini veren bir kurumdan mezun olman senin için önemli olacak.
   Saygılarımla.

 23. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
  1-Ben bir bayan olarak Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğinin zorluklarına katlanabileceğimi düşünüyorum. Fakat bölümde okuyanların ve meslek sahibi olanların çoğunlukla erkek olduğunu duydum bu konu beni çok zorlar mı?
  2-Başörtüsü bu bölümü okurken veya mühendis olunca benim için engel midir?
  Şimdiden teşekkürler..

  • 1- Erkeklerin dahi çoğu zaman zorluk yaşadığı bu meslekte inanın bir bayan olarak kesinlikle zorlanacaksınız. Buna emin olabilirsiniz. Hem fiziksel olarak hem de manevi olarak zorluk yaşayacağınızı bilmenizi isterim.

   2- Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü üniformalı eğitim veren bir okul olduğundan baş örtüsü ile devam edemezsiniz. Bununla beraber üniformadan dolayı saçlarınızı belirlenmiş modellerden farklı şekle de sokamazsınız.

   Saygılarımla.

 24. Merhaba
  abi ben lise 3 öğrencisyim . Ben hala bi mesleğe karar veremedim elektirk-elektronik müh. Yani elektirkle ilgili herşey hoşuma gidiyor ama iş imkanı sıkıntılı . Geçenlerde gördüm bu mesleği gemi mak. İşletm. Müh. Denizcilş hoşuma giden bi meslek dalı zorluklara katlanabilirim gibi ama aile hayatım olumsuz olacak gibi belirli bi süre denizde çalışıp sonra karaya geçebilirmiyim yani aile için ? Bide mesela yıldız tekniğe gittim iş imkanı nasıl olur direk okuldan mı yönlediriyolar ? Teşekkürler…

  • Denizcilik mesleğini kulaktan duyarak veya filmlerde izleyerek beğendiğin şekilde tasvir ederek tercih etmen hatalı olur.
   Bence hala içinde bir kuşku var ki gerçekten gemilerde çalışmak öyle dışarıdan görüldüğü gibi kolay değildir.
   Sen zaten şimdiden karaya geçmenin hesabını yaptığına göre deniz senin içindir demek çok yanlış bir yönlendirme olur. Bu mesleği sadece severek yapabilirsin.
   Üniversite tercihi konusunda ise çok şansın var denilebilir. Bizim okuduğumuz dönemde sadece İTÜ’de olan bir bölümdü. Dolayısı ile şu an denizcilik sektörünü yönetenler %99 oranında İTÜ mezunlarıdır. Dolayısı ile İTÜ mezunu olman sana her zaman diğerlerinden daha avantajlı olmanı sağlayacaktır.
   Kolay gelsin.

 25. Merhaba hocam öncelikle
  1.gemi makineleri mühendisliğinin dersleri çok zor mu hani matematik ve fiziğime güveniyorum ama mesleki dersleri ağır mı çok ?
  2.hocam bide ben şuan Atatürk üni. bilgisayar mühendisliği okuyorum okulu bırakıp tekrardan hazırlanıp bu bolumu seçmek istiyorum onun için bu mesleğin zorluğuna değer mi gemi içinde anlaşılmayacak yapamayacak zor durumlarla karşılaşır mıyım
  3.Birde üniversite olarak hangi üniversiteyi tavsiye ediyorsunuz ben 9 eylül ve itü arasındayım sizce hangi üniversitenin iş bulma olanağı ve öğretimi daha iyi

  • Selamlar.
   1- Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği diğer mühendislik alanları gibi basit teorik bilgilerle yürümemektedir. Bunu herhangi bir makine mühendisliği bölümü ile mukayese etmek çok zor olur. Bu bölümde dahi stajların okul harici dönemde 12 ay olması bile ve bu stajların gemide yapılması gereği bile işin ciddiyetini göstermektedir. Matematik, fizik gibi dersler basit 4 işlemi bilenler için dahi sorun teşkil etmez ama bu bölümde ek olarak çok daha fazla zeki olmanız gerekmektedir ki, acil bir durum karşısında soğukkanlı bir şekilde gemideki sorunu kısıtlı imkanlarla çözebilmelisiniz.
   2- Denizcilik mesleği çok zor bir meslektir. Eğer bu bölümü tercih ederseniz, gemilerde çalışmaya başlayınca keşke deme şansınız çok olası. Hele ki bir üniversite ortamı tatmış kişiler için daha da belirgin olur bu. Denizciler gerektiğinde birkaç ay denizin ortasında insan yüzü görmemeye, her türlü doğal koşullara hazır olmak zorundadır. Sadece para için yapmayı düşünüp, birkaç sene para biriktirdikten sonra karaya geçerim gibi bir düşünceniz varsa boşa zamanınızı harcamamanızı samimiyetle öneririm.
   3- Bu işin en iyileri İTÜ mezunları olmuştur. Bundan 4-5 yıl öncesine kadar da zaten bu bölüm sadece İTÜ’de bulunmaktaydı. Şu an piyasada bulunan tüm üniversitedeki öğretim görevlilerin çoğu İTÜ mezunudur ve denizcilik şirketlerinin yöneticilerinin %99’u İTÜ mezunudur ve bunun okul mezunlarına olan avantajlarından bahsetmeme gerek yok sanırım.

   Başarılar dilerim.

 26. Merhaba bende okula başlamadan önce bu siteye danışmıştım çok da yararlı bilgiler aldım bu konu hakkında da şöyle bir şey söylemek istiyorum buraya denizcilik lisesinden gelen arkadaşlar bizim kadar yani farklı alandan gelenlere göre daha az zorlanıyorlar yani sonuçta onlar bizden daha tecrübeliler sizde farklı Bi bölümden gelmeyi düşünüyorsunuz bu yüzden biraz daha fazla çalışmanız gerekiyor

 27. Öncelikle teşekkürler abi bi kaç sorum daha olucak tı , elektrik-elektronik mühendisliği hakkında bilginlz varmı yani iş imkanı konusunda felan varsa paylaşırmısınız.

  Bide çukurova üniversitesi elektrik elektronik yazmayı düşünüyorum sizce nasıl? 🙂 teşekkürler…

 28. Merhaba sayfa çok yararlı olmuş ama benim merak ettiğim birşey var ve göremedim bunu. Spor mülakatları sonrasında yüzme dersleri okulda görülen bu tarz dersler olduğunu duydum omuz çıkması gibi bir sorun ne derecede engel olur ve beden eğitimi dersleri genelde kredisiz derstir bu derste başarısız olmak mezun olmayı ortalama olarak etkilenmemesi gerekir ama tam ayrıntısı nedir?

  • Omuz çıkması konusunda bir raporunuz var ise zaten bu meslek konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aslına bakarsanız bu dersten muaf olmanız gerekir ama bu ders okulu bitirmenizde Kredi bakımından değil, denizde çalışabilmeniz için gerekli olan STCW sertifikalarından Denizde Canlı Kalabilme sertifikasını alabilmeniz içindir. Dolayısı ile yaşayacağınız ciddi sıkıntı sizin denizde çalışmanıza engel olabilir.
   Kredisiz derslerde ( Sadece Beden Yeterliliği değil ) ders notunuz iki şekilde değerlendirilir. BL- Başarılı ve BZ- Başarısız
   Başarısız olunan dersleri tekrar alıp başarılı olmanız gerekir. Bu derslerin açıklamasında Zorunlu Kredisiz ibaresi yer alır. Mezuniyetinizi direk etkiler çünkü önşartlı derslerde sorun çıkarmaktadır.
   ( Benim dönemimde 25 kişi 1. sınıftaki kredisiz dersler dolayısı ile ya okulunu uzattı veya üniversite hayatı boyunca her sene yaz okuluna gelmek zorunda kaldı)
   Zaten kredisi en yüksek bölümdür bu bölüm. Bu nedenle bir derste yaşayacağınız sıkıntı katlanarak gelmektedir.

   • Peki bu sertifikaları almak için yapılan mülakat tarzı şeyler oldukça zorlu mu yani yüzme konusunda sıkıntı yok ama çok zorlayarak kulaç atarsan çıkabilir omzum ama sürekli değil çok ters hareketler de yada fazla zorlama durumunda sizce bu nedenle etkiler?

 29. Peki bu sertifikaları almak ne kadar zor yani yapılan mülakatlarda ne kadar zorluyorlar. Çünkü benim yüzme ile sıkıntım yok yüzebiliyorum omzum sürekli çıkmıyor sadece çok zorlarsam ters bir harekette belki o yüzden sizce nasıl etkiler bu ne kadar zorlarlar bu sertifika için yada okuldaki ders için?

 30. Admin kardeş size çok teşekkür ederim. Gerçekten de çok faydalı ve gerçekçi bilgiler paylaşmışsınız. Hemen hemen her soruya zaman ayirip içtenlikle cevaplamişsiniz 🙂 Ben bu donem elektrik-elektronik bolumunden yeni mezun olan biriyim ve bu siteye kardesim icin bi goz atmak istemistim, kardesim 1 hafta sonra üniversite tercihi yapacak ve cesitli bolumlerle ilgili bilgi toplamaya calisiyoruz. Cok yakin bir arkadasim da bu donem ITU gemi makinalari ve isletme muh mezunu oldu ondan da biraz bilgi almistim ama buradaki bilgiler tabiki cok daha detayli ve aciklayici oldu cok cok saolun 🙂 Bu bolum gercekten de biraz zorluklari olmasina karsin cok fazla avantaji olan bir bolummus, ben zamaninda fazla arastirma yapmadan secmistim kendi bolumumu ama simdiki aklim olsa hic dusunmeden sizin bolumunuzu secerdim 🙂 bu bolumdeki arkadaslara tavsiyem bolumunuzun kiymetini bilin ve isinizi severek yapin arkadaslar sonucta her meslegin zorluklari var ancak sizin mesleginizin avantajlari da gayet iyi (ornegin maddi getirisi cok iyi, is bulamama gibi bir dert yok gibi, isinizin turunu kendiniz belirleyebiliyorsunuz, tatilinizin suresini bile cogu zaman kendiniz belirleyebiliyorsunuz, belli bir tecrubeden sonra karada vb farkli alanlarda calisabiliyorsunuz vb gercekten avantajlari super 🙂

  • İyi temennileriniz için teşekkürler.
   Her ne kadar bu bölümün de zorlukları olsa da, bu işi yapmayı kafasına koyan kişi için ne zorluk, ne de maddi olarak sıkıntı vardır. Dediğiniz gibi, ülkedeki birçok kişiden çok daha iyi standartlarda yaşamlarını sürdürebilir bu bölüm mezunları.

 31. merhaba,
  makine mühendisliğinden mezun olduktan sonra ek dersleri alıp stajı tamamlayıp sınavı geçersek bize diplomamı veriyorlar yoksa sertifika mı,yani bu bölümü okuyanlar ile bir farkımız kalıyor mu,? bir de yazınızdan bu yana iş olanakları hakkında bir değişme oldu mu acaba sektör krize mi girdi, yoksa iyice mi arttı bunca mezunu bu sektör çekebilir mi sizce, teşekkürler.

  • Selamlar.
   Fark derslerini verip denize çıkmak isterseniz elbette bu bölüm mezunu olmuş sayılmazsınız. Öyle olsaydı Gemi Makineleri İşletme Mühendislerinde ayrıca Makine Mühendisliği diploması da olurdu.
   Bu bölümde okuyanlarla elbette farklar olacaktır. Bu bölümü okuyanlar lisans eğitimlerini gemi makineleri içerisinde okuyup, sürekli uygulamaları yapmış kimseler. 6 aylık bir kurs ile gemi makinelerini öğrenmek imkansızın da imkansızı. Bunu zaten kursu bitirip stajyer olarak ticari gemilere gidince göreceksiniz.
   İş olanakları ülkemizde çok değişkendir. Günlük navlun piyasasına göre değişkenlik gösterebiliyor. Fakat bu bölüm mezunları her ne olursa olsun, işsiz kalma gibi bir durumla karşı karşıya kalmazlar. Şirket mükemmel olmaz, ama yine de bir şirkette iş bulabilir.
   Saygılar.

 32. bende gerçekten çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı olmuş benimde kardeşim bu sene tercih yapcak ve uzun zamandır mühendislik istiyor kocaeli makina müh ve itü gemi işletmeleri müh. arasında kaldık şuan için yaptığınız açıklamalar yeterince aydınlatıcı olmuş benim sadece aklıma takılan soru yüzme bilmeyen için elenme sözkonusu mu? yani yüzme bilme şartı aranıyormu ?

 33. Merhaba ;
  Bu yıl bir üniversiteye yerleşeceğim .
  Ne zamandır deniz ulaştırma işletme mühendisliği düşünüyordum ama burada sanırım gmim in daha iyi olduğundan bahsedilmiş
  .Deniz ulaştırma işletme mühendisliği mi gemi makineleri işletme mühendisliği mi daha iyidir ve neden ?İş bulma olanakları nasıldır ? Çalışma zorlukları nasıldır ?Ücretleri farklı mı ?

  • Şimdi ilerisi için düşünme zamanı.
   Diyelim ki 10 yıl gemilerede çalıştın. Kaptansın. Çok güzel gemi idare edebiliyorsun, insan idare edebiliyorsun. Peki denizcilik şirketinden ayrılıp karada bir iş yapmaya karar vediğinde denizcilik şirketlerinden başka nerelerde çalışmayı bekliyorsun? Tamam harika gemi idaresi yapabilirsin ama karada hangi şirkette bunu kullanabilirsin? ( Denizcilik şirketinde çalışmak ve kendi işini kurman hariç tabi )
   Bir de GMİM olduğunu varsayalım. Dizel, hidrolik, elektronik, soğutma sistemi pompalar, kazanlar, türbinler hepsi konusunda teknik bilgin ve onarım konusunda geçmişin var. Endüstriyel sahada birçok yerde kullanılan sistemler bunlar. Bir fabrikada iş yapamaman için engelin var mı? Bence yok. Karada çalışacağın her türlü teknik departmanda elektrik, dizel, jeneratör, klima, hidrolik sitem vb. bulunacak ve bu sistemlerle sen yıllarca gemide kısıtlı konuda mücadele etmiş olacaksın. Bu senin için karada bir avantaj olacak.
   Bu şekli ile düşün sakin kafa ile bence.

   Ücret konuusnda , her iki bölüm mezunları da gemilerde aynı maaşı alır. Baş mühendis ile gemi kaptanı aynı, 2. mühendis ile 2. kaptan aynı, 3. mühendis ile 3. kaptan aynı maaşı alır.

   Başarılar dilerim.

  • Şimdi ilerisi için düşünme zamanı.
   Diyelim ki 10 yıl gemilerede çalıştın. Kaptansın. Çok güzel gemi idare edebiliyorsun, insan idare edebiliyorsun. Peki denizcilik şirketinden ayrılıp karada bir iş yapmaya karar vediğinde denizcilik şirketlerinden başka nerelerde çalışmayı bekliyorsun? Tamam harika gemi idaresi yapabilirsin ama karada hangi şirkette bunu kullanabilirsin? ( Denizcilik şirketinde çalışmak ve kendi işini kurman hariç tabi )
   Bir de GMİM olduğunu varsayalım. Dizel, hidrolik, elektronik, soğutma sistemi pompalar, kazanlar, türbinler hepsi konusunda teknik bilgin ve onarım konusunda geçmişin var. Endüstriyel sahada birçok yerde kullanılan sistemler bunlar. Bir fabrikada iş yapamaman için engelin var mı? Bence yok. Karada çalışacağın her türlü teknik departmanda elektrik, dizel, jeneratör, klima, hidrolik sitem vb. bulunacak ve bu sistemlerle sen yıllarca gemide kısıtlı konuda mücadele etmiş olacaksın. Bu senin için karada bir avantaj olacak.
   Bu şekli ile düşün sakin kafa ile bence.

   Ücret konusunda , her iki bölüm mezunları da gemilerde aynı maaşı alır. Baş mühendis ile gemi kaptanı aynı, 2. mühendis ile 2. kaptan aynı, 3. mühendis ile 3. kaptan aynı maaşı alır.

   Başarılar dilerim.

 34. Yıldız Teknik Gemi makineleri işletme mühendisliğinden mezun biri niçin fark dersleri alıyor anlamadım ya da bu uygulama devam ediyor mu hala ? Çünkü Dokuz eylül ve yıldız teknik yazdım tercihlere acil cevap verirsen çok sevinirim abi. Çünkü durum çok canımı sıktı eğer öyleyse yıldız tekniki silip dokuz eylül ve karadeniz teknik üniversitesi yazacagım..Tercihler yarın son

 35. Hocam merhabalar
  Lise 3 üm bu yıl, ilk okuldan beri bu mühendisliği istiyorum ,amcam beni balığa çıkarırdı küçükken biraz da onun etkisi var denizi sevmemde, severek yapacağım bir iş olacak kesinlikle çok istiyorum, 3 sorum olacak
  1)İTÜ yü kazanırım gibi ama olur da bir aksilik olursa 9 Eylül üni. tercih edeyim mi yoksa ne önerirsiniz
  2)Küçüklüğümden beri kickbox-muay thai yapıyorum sağlık sorunum yok,bu yüzden olabilir diye korkuyorum en büyük korkum şeker hastalığı olur da yakalanırsam benim için bir problem olur mu ?
  3)Boş zamanlarda güverteden olta sallayabilir miyim?
  Teşekkürler

  • Denizcilik alanında en köklü üniversite İTÜ’dür. Bundan sonra da Dokuz Eylül gelir ve o da bu alanda çok tecrübeli ve sektörde bir yeri vardır. Çok da fazla sorun olacağını düşünmüyorum.
   Şeker hastalığı Gemi Adamı Olur Sağlık Raporunda sorun çıkarabilir.
   İstersen bu konuyu sitemizden arama yaparak bulabilirsiniz.
   Boş zamanlarda ve seyir haricinde olta sallayabilirsiniz. Benim de hobimdir balık tutmak. 😀

  • Beden yeterliliği sınavı erkeklerde ne ise bayanlarda da o şekilde oluyor. Sınavda önemli olan sizin belirlenmiş hareketleri nasıl yaptığınızdır. Örneğin omzunuzda bir sıkıntı var ise öne takla atamazsınız. Kolunuzda sıkıntı var ise barfiks çekemezsiniz. Bu hareketleri doğru olarak yapabildiğinizi göstermeniz önemlidir.
   Yüzme sınavında adayın su korkusu olup olmadığına bakılır. Zaten 2. Dönem de beden yeterliliği dersinde yüzde konusu işlenecektir.

 36. Gemi makinesi işletme mühendisliği okuyan bir kimse hangi alanlarda çift anadal okuyabilir? Bilgisayar mühendisliği de mümkün müdür?

 37. çap yaparken yaşayabileceğimiz zorluklar neler olabilir ve ben bu sene 1. olarak ünüversiteye girdim bunun bana ne gibi avantajları olabilir ayrıntılı bilgi almak isterim.(gmim) bide ihl mezunuyum asıl alanım mat fzk fakat lise olarak denizcilik lisesinden mezun değilim ve temel bilgilerim yok çap için ise derece yapmak gerekiyor sanırım benim diğer arkadaşlarımla aramda nasıl bir fark olur yani çap yapma olsalığım nedir.Çap yapmamın bana denizde çalışmak için nasıl bir katkı sağlar(makina). abim ve babam ise ustalardır(tesisat çatı falan)benimde onalrın yanında çalışmışlığım var yani elim anahtar tutmasını bilir bu ise büyük bi avantajmıdır tek eksiğimin teorikte olduğunu düşünüyorum benim için yorumlarınızı merak ediyorum şimdiden teşekkür ederim

  • ÇAP yaparken yaşayacağınız sorunlar tamamen üniversiteye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin ben İTÜ mezunuyum. Benim kampüsüm Tuzla’da, ÇAP yapacağım bölüm dersleri ise Gümüşsuyu veya Maslakta bulunuyor. Böyle bir durumda ÇAP yapmak teoride mümkünken pratikte imkansızdır.
   Temel bilgi eksikliği sizi ÇAP’ta zorlar. İmkansız değildir ama. ÇAP yapmanız size deniz için hiçbir şey kazandırmaz. Zamanınıza sebep bile olur. Daha iyi şirketlerde çalışmanızı sağlamayacağına emin olun.
   Elinizin anahtar tutması size ancak üniversitede ( İTÜ için konuşuyorum. Diğerlerinde o imkanlar da yok diye biliyorum ) atölye derslerinde katkı sağlar. 4 sene boyunca hiçbirşey bilmeyenler dahi eğitim sonunda birşeyşer bileceklerdir. Fakat eğitimi önemsemeyen üniversiteler arasından konuşursak avantajınız da olur.
   Kolay gelsin.

 38. 1.gemi adamı olur raporu her zaman alınabilirmi yoksa hemen kayıtlar baslamadan almam mı gerekıyor.
  2. pirivreis unıversıtesı hakkında ne dusunuyorsunuz tesekkur ederım

  • 1. Her üniversitenin kesin kayıt prosedürleri farklıdır.
   İTÜ ön kayıt usülü kayıt yapar. Önce belli mülakat aşamalarına girersiniz. Kesin kayıt için ise bu Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu şartı aranmaktadır. Üniversite kayıtlarında esas olarak gerek olmasa bile liman cüzdanı için zorunludur.

 39. Merhaba.Ben İTÜ’de bu sene kazandım.Okuldaki ast-üst ilişkisini merak ediyorum.Üst sınıflarda alt sınıflara karşı şekil şukul havaları oluyor mu? 🙂 Yani kurallara uyarız ama kendimizi de ezdirmeyiz 🙂 Ayrıca Piri Reis hakkında ne düşünüyorunuz? Düşman okulmuş sanırsam:) Kuzenimde orada okuyor bana piri reisi övüyor :))

  • Öncelikle hayırlı olsun diyelim.
   Okuldaki hiyerarşiyi şöyle açıklayım. Bir kere okulda burada konuştuğun gibi rahat konuşamazsın. ast-üst ilişkisi var. Belli bir saygı çerçevesinde ve sınırı da ast çizer. Şekil-şukul havaları falan, kendimizi ezdirtmeyiz ayakları ile gidersen tabiri caizse seni “ezme” yaparlar.
   Orası öyle bilindik sıradan okullardan değildir. Her işin bir kuralı vardır. Kendimi ezdirmem diye “şekil-şukul” yaparsan alırsın ceza puanını, biriktirirsin, önce 6 ay uzaklaştırma alırsın ( ki meslek hayatına 1 yıl geç başlamak demektir bu ) sonra da bir bakmışsın okul ile ilişiğin kesilmiş. Olan senin külhanbeyliğine, harcadığın emeklerin boşa gitmesine neden olur. Bence fazla sivrilmeden orada abi-kardeş olmayı öğrenin.

   Bir de şu düşman okul tavırlarını bırakın lütfen. Kuzenin madem orada okuyor, o zaman piri reisin geçmişini anlatsın sana önce. Hani o MEB’e bağlı bir kurs ikenki günlerini. Piri Reis’in Rektörüden hocalarına bir araştırın bakalım. Rektörü, İTÜ DF kurucularından bir hocamız. Derslere giren hocalar yine DF hocaları. Kendilerini kimin, nasıl eğittiklerini heyecandan olsa gerek göremiyorlar.

   Amacımız yıllardır para ile 2 yılda alınan ehliyetle 5 yılda emekle alınan ehliyetin bir olmaması yönündeydi. Süreler eşitlendi şimdi de para kısmı kaldı. Aradaki o farkı da mezun olunca kuzenine sen anlatırsın zaten. Sen mezun olunca nasıl şirketlere gideceksin, o hangilerine başvurusunu yapabilecek. İçin rahat olsun o konuda.

 40. Merhaba ek yerlestirmeyi bekliyorum piri reis üniversitesi hep hayalimdi 4 ay önce akciğerim söndü ve göğsüm bi delik acildi suan hic bir sorun yok dikiş atıldı kritik zamanida atlattim sizce bu bi sorun olur mu ?

  • Herşey doktorların Gemi Adamı Olur Sağlık raporunu vermesine bağlı ama bu durum çok kritik bence.
   Empati kurarak doktor olsaydım, bu raporu üzülerek veremeyeceğimi söylerdim.
   Bir can daha değerli.
   Bence tekrar düşünün..

 41. merhaba
  piri reis üniversitesi gemi makineleri işletme mühendisliğini tam bursla muhtemelen bölüm birincisi olarak kazandım bu sene hazıklık okucam
  meslekte gerçekten iyi yerlere gelmek istiyorum hazırlıkta ve sonrasında tavsiyeleriniz neler yani siz benim yerimde olsanız 5 sene içinde neler yapardınız
  saygılar

  • Öncelikle tebrik ederim.
   İlk etapta mesleki terminolojiyi öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim.
   HAzırlıkta ingilizcenizi iyice geliştirdikten sonra 1. sınıfta mesleğe giriş dersleriniz esnasında mesleki ingilizceniz adına gemilerdeki makinelere ait instruction book adını verdiğimiz kullanma talimat kitaplarına göz gezdirmeniz olacak.
   Bu esnada zaten okula paralel olarak devre okuma, devre takibi gibi işlemleri de kolaylıkla öğrenip mesleğinizi geliştirme fırsatınız olacaktır.
   Tabi en önemli olan bir şey var…
   Sitemizi takip edip, arkadaşlarınıza da önermek!.. 😀

 42. Merhaba.ben bu sene yildiz teknik universitesi gemi makinalari işletme mühendisliği kazandim.acaba mezun olunca ıtü ile ayni kosullardami mezun oluruz.bu sektörde ytü li kisilerin yeri nedir?

  • Şu okul, bu okul olayı işi farklı taraflara çeker. Ben bunu istemem. Bizim zamanımızda MEB’e bağlı 2 yıllık kurslar vardı. ( Şimdi Üniversite oldu) Bizim 5 yılda aldığımız eğitim sonucu hak ettiğimiz belgeyi, parayı bastırana 2 yılda veriyorlardı. O şartlarda biz hep üniversitelerin bu işi yapmasını istedik. Şu an o günlere göre daha iyi elbette. Şimdide şöyle bir sıkıntı baş gösterdi. Her üniversite Denizcilik Bölümü açma yarışında. Gaziantep ve Van’da bile Gemi Makinaları İşletme Mühendisi yetişecekse, bir yerlerde aksama yaşanacaktır. Ne olacak bu durumda? En iyi yerlere en iyiler oturacak.
   Şu an şirketlerin İnsan Kaynakları Departmanlarının hangi okul mezunu olduğuna bakarsanız, aslında dediklerim anlaşılabilir. Ama para bastırıp 2 yıl mezunu biri gibi de olmayacağınız ve sektörde saygı ile karşılanacağınız kesin.

 43. merhaba
  benim aklıma takılan bişey var internet üzerinde tam olarak yanıtını bulamadım
  bu meslekte gemide çalışırken bütün günümüz makine dairesinde veya geminin iç kısmındamı geçiyor yani hiç güverteye çıkamıyomuyuz ?

  • Selamlar.
   Bütün gününüzün makine dairesinde geçmesi imkansız elbette.
   Boş zamanlarınızda emniyet tedbirlerinizi almak şartı ile güvertede dolaşabilirsiniz elbette.

 44. Oncelikle verdiginiz bilgilerden dolayi tesekur ederim suanda lise 4ogrencisiyim puanimin 400 civarinda gelecegini dusunuyorum ccok kararsizim ailem bu mealegi yapmami istemiyor bende gemilere karsi cok ilgiliyim ayrica maasida beni cezbediyor fakat alede kirmak istemiyor degilim 4-5 yil yil gemide calisip sonra karada calismayi dusunuyorum merak ettigim seyler ise gemilerde internet olup olmadigi ayrica bilgisayar vb elektronik esyalar yanimizda goturme sansimiz oluyormu ayrica ben bilgisayar hastasi biriyim ilkokuldan beri aklimda bilgisayar muhendisligi var fakat istedigim universitenin puanlarinin cok yuksek olmasi beni gemi muhendisligine itti siz ne onerirsibiz bilgisayar hastasi biri olarak gemiye ayak uydurauydurabilirmiyim

  • Aklınızda başka bir bölüm varsa denizin çetin şartlarına ayak uydurmada zorluk yaşayacağınızı düşünüyorum. Çok hassas bir konu. Şu an denizcilik okuyup da yapamayacak çok ama çok fazla insan var. Bence çok iyi düşünün. Cebinizde paranızın olup mutsuz biri olmak var işin ucunda ve bu paraları da psikolog-psikiyatristlere de vermek zorunda kalabilirsiniz.
   Gemilerde internet olabiliyor. Bazı şirketler gemilerine bu sistemi koyuyorlar fakat sizin karada bildiğiniz bağlantı ile alakası olmayan sistemler. Mail kontrolü, haberler, biraz da sosyal medya belki. Çok fazla şey beklememek gerekir.
   4-5 yıl gemide çalışıp çok fazla bir birikim yapamaz, gemide de çok fazla yükselemezsiniz zaten. Çok hassas karar vermeniz gerekir. Vakit varken çok daha fazla çalışın.

  • Gemi adamı olur sağlık raporunda Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri için zorunlu olan ve çok önemli bir bölüm olan odyometri bölüm kontrolü vardır. Yani işitme testi.
   Oradan gelecek sonuca göre eğer bu alanı geçemezseniz, okulu kazanmış dahi olsanız kesin kayıt işleminiz yapılmayacaktır.

 45. Ben gemi elektrikçisi olmak istiyorum ilk okul mezunuyum mesleki eğitim merkezi elektrik bölümü kalfalık sertifikam var 7 senedir elektrik işi yapıyorum 23 yaşındayım askerlik yaptım bu şartlarda elektrik işi yapabilirmiyim hangi yolu izlemem gerekir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Öncelikle gemide Elektrik Zabiti ünvanı ile çalışabilirsiniz ve kendinizi elektronik alanında da geliştirdiyseniz çok rahat bir şekilde iş bulabilirsiniz. Bunun için Elektrik Zabiti ehliyeti çıkarmalısınız. Bunun için gemi adamı kurslarına başvurup gerekli eğitim ve sertifikalarınızı almalısınız. Önerim ise, sertifikalarınızı aldıktan sonra en az 6 ay – 12 ay arasında gemilerde stajyer elektrikçi olarak çalışmanız ve piyasayı öğrenmeniz gerekliliğini bilmenizdir. İlk defa denize çıkacak bir elektrikçi için bana göre yapılması gerekli en önemli şeydir bu.
   Kolay gelsin.

 46. merhabalar ben hatırlarsanız geçen yıl size birkaç soru sormuştum üniversite sınavına hazırlanırken.itü gmim bölümüne yerleştim bölüm ile ilgili bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederm.Bu sene sınava girecek ve itü’yü isteyen arkadaşlara birkaç bilgi vermek istiyorum.ben şuan hazırlıktayım ve buranın hazırlığı inanın diğer üniversitelerden çok daha zor ona göre bunları göze alıp gelin sonra şok olmayın 🙂 bu sene mülakattan yanılmıyorsam 1 kişi geçememiş oda renk körü olduğu için mülakatı hiç sorun etmeyin yüzme bilmeyen herkes geçti arkadaşlar hepinize başarılar dilerm.

 47. hazır sitenizi ziyaret etmişken birkaç soru daha sorayım izniniz olursa
  -Mezun olduğumuzda 4.mühendis olarak mı yoksa 3.mühendis olarak mı mezun oluyoruz?ve bi yerde okuduğuma göre 36ay değilde 24aylık bir deniz tecrübesinden sonra sınava giriliyormuş diye duydum .

  • 3 ve 4. mühendis aynıdır. maaslar vb. fark yoktur. bir gemide 2 tane 3. mühendis kadrosu varsa tecrübeli olan 3. mühendis olur diğeri 4. olur. ilgilendikleri makinalar farklıdır.
   stajerlere de cüzi bir ücret odenir.

 48. merhaba ben ytu gemi makineleri isletme mühendisliği istiyorum ama kafa takilan su mülakatlar. benim dogustan bir hastaligim var ayagimda P.E.V denilen bir carpiklik var ve yuzme bilmiyorum mulakati gecermiyim ?
  not: yurume kosma vs. gibi problemim yok

  • Şimdi bu konuda geçerli sonuç ortopedi doktorunun gemi adamı olur sağlık raporuna yazacakları ile ilgili olacaktır. Ama yürümenizde ve hareketinize engel oluşturacak bir durum yoksa sorun çıkaracaklarını zannetmiyorum.
   Kolay gelsin.

 49. Merhabalar Admin kardeş öncelikle selam ben itünün gemi makineleri işletme mühendisliği tabdn puanına baktım 349 civarında acaba bir Yanlışlık mı var bu kadar Alçak olması yoksa zorluklarından dolayı tercih edilmiyor mu şayet 349 ise şuan ham puanla bile yani okulun +40 puanı saymazken bile girebiliyorum biliyorum siz rehberlikçi değilsiniz ama yardım ederseniz sevinirim

  • Biliyorsunuz ki sınavlarda yerleştirme sistemi arz-talep usulüne göre işlemektedir.
   Bu puanlar sadece referans amaçlıdır. Kesin olarak sonuç vermemektedir. O nedenledir ki sizin gördüğünüz o puanlar sadece geçmiş yıllarda yapılan sınav sonuçlarıdır. Siz seneye girecekseniz 349 ile girmenizin garantisi bulunmamaktadır.
   Bunu farklı şekillerde analiz edebilirsiniz. Son 2 yıldır 81 ilde üniversite açılması durumu bunu tetikleyen bir etken oldu. Puanı düşük olanlar yeni üniversitelere girebildiler ve çok büyük bir açık oluştu.
   Mesela bizim zamanımızdaki bir olayı anlatayım.
   Örneğin öğrenci TIP Fakültesi kazanmak istiyor. Oysa Hacettepe Tıp da doktor yetiştiriyor, Yüzüncü Yıl Üniversitesi de.
   Şimdi sizin puanınız Hacettepe için sınırda, Yüzüncü yıl da garanti. Örnek vermek gerekirse Hacettepe önceki yıl 374puanla öğrenci almış, Yüzüncü Yıl 350 Puanla. Sizin puanınız 365. Kendinizi riske sokmamak için Yüzüncü yılı ilk tercih yaptınız ve yerleştirildiniz. Sizin gibi başarılı arkadaşlar da aynı şeyleri düşündü ve bir bakmışsınız Yüzüncü Yıla en düşük puan ile yerleşen arkadaş 360 ile yerleşmiş. Ne değişti? Sadece talepler onu yükseltti. Oysa hacettepeyi ilk tercihinde yazan arkadaşların da puanı 350lerde olunca otomatik olarak kontenjanın dolması için ilk tercihle oraya yerleşenlerin puanı hacettepeyi düşürdü.
   Kısacası yerleştirilme işi biraz borsaya benziyor. Siz kendiniz için en faydalı olacağınıza inandığınız yeri tercih edin. Puanlar her sene değişiyor. Aldatıcı olabiliyor. Benim girdiğim dönemde tek GMİM bölümü İTÜ’de vardı. Dolayısı ile kıyaslama şansımız fazla yoktu. Yılda 50 kişi.
   Umarım açıklamam aydınlatıcı olmuştur.
   Saygılar.

 50. merhabalar, bu bolumun mezunlarinin is imkanlarini okudum da universitelerde arastirma görevlisi, yrd doc,docent vs olabilecegini gördüm. Acaba bu sans sadece bu bolumun. oldugu universitelerde mi gecerli?

  • Bir üniversiteye araştırma görevlisi alınacağı zaman yapılan ilanlarda hangi bölüm mezunu olacağı yazar. Eğer siz o şartlara uyuyorsanız rahatlıkla araştırma görevlisi olabilirsiniz. Önemli olanın alım yapacak üniversitenin bu konudaki şartlarını sağlamak olacaktır.

   • benim anlayamadigim,bi sinif ogretmeni.bolumu mezunuysan gerekli sinavlara girersin ve oyp programiyla unv lere basvurursun,ama basvurdugun egitim fakultesi olur.Bir gemi addami egitim fakultesine basvurabilir mi? Muhendislik fakultesine mi basvurur?

 51. merhaba ben serhat daha öncede sorularım olmuştu ben gemi makşneleri 2. sinif öğrencisiyim dikey geçiş yapmalımıyım yaparsam bana nasıl artıları olur eğitimi 4 yıllığa tamamlamassak neler olur şimdiden teşekkür ederim 😀

 52. Çukurova üniversitesi ingilizce makina mühendisliği mezunuyum. Gemi makineleri işletme mühendisi olabilmek için fark derslerimi(9 eylül yada itüden) vermem yeterli oluyor mu ? Başka bir yol ile kariyerimi baş mühendislik rotasına saptırabilir miyim? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Elbette fark derslerinizi yetkili kurumlardan alarak gemide çalışma imkanınız olduğundan dolayı elbette siz de baş mühendis olarak kariyerinizi yönlendirebilirsiniz.
   Size başarılar dilerim.

 53. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olan biri kaç yaşında emeklı olur yanı bunun emeklilik olayı nasıl oluyor? ilginiz ve cevaplarınız için teşekkürler.

  • Sevgili Furkan;
   Deniz çalışanları da 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında çalışanlar olduklarından günümüz çalışanlarının emeklilik yaşı ne ise o yaştan emekli olurlar.
   Eskiden denizcilerin yıpranma payları vardı ve madenciler gibi 5-6 yıl daha önce emeklilik hakkı tanınıyordu fakat son çıkan torba yasalarla bu hak gazetecilere verilmiş fakat denizcilerden alınmıştır.
   Kısacası şu anki kanunlara göre 65 yaşına kadar çalışmanız gerekmektedir.
   Unutmadan eklemek isterim. Bu anlattıklarım Türk Bayraklı, sigortası yatırılan gemiler için geçerlidir. Yabancı bayraklı gemilerde adınıza prim yatırılmamakta, onu kendiniz yatırmanız gerekmektedir.
   Saygılarımla.

 54. Merhaba ben gemi makineleri isletme mühendisliğini secebilirimde is olanakları nasıl kaç para kazanıyorlar yeni mezun olanlar aydinlatirsaniz sevinirim

  • İş olanakları piyasadaki diğer mesleklere göre daha fazladır.
   Ücret konusuda çeşitli etkenlere bağlı olarak değişit.
   İlk olarak mezun olduğun üniversite, çalışacağın şirket ve gemi tipi, gemi boyutları, geminin sefer bölgesi, geminin bayrağı gibi etkenler alacağın ücret konusunu belirleyecektir.

 55. Slm Abi
  Devletdeki çalışma alanlarında Kpss kaç puan gerektırıyor. Devlettekı hangi yerlerde kpss ile girebiliyoruz ve devlettekı maaş durumu nasıl? cevaplarınız için Tşkler

 56. Şuan piri reis üniversitesinde gemi makineleri işletme mühendisliği hazırlıkta okumaktayım. bu sene hazırlığı burada bitirip yatay geçişle dokuz eylüle geçmeyi düşünüyorum. sizce hata yapmış olur muyum? ya da ben okulu bitirene kadar piyasa değişir mi?

  • Piyasanın değişimi konusunda elbette kesin bir bilgimiz yok. Değişme ihtimali var elbette. Ama iyi yönlü veya kötü yönlü olacağı konusunda kesin bir yargıda bulunmak hata olur.
   Yatay geçişle DEU’ye geçmekle kesinlikle hata etmiş olmazsın.
   Kolay gelsin.

 57. öncelikle merhaba ben endüstri meslek lisesi makina bölümü son sınıf öğrencisiyim ve gemi makineleri işlerme mühendisliğini itü de okumak istiyorum.lysye 2 ay kaldı iyi bir puan almayı beklemiyorum ancak okul 2 okul 1. kontenjanı ayırıyor burdan da giremezsem 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımımı kullanayım yoksa seneye şansımı bi daha mı deneyeyin 2 yıllığı bitirdikten sonra dgs ye girim kazandığım taktirde 4 yıllık okuyan adamla aramda bi fark olurmu.
  bide fark ders nedir

  • Selamlar kardeşim.
   DGS işinin garantisinin olmadığını sen de biliyorsun. Hatta senin gibi düşünen kim bilir kaç kişi daha var.
   Eğer bu bölümü okumayı bu kadar çok istiyorsan bir yıl daha iyi bir şekilde hazırlanıp direkt olarak kazanmanı öneririm. Eğer temelim yok, okul birinciliğim boşa gitmesin diyorsan, tabi şartlarını da buna göre değiştirmeni öneririm.
   Fark dersleri de senin 2 yıllık okulda almayıp, 4 yıllık fakültede okutulan derslerdir.
   Kolay gelsin.

 58. 1) sıralamam gmim bulunan her uni. ye yetiyor diyelim. tüm samimiyetinizle hangi universite en dogru seçenek olur?

  2) gmim okursak mezuniyet sonrası staj dışında kurslara gitme veya ders alma zorunlulugu var mı gemiye cıkmak icin?

  3) bu meslekte uzun yıllar gemide muhendis olarak calısmak istiyorum; tabii ki ilerleyen yillarda karada calismak zorundayız, bunlar için okumam gereken bölüm TAM anlamiyla GMİM mi? Yoksa gemi insaatı daha mı dogru bolüm yani inşaat okumak karada avantaj mı tr şartlarinda?

  4) bu meslegin 6-7 yıl sonrasını tamamen sahsi olarak siz nasil goruyorsunuz? Gönul rahatligiyla yazalimmi? suan icin alternatif bölüm dusunmuyorum, pisman olmam umarım.

  simdiden tesekkurler, adamsın valla saygı duydum, cok bilgi aldim sayende.

  • Öncelikle ben size teşekkür ediyorum. Hem iyi dilekleriniz için hem de ne istediğinizi gerçekten bilen bir kişi olduğunuz için.
   Şimdi sorularınıza hepsi samimi şekilde cevap vermeye başlayalım,

   1-Benim üniversite sınavına girdiğimde GMIM bölümü sadece İTÜ Denizcilik fakültesinde vardı. Dolayısı ile yılda 50 öğrenci alan bu bölümü kazanmak benim için ayrı bir gurur oldu. Okulun geçmişine baktığımda da sadece denizcilik eğitimi verilmiş, İTÜ’den bile önceleri Abdülhamit tarafından kurulmuş kendi disiplin ve gelenekleri olan bir okulun devamıydı. Halen de öyle. Denizcilik piyasasında isim yapmış herkesin bu okuldan mezun olduğunu düşünürseniz, yarın bir gün profesyonel iş hayatında büyük şirketlere sıkıntısızca samimi olarak görüşmeler yapmak isterseniz sizin tercihiniz ne olurdu? Düşünsenize. Siz herhangi bir üniversite mezunusunuz, karşınızda görüşeceğiniz personel müdürlerinin de %95’i İTÜ Denizcilik mezunu. İTÜ mezunu olarak mı daha rahat olursunuz yoksa başka bir üniversite mezunu mu? Kararı siz verin o halde.

   2-GMIM okuduğunuz taktirde size denizde çalışmanız için gereken tüm kurslar ders olarak size müfredat dahilinde okutulacaktır. Ayrıca kursa gitmenize gerek yoktur. Fakat yeni stajyer arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre Yıldız Teknik GMIM bölümündeki arkadaşlara bazı dersler verilmediğinden dolayı STCW sertifikaları için ayrıca kurslara gitmişler. Belki diğer üniversitelerde de bu tarz bir sıkıntı yaşanmış olabilir ama İTÜ Denizcilik fakültesinde bu şekilde bir sorun olmuyor. Tüm sertifika dersleri okulda veriliyor. Siz sadece size öğrenci işlerinden verilen hazır dosyayı liman başkanlığına teslim ediyorsunuz. Yine de üniversitelerin öğrenci işlerinden bu durumu araştırmanızı tavsiye ederim. Durduk yere zaman ve para kaybına gerek yok.

   3-Bir kere gemide çalışmak istiyorsanız okumanız gereken tek bölüm GMIM’dir. Artık eskisi gibi gemi inşaacılara hemen denizde çalışma yetkisi verilmiyor. Fark dersleri var, ayrı stajları var vs. Siz zaten denizde 10 yıl kadar çalışıp baş mühendis olarak karada çalışmak isterseniz, emin olun piyasada deniz ile ilgili olsun veya olmasın her türlü mühendisten önce talep edilirsiniz. Maaşlarınız deniz gibi olmasa da karadaki bir mühendisten daha tatminkar çalışırsınız.

   4- Bu mesleğin 6-7 yıl sonrası için umudumun fazla olduğunu söyleyemem. Denizi olmayan şehirlerde bile sırf rant uğruna denizcilik fakültesi açıldı. Sonuçta bunlar da biryerlerde çalışmak isteyecekler. İş bulabilmek için de piyasa fiyatları düşecek ve iş veren de sizi değil, ucuz olanı tercih edecek. Eğer ki sizler kalitesini yıllardır ispatlamış, mezunların aynı kalitede olan bir kurumdan mezun olabilirseniz, en seçkin şirketlerde çalışma şansınız artacaktır.

   Sizlere tercihlerinizde başlarılar dilerim. Her zaman fikir konusunda yardımcı olmak isterim.
   Saygılarımla.

  • Çok farklı bir soru olmuş bu.
   Aynı doktor mu olayım avukat mı der gibi.
   Tabi işin iç tarafını bilmediğinizden oluyor bu.
   DUIM ile GMIM arasındaki tek ortak nokta ikisinin de aynı gemide çalışan kişiler olmasıdır. Yaptıkları işler birbirlerinden çok farklıdır.
   Birisi idari amir, diğeri teknik amir olur.
   Saygılar

 59. 1) dostum sen şuan ne iş yapıyorsun?
  2) kaç yıl gemide çalıştın?
  3) sonrasında ne yaptın?
  4) iş bulmak, işten ayrılmak zor oldu mu senin için?
  5) gemide rütben neydi? maaşın neydi?
  6) karada isen şuan ki maaşın ve görevin nedir?
  7) gemi hayatı sıkıcı mı? yoksa iş güç derken 6 ay geçiyor mu?

  şimdiden teşekkürler, çok güzel bilgiler topladım, yüreğine sağlık. 🙂

  • 1-Şu an Uzakyol 2. Mühendisiyim
   2-2008 yılından beri gemide çalışıyorum
   3-Gemiye devam ediyorum
   4-Benim için zor değil
   5-
   6-Denizdeyim
   7-Gemisine ve arkadaşlarına göre değişir. Çok sıkıcı bir gemide olmadım şimdiye kadar

 60. hocam, uzun yol gemilerinde muhendis iken, evcil hayvan beslemek mu kun mu sahsi odamızda?

  kedi falan abartı olur kesinlikle fakat bi muhabbet kusu ya da papagan beslemeye izin var mı?

  • Bununla ilgili yazılı bir disiplin yönetmeliği olmasa da genellikle denizcilerin temiz sakal ile görünmeleri istenir. Bu gemi kaptanınızın ve şirketinizin politikalarına bağlı. Ama unutulmaması gerekli olan bir kural var. Gemide çalışan bir kişi her zaman acil durumlara hazırlıklı olmak zorundadır ve acil bir yangın durumunda giymeniz gereken maskeler sakallı kişilere olmamaktadır. Bu çok büyük bir risk meydana getirir. Şahsen sırf bu nedenlerle ben çok uzun sakala karşıyım.

  • Bu aslında benzeri birçok kurumda yapılan bir uygulamadır. Karadaki birçok işte de mesela yılda 3 maaş ikramiye derler.
   yılda 12 ay var. 3 maaş ikramiye olursa 12/3=4 ay yapar.
   Onlar da 4 ayda 1 maaş ikramiye veriyorlar. 4 ayın sonunda kendi maaşın var, bir maaş da ikramiye alırsan o ay çift maaş almış olursun.
   Her denizcilik şirketinde böyle olacak diye bir kural yok. Benim şirketimde de ikramiye var ama 4 ayda bir vermiyor da her ayın sonuna ekliyorlar. Farklı uygulamaları var. Nasıl ki her şirketin maaş politikası farklıysa, denizcilik şirketleri de böyle bir uygulama bulmuşlar.
   Bunda sanırım denizde çalışmadığın, izinde olduğun aylarda sigorta vb. pirimlerinin kesilmesi faktörlerini hesaplamışlardır.
   Saygılarımla.

 61. Merhaba gemi makina duim ye göre iş açısından gemide olsun karada olsun dahami avantajlı ve duim karada iş bulması çok zor diyorlar ne kadar doğru personel. Müdürü felan olmak suvarilerin emekli olmasını beklemek demekmis dogrumu ?

 62. abi, tekrar merhaba

  gemiye masaüstü pc goturmek gibi sansimiz var mi? Online oyun oynayabilir miyiz?
  Tabii suan cocukca gelebilir, ama vakit gecirmek icin birebir.

  birde saç uzatabiliyoruz dimi gemide?

  tuvaletler ve banyolar ve odalar tek kisilik mi?

 63. Abi, yine ben 🙂

  yurt dışına yerleşme ya da yurt dışı dan araba alma gibi durumlara gemici olmamızın faydası varmı? Turkiyedeki araba fiyatları malum çok fazla.
  (Biraz saçma olabilir soru)

 64. iyi aksamlar bende diger arkadaslar gibi GMİM okumak istiyorum itü ile ytü arasında kaldım.Benim ingilizcem pek iyi deildir ve itünün hazırlık konusunda oldukca zorladıgını duydum acıkcası gozum korktu.Fakultenın tuzlada olması yanı sehır dısında olmasıda benim ytü dusunmeme neden oluyor.Sizce itü yerıne ytü yü secersem cok sey kaybetmıs olurmuyum yani ikisi arasında egitim olarak cok fark var mıdır.Meslek hayatına gectıgımde bi süre deniz de calıstıktan sonra karaya gecmeyi düsünüyorum burda bi dezavantajı olur mu.
  Simdiden teşekkür ederim.

  • O zaman size şöyle düşünmenizi önereyim.
   Birisinin 1909’dan beri tek işi denizcilik eğitimi vermek, diğerinin ise 4 yıl gibi bir geçmişi var. ( YTÜ’ni kötülemek için demiyorum. Sadece kıyaslama bakımından söylüyorum. YTÜ hocalarının yarıya yakını zaten İTÜ mezunlarıdır)
   Sırf şehre uzak diye böyle düşünmeniz hatalı olur. Sonuçta Tuzlada mesleğinize daha fazla odaklanabilirsiniz.
   Şu birkaç yıl deniz sonrası hemen karaya geçmeye özenen arkadaşlara toplu olarak söylemek istiyorum. Böyle niyetiniz varsa zaten siz denizde o birkaç yıl da yapamazsınız. Boşa yazmayın derim.

 65. Ve birde Güverte mezunu çok var bu iş bulmada ileride sıkıntı yaşatır mı makinadada çok fazla bölüm ve mezun sayısı artışı var tehlike var mı sizce piyasada

 66. şimdi biz 3 arkadaş gemi adamı belgesi almaya karar verdik , ama etraftan çok kötü yorumlar aldık yani yapamassınız zordur , kandırıyorlar o kadar para vermezler , yani ilk başlayanlar genelde neye göre iş dağılımı yapıyorlar veyatta 3 kişi aynı yerde çalışabilirmi

  • Tam olarak gemide ne iş yapacağınızı bilemiyorum ama zabit değil de personel kadrosunda çalışacaksanız maaşlarınız 200TL-4500TL arasında bir tutar olacaktır. Çalıştığınız şirket, gemi tipi, bayrağı, büyüklüğü ve sefer bölgesi gibi etkenler maaşınızı belirlemede rol oynar. Denizde çalışmak zordur. Hem bedenen hem de ruhen yorulursunuz.
   3 arkadaşın aynı gemiye düşmesi ihtimaldir ama %1’den bile daha küçük bir ihtimaldir.

  • Tabiki de her belgeyi alana hadi gemiye git demezler. İş arama süreci, değerlendirmeler, vb yapılacak. İş bulamama ihtimaliniz de var. Sonuçta tecrübesi olup da hala iş arayan da çok kişi var ülkede.
   Kolaylıklar dilerim.

 67. gmim sıralaması bir iki sene içinde çok fazla değişti. bikaç sene önce İTÜ 30bin civarı iken geçen sene 70bin civarı aldı.

  Sebebi nedir?
  Diğer senelerde sizce düşer mi yükselir mi?

 68. Merhabalar, kısa zaman öncesine kadar devam eden gemi inşaa muh ve makine müh. için uzakyol vardiya mühedisliği tamamlama kurslarının danıştay tarafından durdurulduğu haberini aldım acaba bu durumun şu an ki nihai durumu nedir acaba bir daha açılmama durumu söz konusumudur?

 69. hocam, bu bölümden mezun olursak(itü);

  yurt dışı şirketlerinde çalışma şansımız nasıl size göre, rahat bi şekilde başvurup alınır mıyız, piyasası ne durumda yani? ve bu şirketlerin Türk Şirketlerine göre kalitesi ne durumda?

  • İTÜ mezunu olursanız,
   Yurtdışındaki yabancı şirketlerde çalışma şansınız elbette olur ama sırf İTÜ diye de hemen alınacaksınız diye birşey yok. Bu şirketler Türk şirketlerinin aksine çok ağır bir mülakat süreçleri var.
   Kalite de aynı şekilde uluslararası standartlarda olur. Her şirkette de aynı olmaz yani.
   Kolay gelsin.

 70. merhaba sayın abim 1)gecen sene 70 binle almis itu ve her sene siralamasi dahada dusuyor ve bu sene sinav dereceleride gecen seneki sinav sonuclarina gore 10 /20bin arasi kaydi(sinav daha zordu bu sene) sizce siralamasi dahada geriler mi ?kesin olarak bilemeyiz tabi ama sizin tahmininizce geriler mi sabit mi kalir nolur? geriler derseniz tahmini kac olur yazarsaniz cok sevinirim
  2)bu bolumde ben suanda ingilizce rusça cok iyi biliyorum italyancamda orta seviyede ilerde avantajim olur mu ?
  3)itü icinde tam sinirda kalabilirim giremezsem siralamaya bagli dokuz eylul yada ytu daha dusuk ora tutabilir gibi geliyor ama sizce itu icin 1 sene daha beklemelimiyim kazanamazsam itüyü bilgili biri olarak yorumunuz onemli benim için cevaplayabilirseniz cok tesekkur ederim simdiden

  • Sıralama konusu inanın loto gibi birşey.
   O dönem sınava giren en başarılı arkadaşlar hakkarideki üniversiteyi yazarsa Türkiyenin en yüksek puanlı üniversitesi orası oluyor maalesef.
   Mantığı böyle olan bir sistemde buna uyarak eğitime devam etmek isterseniz siz bilirsiniz elbette. Ama benim nasihatim şu; derslerindeki araç-gereç, eğitmen oranına bakarak tercihte bulunun. Birçok başarılı öğrenci arkadaş sırf hiyerarşik düzenden, saç-sakalkısıtlamasından itü yazmak istemiyorlar ama o başarılı okullarından mezun olup gemilere geldiklerinde iş işten geçmiş oluyor ve toparlaması da imkansız oluyor. Bunları göz önünde bulundurun.
   Dil bilmek her zaman avantajdır. Mesleğinde bir fark fazla göremezsin. İngilizce bilmen, diğer meslek dallarında olduğu gibi buradada aynı öneme sahiptir.

 71. hocam gemilerde oda, tuvalet ve banyo tek kişilik mi?
  koğuş gibi mi yoksa 2-3 kişilik falan mı?
  hijyen durumunu degerlendirir misiniz kendinize gore.

  tesekkur ederim.

  • Gemilerdeki odalara kamara denilmektedir.
   Birçok gemide kamaralar tek kişiliktir ve tuvalet banyo da içindedir.

   Ama bazı gemilerde 2 kişilik ranza sistemlidir. Yine tuvalet banyo içindedir.

   Gördüğüm bazı gemilerde de tuvalet ve banyolar ortak kullanım alanı içerisinde kamara dışındadır.

   Gideceğiniz geminin tipi, yaşı ve sefer bölgesine göre bu farklar olabilir.

 72. itünün bu sene sıralaması nolur? ben 90bininci felan olcam gibi 70binle almis en son kazanabilir miyim sizce 25puan kesilcek mi yazipta kazanamazsam itüyü cok istiyorum:(lutfen tahmininizi yazarsaniz sevinirim tesekkurler

 73. ben bu bolumu kazandim ve saglik raporunu alamayip elendim yada mulakatta elendimdiyelim bundan bi sonraki tercihemi atiyor beni atiyorsa ordada dokuz eylul var diyelim ozaman nolucak

  • Oradaki kontenjana göre yerleştirmeler yapılacak. Eğer oranın kontenjanları dolduysa da sonraki sonraki gibi. Pek de mantıklı değil aslında.
   Düşünsenize. Alt tercih garanti olsa 2. tercihimi ODTÜ’nün en zor bölümü yaparım, sağlık raporundan da çürük alırım. Değil mi?

  • Öyle bir kıstas bulunmamaktadır ama genel olarak denizde çalışabilmek için, özellikle de makine bölümü için fiziksel güç çok önemlidir.
   Kolay gelsin.

 74. merhaba benim puanim tipa tutuyo ama ben bu bolumu yazdim diyelim 2.siraya garanti gelcegini bildigim tipi yazdim diyelim.ve mulakatlarda elendim diyelim ben 2.tercihime alirlar mi oraya puanim tutuyo zaten.kontenjan varsa alirlarsa zaten ora dolarki kotu okullar bos kalir.madem bole bisey var mulakatlarda elenen madur olmus oluyo askeriye gibi ikinci tercihine niye direk yerlesemiyo .madem mulakat var bu bolumun 1 2hafta erken aciklansin mulakatta elenirsen herkesle beraber alt tercihini kazanip kazanamadigini gorursun.belkide okula birinci olarak gircekken iyi puan alip bilmedigin bi rahatsizligindan dolayi elencen ve koca bir senen calismalarin bosa gitmis olacak boyle okullarinmulakatlari varsa elenenleri ortada birakmamalari lazim cok sacma bu bolumu istememe ragmen cok kararsizim cunku 2.senem ve iyi bir puan aldim buyuk ihtimallle acikta kalmayi istemem yuzde 1 bile ihtimali olmasi tedirgin etmeye yeter bir yilin zorlugu emegi var cunku bos kontenjani beklemek cok sacma geliyo cunku yardimci olup aydinlatirsaniz sevinirim 2.yilim cunku 3.gibi bir sansimda yok

  • O zaman şöyle açıklamada bulunalım.
   Zaten İTÜ Denizcilik fakültesi ön kayıt ve kesin kayıt süreleri farklıdır. Ama tüm atamalar aynı tarihte yapıldığı için öncelikle atamalara ilk önce atanmış kişinin hak kazanması gerekiyor.
   O zaman diyelim ki benim puanım itü ye anca yetiyor ve aslında tıp fakültesi istiyorum de hacettepe tıp. Hacettepeye giremeyeceğim kesin. aman gireceğim kesin okula gidip kayıt yaptırıp sonra kendimi eletirim, hemen 2. tercihim hacettepeye direk yerleşitirilirim. Bu ne kadar doğru sence? buna ek olarak gemi adamı olur sağlık raporu, ve denizci olabilmek için gerekli olan asgari şartlar yönetmeliklerde belirtilmiştir. Şimdi söz gelimi senin bir kolun yok. Bunu bile bile muayeneden temiz raporu almayı düşünür müsün;? Şüphelendiğin bir konu varsa önceden muayenenizi olursunuz, rapor durumunu da dert etmeye gerek kalmamış olur.
   Kolay gelsin.

 75. merhabalar gecen sene itü 72 kisinin yaninda 70binin disinda bide 3 kisi gemi makineleri isletme muhendisligi (ingilizce) (tam burslu) seklinde 311 taban 312 tavan 3 kisi almis bu ne oluyo ne farki car?

 76. abi sunnynin avantaji dezavantaji noluyor sunny felan yazmiyordu yuzde 50 bursunda sunny uyaziyor bu sunny midir 2) dokuz eylule bu sene girsem hazirlikla 5sene sonra mezun olsam torpilim felan olmasa iş bulamazmiyim kolay kolay itülü mü olmam lazim iş bilmak için 3)itü dokuz eylul meziunari farkli maas mi aliyolar 4)dokuz eylul piyasada tutuluyor mu mezunlari iş sıkıntısı ceker mi 4 5 sene sonra iy bir okulmu ? 5)dokuz eylul de koklu bu iste okunabilcek okul mu okumus olmak icin degilde kariyer icin iş imkaninda fayda saglayabilcek kalitede bir okul mu ize gore yorumunuzu yazarsaniz sevinirim iyi yada kotu demessiniz ama yorumunuz cok onemli isin icinden biri olarak ve baska arastirabillecegim oek sitede yok bole bi sayfa kurdugunuz icinde cok tesekkur ederim cok yardimci oluyorsunuz tesekkurler simdiden

 77. abi sunnynin avantaji dezavantaji noluyor sunny felan yazmiyordu yuzde 50 bursunda sunny uyaziyor bu sunny midir 2) dokuz eylule bu sene girsem hazirlikla 5sene sonra mezun olsam torpilim felan olmasa iş bulamazmiyim kolay kolay itülü mü olmam lazim iş bilmak için 3)itü dokuz eylul meziunari farkli maas mi aliyolar 4)dokuz eylul piyasada tutuluyor mu mezunlari iş sıkıntısı ceker mi 4 5 sene sonra iy bir okulmu ? 5)dokuz eylul de koklu bu iste okunabilcek okul mu okumus olmak icin degilde kariyer icin iş imkaninda fayda saglayabilcek kalitede bir okul mu ize gore yorumunuzu yazarsaniz sevinirim iyi yada kotu demessiniz ama yorumunuz cok onemli isin icinden biri olarak ve baska arastirabillecegim oek sitede yok bole bi sayfa kurdugunuz icinde cok tesekkur ederim cok yardimci oluyorsunuz tesekkurler simdiden

  • Sunny avantajı 2 üniversite diploması sahibi olman, eğitiminin yarısını dışarıda geçiriyor olman. Dezavantajı da Türkiyedeki piyasadan uzak oluyor olman ve o kadar dil, yabancı ülke görmene rağmen bunun sana ekstra bir getirisi olmaması diyebiliriz kısacası.

   Dokuz eylül mezunları da elbette iş bulur ama bu biraz da etiket ile ilgilidir. Birçok denizcilik şirketi insan kaynakları müdürünün İTÜ mezunu olduğunu düşünürsen, iş başvurusundaki samimiyet alanındaki rahatlık durumunu sen düşün. Yoksa öyle bir ayrımcılık olmaz.

   Maaş şirketlerde aynıdır. Yani bir şirkette senin kadrondaki maaş ne ise okuluna bakılmaksızın herkes aynı maaşı alır. Ama itülülerin yoğunlaştığı, yüksek maaş veren şirkette öncelik itü olur genelde. Dolayısı ile maaşı yüksek şirketlere önce itü yönelir. Ama deu mezunları da itüye yakındır. Öyle okul ayrımı fazla olmaz.

   Biz denizciliğin 1 sene sonrasını göremezken 4-5 sene çok iddialı olmuş. Ama piyasadaki ismini bile bilemediğimiz birçok üniversiteden daha köklüdür. Birçok hocası zaten İTÜ mezunudur. Kurucuları itü mezunları ve onlardan destek alan kişilerdir. Sıkıntı yaşamazsınız.

 78. merhaba ben deu gmim istiyorm iyi bir üniversite mi ? bir sorum daha olacak ben türkiyede yaşıyorum ve gemide işe çıktık ne zaman sonra ailemi görebilirim ? denizde çalışma süreleri ne kadar ortalama

  • DEU Denizcilik fakültesi de çok başarılı bir üniversitedir. Türkiye’de İTÜ’den sonra kurulmuş, işi hakkı ile yapan bir yerdir.

   Gemideki işleriniz kontratlar usulünce olur. Örneğin 5 aylık kontrata çıkarsınız. 5 ayın sonunda ( şirketin durumuna göre 6+7 ay da olabilir) inersiniz. Kadrolu bir çalışma yoktur. İndiğiniz zaman kontratınız tamamen bitmiş olur. Tekrar denize çıkmak isteyeceğiniz zaman ve şirketi siz belirlersiniz. Tabi bu izin dönemimde maaş veya sigortanız olmaz. Her seferinde yeni kontrata çıkmanız ve anlaşmanız gerekmektedir.

 79. 1)para için zorluklarina katlanirim diyip para için secilebilecek bir meslek mi?
  2)sıralamaniz ilk 5binde olsaydi gene bu bolumu secer miydiniz
  3)ben 7bindeyim bu bolumu secsem siralamama yazik etmis olur muyumdusuk siralamayla aliyor cunku yoksa bu bolumu secebilir miyim dersleri zormudur emek gerektirir mi
  4)bolumun zorluklarini bilip girsem seviyorum desem ilk7bindeyim yazik etmis olur muyum siralamama yazarsaniz sevinirim .sizin ilginize isteyip istemediginize bagli demesseniz sevinirim size gore ne yapardiniz bolum onerisi bile olabilir tesekkurler

  • 1-Bir kere para için yapılacak bir meslek değil. 3-5 yıl sonra zaten belli bir paran olacak. Ama tamamen mutsuz olacaksın. Kaldı ki deniz gibi psikolojik olarak da seni yıpratacak olan bir ortamda sırf para için zaten -5 yıl dayanamazsın. Bir yerden patlak verecektir.
   2- ?….Eğer benim şahsi fikrimi soruyorsan. Girmezdim.
   3- İstek meselesi
   4- Senin ilgine bağlı. Bunu demek zorundayım. İstiyorsan bu mesleği, Türkiye birincisi de olsan yazmak zorundasın. Çünkü başka mesleklerde rahat edemezsin.

 80. Ben pek fazla ders calismayi sevmeyen biriyim ve denizcilik 2..sinif ogrencisiyim. Unuversiteyi kazanacagimdan pek umitli degilim. Unuversiteye gidemezsem direk liseden mezun olumca is bulabiliyo muyuz ? bulursak ise ne olarak basliyoruz

     • Son zamanlarda ilgili yönetmelik çok fazla değişti. Piyasada uzakyol ehliyeti veren çok fazla sayıda da üniversite kuruldu. Alabileceğiniz ehliyet en iyi ihtimalle yakın yol olur. Ama en doğru ve net bilgiyi İstanbul Liman Başlanlığından öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin.

 81. merhabalar merak ettiğim bazı şeyler var . LÜTFEN CEVAPLAYIN GELECEĞİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ..
  1.ben deu istiorum derserin başlangıç ve bitiş süreleri diğer bölümlerle aynı mı ? staj zorunluluğu fln var mı ?
  2.ben 5-6 sene çalışıp karaya geçmeyi düşünüyorum çünkü herkes bi ailesi olmasını ister . karada maaşlar bir aileyi geçindirmek için yeter mi ort. ne kadar alırız ve denizdeki gibi belli bir süremi çalışacağız
  3.telefon internet gibi olanaklar mevcut mu gemilerde ?

  • Sorularınıza kısaca cevap verelim;
   1-DEU’de YÖK’e bağlı bir kurum olduğundan başlangıç ve bitiş süreleri aynıdır. Bu bölümde staj zorunluluğu vardır ve 4 yıllık eğitim süresince 12 ay deniz hizmeti yapmanız gerekmektedir. Dolayısı ile yazları gemide geçirirsiniz.

   2- 5-6 sene çalışıp ya geçebilirsiniz ama denizcilik eğitiminiz ve 5-6 yıllık meslek tecrübenizin karada hiçbir faydası bulunmayacağından 6 sene sonunda bir yeni mezun gibi işe başlarsınız. Hele de 5-6 senede anca 2. mühendisliğe yükselip hizmetinizin de olmayacağını düşünürsek, çok fazla da hayale kapılmamak gerekli. Kara maaşları ile elbette geçinirsiniz. Milyonlarca insan o şekilde geçiniyor ama asıl soru şu olmalı. 5-6 sene denizden gelen para ile lüks yaşamaya alıştıktan sonra karada alacağınız o paralara geçinebilir misiniz? İşte asıl soru bu. Çoğu kişi geçinemiyor ama siz de geçinemeyeceksiniz anlamı çıkmaz. Çok zor ama imkansız değil elbette.

   3-Günümüz gemilerinin çoğunda telefon internet gibi imkanlar mevcut. Tabi bahsettiğim şey tanınmış büyük şirketlerin gemileri için geçerlidir. Yoksa standartların çok altında gemiler de çok fazla vardır.

    • Önceden 1. ve 2. sınıflarda okul ve tersane stajları vardı. Şimdi yeni yönetmelikle 4 yıllık eğitim boyunca 12 aylık deniz stajı şartı getirildi. Dolayısıyla 1. sınıftan itibaren denizlerde olmanız gerekecektir.

 82. yeni yönetmeliğe göre 1 yıl gemide staj yapacaksak;

  okul ve tersane stajlarımızda bi değişiklik olacak mı? var mı bi bilgin abi?

  son olarak 12 aylık staj iyi bi olay mı senin görüşün nedir?

  • Puanlara aldanmamanızı öneririm. Sonuçta YTÜ’nün puanları son yıllarda İTÜ GMİM’ni geçmiş durumda. Peki puanlarının yüksek olmasının ne gibi etmenlere bağlı olduğunu biliyor musunuz? Evet. Eğitimin kalitesi bunda bir etmen ama asıl etkenin öğrenci tercihi olduğunu biliyor musunuz?
   İTÜ DF tercih etmek istemeyen arkadaşların acaba İTÜ’nün aşırı gelenekçi olduğundan, hiyerşisi olduğundan, derslerin çok daha zor olduğundan ve eğitim hayatını Tuzla gibi bir yerde geçirmek zorunda olduğunu biliyor musunuz? (Tuzla ile Beşiktaş’ı karşılaştırınca elbette beşiktaş cazip geliyor. 😛 )Peki bu etkenlerin hepsinin aslında sizi deniz örf ve adetlerine hazırladığını da biliyor musunuz? Tüm teknik ekipmanlara sahip ( sadece ders araç gereçleri değil, dünyaca ünlü en etkili ve yazılımı bağımsız olan simülatörü gibi), alanında mesleki tecrübeye sahip eğiticilerin olduğu bir okul sizin meslek hayatınıza yön vermede önemli değil midir? Sadece puanlara aldanıp da mezun olduktan sonra pişman olmayın sadece. İyi karar verin. Son söz sizin olacak elbette. Bu detayları tekrar araştırıp tercihlerinizi ona göre yapmanızı öneririm.
   Diğer sorunuza yanıt verelim. Bayan için okumak elbette zor değil. Peki denizlerde kadın olarak çalışmak? 4 yıllık eğitim hayatınız içerisinde toplamda mezun olmadan 12 ayınızı denizlerde geçireceksiniz. Belki şimdiye kadar bir bayan olarak bilmediğiniz bir muhite bile gitmek sizi tedirgin ederken şimdi tanımadığınız onlarca kişi ile birlikte hiç bilmediğiniz ülkelere gideceksiniz ve makinacı olarak tüm bunlara ek olarak bedensel olarak gereğinden çok fazla yıpranacaksınız. Şimdi siz karar verin. Sizce okumak zor olur mu?
   (Sizi caydırmaya çalışmıyorum. Bu bölümü okuyup gelebilecekleri en üst noktaya gelmiş bayanlar da var elbette. Peki siz onların gösterdiği azim, cesaret ve sabrı gösterebileceğinize emni misiniz?)

 83. Öncelikle sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Tabii ki bunlar düşünülmeden bir işe başlanmaması gereken şeyler.
  Bu arada ÖSYM tercihinde bu bölümü yazdıktan sonra o bölümü kazandık fakat mülakatı geçemezsek sonrasında o bölümü kazanmış olmuyor muyuz yani ? Tercih listemizden o bölüm siliniyor mu yoksa bir sene sonra mı tercih yapabiliyoruz ?

  • Bakın bu çok yanlış bir anlayış.
   Evet sonraki tercihinize yerleşebilme durumunuz var ama unutmayın ki o dönemde sizin sonraki tercih ettiğiniz bölüm de kontenjanlarını tamamlamış oluyor. Eğer kontenjanlar tamamsa alınmama durumunuz da var. Düşünsenize. İlk sırada yazdınız burayı. Ucu ucuna puanınız yetiyor. 2. olarak da Hacettepe Tıp. Siz bilerek mülakattan elenirseniz veya sağlık raporunu alamayıp elenirseniz hacettepe tıp garanti mi olur sanıyorsunuz? Herkes öyle yapmaz mıydı? Bu biraz risktir. Dikkat edin lütfen.

 84. yeni yönetmeliğe göre 1 yıl gemide staj yapacaksak;
  okul ve tersane stajlarımızda bi değişiklik olacak mı? var mı bi bilgin abi?
  son olarak 12 aylık staj iyi bi olay mı senin görüşün nedir?

  ayrıca 4 sene boyunca tüm yaz aylarımız gemide geçecek mi yoksa sene içinde kesecekler mi bu süreden? yani okul açıkken gemide olacak mıyız?

  staj yaparken maaşlar ortalama ne kadar? bilginiz var mı?

  teşekkürler

  • O konu henüz netleşmedi ama gemi stajınız netleşti Bu 12 aylık stajın sadece 6 aylık (veya kendinize göre ayarlayabilirsiniz) bölümünü 3. sınıfın 2. döneminde 15 krediye denk gelen Long Term Sea Training olarak yani ders olarak alıyorsunuz. Diğerleri size kalmış. Ama 4 yıl boyunca 12 ayı tamamlamanız gerekecek. 12 ayı tamamlayamadan mezun olamazsınız. Dolayısı ile zamanında mezun olmak için yaz okuluna kalmadan, yaz tatillerine çıkmadan gemilere gideceksiniz demektir.
   Her şirketin stajyer polistikası farklıdır.
   100 dolar verenden 1500TL veren şirket var.
   Onu okurken öğrenirsiniz zaten. Kolay gelsin.

  • İnanın sıralamalar konusunda bir bilgim yok. Bu zaten tam bir şans oluyor. Ama 15000 alt ve üst olarak aralık belirleyin. Geçmiş senelerle kıyaslayın. Örneğin YTU geçtiğimiz yıl 67000-97000 arasındaki kişileri aldıysa şansınız olur diye düşünüyorum.
   Kolay gelsin.

 85. MERHABA öncelikle ben bayanım ve bu bölümü yazmayı düşünüyorum benim ilk aklıma takılan mülakatlar oldu boyum 1.54 benim ve taklada yani ne bilim yüzmede filan çok çok iyi değilim atıyorum bu bölümü kazandım ama mülakatlarda başarılı olamazsak sonrasında ne oluyor ? 1 yılımız heba mı olur yani ?

  • Selamlar.
   Öyle boy-kilo gibi etmenler çok fazla sorun çıkaran durumlar değildir. Merak etmeyin.
   Sporda takla dediğiniz ve diğer fizik hareketlerinin yapılma amacı hareketlerinizi kısıtlayan bir sakatlığınızın olup olmadığının kontrolü, ve yüzme mülakatının amacı da su korkunuzun olup olmadığının tespiti içindir. Zaten eğitiminiz boyunca Beden Yeterliliği adı altındaki derslerde hem bu hareketleri hem de yüzme dersleriniz zaten alacaksınız.
   Bu sebeple mülakatlardan elenmezsiniz, merak etmeyin.
   Kolay gelsin.

 86. ben tuzlda oturuyorum 74000 sıralamm itü gmim olur mu ayrıca ytü gmim ve izmir dokuz eylülü yazmayı düşünüyorum itü haricinde ytü ve dokuz eylülden mezun olmanın dezavantajları nelerdır ,staj olayı nasıldır stajda maaş alır mıyız ,baş müh olmak için girceğimiz sınavların zorluk derecesi nedir cevaplarsanız çok sevenırım tercihimi GMİMDEN yapacagım çünkü

  • Geçtiğimiz yıllarda İTÜ’nün sadece sayısalcıları bu bölüme alacağı etkisi ile puanlarda düşüş yaşandı. Bu yıl sıralamalarda daha üst sıralamaların geleceğini düşünüyorum.
   YTÜ ve DEÜ mezuniyetini dezavantaj olarak görmemek gereklidir. Sonuçta mezun alınca aynı ehliyet sınavına girip, aynı iş yapılacak. Ama şunu iyi görmek gerekmektedir. YTÜ ve DEÜ’nin denizcilik fakültelerinden hangisi ne derecede uzmanlaşmış? Hangisinin güçlü laboratuar olanakları var ve hangisinin akademik kadrosu oturmuş ve daha güçlü? Sektörü hangisi daha fazla biliyor ve yakından takip ediyor ve en önemlisi de hangisi denizcilik öğrencilerinin motivasyonunu sağlamada daha başarılı olabiliyor? Bunları araştırmanızı öneririm.
   Stajlarınızı kendiniz bulmalısınız. O daha ilerleyen aşamada düşünülmesi gerekli olan bir durum. Gemide çalışacaksınız. Öyle masa başı vb. stajlar gibi değil, bedenen yıpranacağınız türden stajlar olacaktır. Stajlarda elbette gideceğiniz şirketin politikalarına göre maaş alma durumunuz olacaktır.
   Mezun olunca 3. mühendis olursunuz, sonra 2. mühendislik sınavına girersiniz ve daha sonra baş mühendislik sınavına girersiniz. Sınav Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılır. Çalışmanız gerekmektedir.
   Sitemiz içinden sağ üst taraftaki arama kutusuna staj vb. aklınıza takılan konu başlığını yazarsanız birçok merak ettiğiniz konuya ulaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.
   Kolay gelsin.

 87. En çok araştırdığım bölümlerden biri GMİM ve siteniz oldukça yararlı oldu. Bende diğerleri gibi İTÜ’nün Tuzla kampüsünün uzak olmasından, üniforma, sakal vs. gibi özgürlüğün kısıtlandığı bu uygulamalardan kaçınmak için YTÜ GMİM yazmak daha cazip geliyor.
  1- İTÜ ve DEÜ’ye kıyasla YTÜ mezununun diğerlerinden daha zor iş bulabilme ihtimali var mı?
  2- Kocaeli Üniversitesi’nde makine mühendisliği okumak daha az maaşa rağmen sizce daha mı mantıklı olabilir?

  • Sorduğunuz soruların en net cevabı sizde olacaktır elbette.
   İş bulma konusunda dediğinizde kısmen haklısınız. İTÜ 1900’lü yıllardan itibaren bu işin içerisinde ve DEU 2006 yılından beri GMİM bölümü eğitimi veriyor. 1989 yılından beridir de denizcilik kadrolarını oturtmuş.
   Şimdi siz armatör olsanız, 2 kişi alınacak olsa gemilerinize, bu okullardan hangi sıralamada öğrenci alırsınız?
   Kampüs uzaklığı anlaşılır belki ama üniforma, saç-sakal, özgürlüğün kısıtlanması! dediğiniz şey deniz hayatının temelidir. Okyanus geçerken özgürlüğünüzün kısıtlandığı şikayetinizi kime yapabilirsiniz? Denizcilik mesleği bir disiplin mesleğidir. Eğer bu konulardan herhangi birisinin sizi sıkacağını düşünüyorsanız, size samimi tavsiyem bu bölümü hangi üniversitede olursa olsun okumamanız gerektiğidir. Çünkü meslek hayatına atılıp da denize çıktığınızda( hatta stajınızda) çok ağır darbeler alacaksınız demektir.

   Makine mühendisliği konusu ise çok farklı bir konudur. Ülkede çok fazla makine mühendisi mezunu arkadaş var ve asgari ücretin biraz üzerinde iş bulabiliyorlar. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi yerlerden makine mühendisi derseniz anlaşılabilir ama Kocaeli Ünv. Makine Mühendisliğinin size etiket olarak katacağı ve deniz ile kıyasla daha az maaşla çalışabileceğiniz ihtimali çok zayıftır. Dikkatli bir süreç geçirip, acele etmeden sakin olarak bu önerilerimi dinlemenizi tavsiye ederim.
   Kolay gelsin.

 88. İyi günler, oğlum denizcilik Anadolu meslek lisesi gemi makinaları bölümünden mezun oldu. Bitirmiş olduğu lisenin devamın da gemi makineleri mühendisliğini düşünüyoruz fakat anne babası olarak biz denizcilerin çok alkolik olduklarını kötü alışkanlıklar kazandıklarını çevreden duyduk ne kadar doğrudur merak ediyoruz açıkçası, bilgi verebilirseniz seviniriz. Teşekkürler.

  • Selamlar.
   Öncelikle böyle düşünmenize çok üzüldüm. İnsanın içinde bir kötülük yapma duygusu varsa denizde veya karada ona engel olamazsınız. Ben de yıllardır denizde çalışırım ama ne bir tane sigara içmişliğim var nede alkol kullanmışlığım. Eğer oğlunuzun karakterinden eminseniz korkacak bir durum yok. Zaten özellikle tanker tipi gemilerin taşıdıkları yük nedeni ile sigara ve alkol tüketimi de denetimlidir.
   Korkmanızı gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.
   Saygılarımla.

 89. ytü gmim veya dokuz eylülde gmim okursak fark dersleri falan almamız gerekmez değil mi?itünün sadece sayısalcılaı alcagını solemıssınız daha once hangı alanlardan alıyordu ?

 90. Hocam merhaba ailemde pilot var
  Ben pilotaj tutturamadım
  Kaptanlığıda severim.Kaptan olabilmek için denicilil bölümü okumak gerekiyor sanırsam.Sayısal 30kyım tercih edicem itü olucak sanırsam en yukarda o var.
  Gemi makine işletme müh. Okuyup kaptan olabilir miyim?

 91. Merhabalar,
  Öncelikle böyle bir site oluşturup üniversite adaylarının tercihlerinde yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.
  1-İtü gmim nin akademik kadrosu 3 doç. 2 yard.doç. ve öğretim görevlilerinden oluşuyor.Makine mühendisliğinde görülen birçok ortak ders var bu bölümde.Bu derslerin hepsini gmim de bulunan akademik personeller mi veriyor yoksa başka hocalar da var mı?
  2-Sınıf geçmek için gerekli koşullar nelerdir?(not ortalaması vb.)
  Şimdiden teşekkürler..

  • Selamlar.
   Sİte sizin istek ve desteklerinizle gelişmektedir. Siz bizi takip ettiğiniz sürece devam edeceğiz.
   Sorularınızı cevaplayalım;
   1-Belirlemiş olduğunuz rakamlar kadrosu İTÜ Denizcilik Fakültesinde olan hocalarımızın istatistiki bilgilerini veriyor. Bunların birçoğu İTÜ DF mezunu hocalarımızdır zaten. Bunun haricinde diğer ortak mühendislik dersleri için elbette İTÜ bünyesinde merkez kampüsten hocalarımız ders saatlerine göre fakülteye gelip derslerini vermektedir. Zengin bir akademik kadro bulunmaktadır. Sonuçta İstanbul Teknik Üniversitesine ait bir bölümdür ve fazla söze de gerek yoktur sanırım.

   2- Biz mezun olduğumuzdan itibaren yönetmeliğin değişip değişmediğine emin değilim. Ama 1. sınıfta minimum 1,80 ortalama almanız gerekiyordu. Hatta siz onu 2,00 olarak düşünün. Eğer bu 1,80 barajına takılırsanız kredi barajına takılır, arkadaşlarını bir dönemde 24 kredi alırken siz en fazla 15 kredi ile sınırlandırılırsınız bu da sizin dolayısı ile dönem uzatmanıza sebep olabiliyor.

   Başarılar dilerim.

   • Teşekkür ederim. Okul dışında da birkaç soru sormak isterim.
    1-Tuzla’da yaşam nasıl? Şehre ulaşım nasıl sağlanıyor ve rahat oluyor mu?
    2-Okulun yurdu var mı Tuzla’da? Yurt imkanları neler?

 92. merhabalar
  bende bu bölümü düşünüyorum ama takla atamıyorum yüzme bilmiyorum vede normal olarak mullakatları geçemedim yani geçememem büyük olasılık bunun sonucunda nolucak okula alınmayacak mıyım

  • Mülakatlarda elenmeniz durumunda bir alt tercihinize yönlendiriliyorsunuz ama şöyle bir sıkıntı var. Alt tercihinizin kontenjanının dolmamış olması gerekiyor. Öyle olursa daha alttaki. Yani bu durumda açıkta kalma ihtimaliniz de var. Tercih de yapmış oluyorsunuz. Çok sıkıntılı bir durum.

 93. Öncelikle Admin Karrdeşim Yazılarından Dolayı cok teşekkür ediyorum sana ALLAH RAZI OLSUN.

  Bir kaç sorum olacak suanda METAL BÖLÜMÜ Mezunuyum . Öncelikle gemi bölümüne Direk geçiş hakkım varmıdır.

  2.ci YGS İLE GİRME ŞANSIMIZ VARMI.

  3. CÜSÜ DİREK İŞE ALINMA KAYNAKCI OLARAK BİRAZ BİLGİ VEREBİLİRMİSİN.

  COK TEŞEKKÜR EDİYORUM ALLAHA EMANET.

  • İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
   1-Direk geçiş konusunda tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım.
   2-YGS geçiş seçeneklerinde gemi makineleri bölümü bulunuyorsa geçiş yapabilirsiniz
   3-Gemilerde bunun için mevcut kadro fitter kadrosudur. Bununla ilgili bir eğitim, belgelendirmeniz ve referansınız varsa liman cüzdanlarınızla şirketlere başvuru yapabilirsiniz ama sadece kaynak bilgisi yetmez, sizden ekstra olarak torna bilgisi de isterler.
   Kolay gelsin.

 94. Merhabalar,
  Bazı sitelerde 2 yıl ya da 20 aylık süreden sonra bir üst rütbe için sınava girmeye hak kazanıldığı söylenmiş.Siz 36 ay demişşiniz.Yeni bir düzenleme falan mı yapıldı bu konuda?
  Teşekkürler.

  • Selamlar.
   Aralık 2013 tarihine kadar 24 aylık deniz hizmeti ile bir üst sınıfın sınavına girme hakkınız bulunuyordu. Yönetmelikte yapılan değişiklikle beraber bu süre şu an için 36 aylık deniz hizmetine çıkarılmıştır.
   Saygılarımla.

 95. Merhaba
  Adımdan da görüldüğü gibi ben bir bayanım.Bu sene liseden yeni mezun oldum.Ve bu bölümü tercih etmek istiyorum.Sizin yazdığınız yazıların çoğunu farklı zamanlarda da olsa okumuş bulunmaktayım.
  1.Bir kız olarak gemide benim gibi bayanlar bulunacak mı onu merak ediyorum.
  2.İtü ‘yü tercih listemde ilk sıraya yazmayı düşünüyorum fakat kabul edildiğimde nasıl bir mülakata tabi tutulacağım?
  3.Kıyafetleri birkaç yerden araştırdım.Okulun kıyafetlerini biz mi alıyoruz yoksa okul kendisi temin ediyor mu?
  4.İş alımlarında bir bayan olarak şansım ne kadardır sizce.Çünkü gerçekten ben bu mesleği istiyorum uzun süreli denizaşırı bölgelerde evden uzaktan kalmak koşulları bile olsa dahi.
  5.itü’de okula giderken giyeceğimiz kıyafetler ünformalar mı olucak yoksa sivilde gidebilecekmiyiz?
  6.Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama şuanda tercih dönemi gibi bir zorlu süreçten geçiyorum bu yüzden iyice bilgi almak istiyorum.Aklıma takılan diğer soruda şu:Diyelim ki biz bu bölümü okuduk not ortalamamızı yüksek tutup gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde okul içinde bölüm değiştirme olasılığı nedir?
  7.Yabancı dil konusunda bahsetmişsiniz.Okulun yabancı dil hazırlık kısmında eğitim seviyesi nedir?
  8.Derslerden geçme puanları kaç genelde?
  9.Kredisiz dersler olduğunu gördüm o derslere katılmak sizce önemli midir?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.Cevabınızı dört gözle bekliyeceğim.Birde sizce itü’ye gidip bu bölümdeki öğrencilerle veya öğretmenlerle konuşmalı mıyım?

  • Selamlar.
   Hemen sorularınızın cevaplarına girelim.
   1-Elbette bayanların da olacağı ortamlar olacaktır ama sizden başka bir bayanın da gemide olma olasılığı çok çok düşüktür. İmkansız mıdır? Değildir elbette. Ama zor.
   2-Mülakat konusu yazımız içerisinde ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.
   3-Okul içerisinde kullanacağınız üniformaları siz satın alacaksınız. Okulun belirlediği yerler var. Size bu konuda okulda bilgilendirme yapılacaktır.
   4-Bana göre şansınız erkek adaylara göre daha az.Piyasada böyle oldu ben mezun olduğumdan beri.
   5-Okula sivil gidemezsiniz. Eğitimler üniformalı olarak verilmektedir.
   6-Elbette not ortalamanızı yüksek tutarak başka bölümlere geçme ihtimaliniz bulunmaktadır.
   7-İlk yıl yabancı dil eğitiminizi İTÜ Maçka Kampüsünde tüm İTÜ öğrencileri ile beraber alırsınız. Eğer hazırlık muafiyet sınavını geçerseniz direk olarak 1. sınıfa başlar, 1 yıl kazanırsınız. Eğitimini içerisinde zaten ayrı bir Denizcilik İngilizcesi dersiniz olacak.
   8-Çan eğrisi sistemi uygulandığından sınıf ortalamasına bağlıdır bu. Ama ilk yıl başarılı sayılabilmeniz için 1,80 ortalamanın üzerinde olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde gözetim listesine girersiniz.
   9-Kredisiz derslere katılmama gibi bir şansınız yok. Bu dersler Kredisiz ve Zorunlu derslerdir. Bu derslerde 2 not var. Başarılı veya başarısız. Başarısız olursanız denize çıkamazsınız. Haftada 8 saat kredisiz dersleriniz olacak.

   Ben size İTÜ’ye gidip oradaki meslek içerisinden gelmiş hocalarımız ile tanışıp konuşmanızı ve bilgi almanızı öneririm. Kendileri aynı zamanda aynı okuldan mezun olup kaptanlık ve baş mühendislik yaptıktan sonra okula geldiklerinden çok daha fazla bilgilendirici olurlar.
   Kolay gelsin.

  • Selamlar. Mülakatlarda yüzme bilmemeniz önemli değildir. Siz zaten öğrenmek için bu fakülteye gidiyorsunuz. Sizin yüzme mülakatınızın amacı yüzmeyi bilip bilmediğiniz değil, su-deniz korkunuzun olup olmadığıdır. Su korkusu olan bazı arkadaşlar ne yaparsanız yapın havuza atlayamamaktadırlar. Bu engellenemeyen ve tedavisi olmayan bir durumdur. Bu tarz korkusu olanların denizci olması düşünülemez. Sizin yüzme mülakatlarınız tamamen bu korkunuzun olup olmadığı ile ilgilidir. Bilmiyorsanız zaten size bunu soracaklar, bilmediğinizi söylerseniz can yeleği verecekler ve havuza o yelekle atlamanız istenilecektir.
   Korkmanızı gerektirecek bir durum yok.

 96. Yurt durumu nasıl hocam peki? Sıcak su 7/24 mü? İtünün kendi sayfasında tuzlaya yok diye gözüküyor ama deniz fakültesinin yanında bir yurt var.Burası bizim fakülte mi oluyor anlayamadım.Eğer itünün yurdu yoksa nerede kalıcaz?yurtlarda genel olarak internet nasıl? Aşırı yavaş mı? Bir de gemiye laptop götürünce hard diski tarandığını duydum içinden porno çıktı diye 2 sene hapiste kalınmış londrada 😀 doğru mu bu merak ettim.

 97. Merhaba, yazılarınızdan faydalanarak en başa İTÜ – Gemi Makineleri İşletme Müh. ve eğer giremezsem 2. sıraya Dokuz Eylül – Gemi Makineleri İşletme Müh. yazdım. Uzun araştırmam ve denizcilik alanındakilere sordumduğumda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde GMİM okumak yerine İTÜ ya da Dokuz Eylül Üniversitesi’e gitmemin çok daha doğru bi karar olduğunu söylediler. Çok teşekkürler paylaştığınız bilgiler için. Umarım doğru bir karar vermişimdir.

  • Hayırlı olsun diyelim o zaman.
   Bölümde okurken ve mesleği tanıdıkça ne kadar doğru karar verdiğinizi göreceksiniz.
   Kolaylıklar dilerim.

 98. Merhabalar…bende gemi mak. işl. mühendisliği vermeyi düşünüyorum..fakat yüzme pek fazla bilmiyorum..sizce bu üniversiteye girmeme engel olur mu??TEŞEKKÜRLER…

 99. Oğlum bu sene tercih yapacak. Deniz Ulaştırma ve işletme mühendisliğini mi yoksa gemi makineleri işletme mühendisliğini mi tavsiye edersiniz?

  • İkisi de birbirinden çok farklı bölümler. Oglunuzun istek durumu önemli. İkisinin de denizde zor şartlarda çalışmak gibi dışarıdan sorun yok gibi görünen dezavantajları var.
   Biraz daha düşünün ve çocuğunuzun isteklerini kesinleştirin.

  • Kişisel olarak kimse size birşey demez. Disiplinli olduktan sonra, saygılı olduktan sonra kimse size birşey demez. Bazen olaylar abartılıyor. Disiplinli olmaktan kim çekinir? Disiplinsiz hareket edenler. Denizcilik disiplin gerektirir. Siz zaten saygı kurallarına uyarsanız emin olun en ufak bir sorun yaşamayacaksınız.
   Kolaylıklar dilerim.

 100. Merhabalar bu sene gemi makineleri işletme mühendisliğini yazıcam ama kıbrıstan ygs ile alıyor lys ile alan yerlerden ne gibi bi farkı olabilir birde gemilerde bulundugumuz dönem boyunca iletiişim konusunda sıkıntı çeker miyim

 101. Merhabalar hocam . Ben gemi makineleri işletme mühendisliği düşünüyorum ancak yüksek okul , lisans fakültesi ile bir farkı var mı 2-gemi stajerliğinden para alacakmıyım 3- gemide bulunduğum zaman içerisinde ne yapıcam , iletişimde sıkıntı olur mu ? teşekkürler şimdiden

  • Yüksek okul ve lisans düzeyinde denizde çalışma alanında ehliyetlerinizin limitleri farklı olacaktır.
   Staj yapacağınızın şirket politikalarına göre para alabilirsiniz.
   İletişim şirketinizin teknik altyapısına göre değişirç. Kimilerinde özel uydu bağlantıları ile internet görüşmeleri yapmanız olasıdır.

 102. 1- Merhaba, şınav maksimum 6-7 tane ve barfiks 3-4 tane çekebiliyorum. Sorun yaratır mı mülakatta?
  2- %60 oranında düz taban olmam engel teşkil eder mi?
  Cevaplar benim için çok önemli. Teşekkürler

 103. Merhaba,piri reis üniversitesi gmim(%50 burslu) yazmak istiyorum birkaç sorum var ;

  1)Sayısal dersler zor mu matematik ve fizikte kendime çok da güvenmiyorum?
  2)Boy-kilo endeksi nedir boyum 1.73 kilom 90 sıkıntı olurmu?
  3)piri reis üniversitesini nasıl buluyorsunuz telefon ettiğimde üniversitenin iş garantisi verdiğini söylediler?

  • Selamlar;
   1-Sayısal dersler normalde zordur ama tabi Piri Reis’in bu konudaki statüsünü bilemiyorum. Sonuçta fen liselerinde de fizik dersleri var, normal liselerde de. Aynı müfredat işleniyor. Hangisi daha zordur?
   2-Boy-kilo konusunda sıkıntı çekmezsiniz.
   3-Bunu sadece Piri Reis yapmıyor. Denizi olmayan Gaziantep’teki Zirve Üniversitesini de ararsanız size iş garantisi verdiklerini söyleyeceklerdir. Siz bu garantiyi sözlü olarak alıyorsunuz. Size yazılı bir belge verirlerse ( … tarihinde mezun olacak olan bu öğrencimizi mezun olur olmaz şu şirkette işe yerleştireceğimizi taahhüd ediyoruz) o zaman inandırıcı olabilir. Tabi gönderdikleri şirket de nasıl bir şirket o da önemli. Bu güne kadar epey mezun verdi sonuçta. İlla birileri biryerlere girdiler. Peki sizin hayalinizdeki firmalara sizi yerleştirme garantisi verebilecekler mi? Bunu kimse veremez. Bu sadece piyasa koşullarından ileri gelen bir vaat yöntemidir. İStatistiki bir konuşmadır. Bence siz de kendi araştırmanızı buna göre yapın. 4-5 sene sonra hayal kırıklığı yaşamayın.

  • Denizde çalışmak istiyorsanız bilmenizi isterim ki bu bölüm sonunda denizde çalışamıyorsunuz. Lütfen çalışmalarını ona göre planlayınız.

 104. İyi gunler hocam ben lise son siniftayim teknik makina okuyorum
  1 teknik makina bolumunun bana bi faydasi olurmu bizim hocalar olur diyor.
  2 İstedigimiz zaman yukari yani denizi gorebilecegimiz yere cikiyormuyuz
  3 Kamaralarimiza veya makinayi beklemek icin ofis gibi bolumde bilgisayar- internetle hasir nesir olabiliyormuyuz
  4 Gemide telefon kullanmama gibi bir sey varmi
  5 farkli farkli limanlarda ininde disaridan bisi alabilirmiyiz kendilizle beraber genelde yurt dislari icin
  6 Koceeli ve Ordu 2yillik makine isletmeciligi yazmayi dusunuyorm 2 yillikdan bisi olurmu yoksa 4 yillik mi okumaliyim
  7 Calisma suremiz sanirim 8 saat genelde ne kardar tam calisilir kac saat bosda beklersiniz
  8 Staj icin onerebilicegeniz firma varmi ?
  9 Bu meslegi %60 lik bolumunu parasal olarak istiyorum ama hayalimde tabi kaptan olmak 2 yillik okuduktan sonra gemi mak. İsletmesini dgs ile kaptanliga geciliyormu .
  10 Sizce oneriniz nedir . Bi insan disaridami calismali yoksa gemidemi
  11 Gemide illa sunu yap illa bunu yap taviz veriyorlarmi (tabi kendi isimiz disini bahsetmistim)
  12 2 yillik gemi mak. isletme okursam zabitmi oluyorum
  13 Sizce gemideki kolay is nedir veya nasil olabilir cunku bazi insanlar genelde kotu elestiriyorlar gemi icin sadece maddi olarak iyi diyorlar kafayi cok karistiriyorlar .
  Lutfen cevaplarmisimiz tercihlere yazmamda yardmci olurmusunuz ….
  Simdiden tsklr ☺

  • Kısaca cevaplayalım
   1-Teknik makina bölümünün faydası şu olur. Elin anahtar tutar, malzemelerin ismini öğrenirsin
   2-İstediğin zaman demeyelim. İş olmadığı zamanlarda, belirli yerlere çıkabilirsin
   3-Kendi özel laptop unu alabilirsin. Gemine göre internetin olabilir.
   4-Çekerse kullanabilirsin
   5-Limanda dışarı çıkışın amirlerinin sana vereceği izine bağlıdır
   6-2 yıllıklar şu an uzak yol ehliyeti vermiyorlar sanırım. Yağcı olabilirsin
   7-Gemide çalışma süresi kavramı yoktur. İş olur 24 saat çalışman gerekir.
   8-Bu çok erkek bir konu
   9-Kaptan olmak için gemi mak. değil deniz ulaştırma işletme müh okumalısın
   10-Benim fikrim karada çalışmak. Yıllardır denizden bıkmış birisi olarak bunu söylüyorum
   11-Gemide her şey bir kural dahilindedir. Sürekli olmasa da dediğiniz gibi olduğu zamanlar olur
   12-Yine zabit olursunuz ama ehliyetiniz ile uzakyol çalışamazsınız
   13-Gemide kolay iş diye birşey yoktur. İnsanlarla uğraşması da en zorudur zaten
   Daha ayrıntılı bilgiler için liman başkanlıklarından bilgi alabilirsin. ( uzakyol, yakınyol, verilen ehliyetler gibi)

 105. Merhaba siralamam 70.000 ytu gemi makineleri isletme muhendisligi yazcam cok tavsiye ediyorlar. ancak itu gemi makineleri isletme muhendisliginde mulakat vardi yildiz teknik universitesindede var mi yoksa normal muhendislikler gibi sadece kayit mi yaptiriyoruz..

 106. iyi günler hocam şuanda makine mühendisliği okuyorum mezun olunca malum programdan yararlanmayı düşünüyorum fakat aklımdaki tek soru işe alımlarda avantajlarım veya dezavantajlarım nedir yani gemi makineleri işletme mühendisliği okumus birisi benden öndemi olur sektörde?

  • Selamlar.
   Eğer denizde çalışacaksan çok fazla avantajını göremezsin. Dez avantajın ise GMIM mezunu birisi elbette daha öncelikli olacaktır.
   Saygılarımla.

 107. malum program dahilinde gemide çalışan makine mühendisliği çıkışlı herhangi bir tanıdığınız var mı?veya okulun son senesi gemi makine ye geçiş mi yapmalıyım?

 108. Merhaba ben İTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü tercih etmek istiyorum puanım da yeterli tek soru işareti benim doğuştan böbreğimin birisi yok ama sağlık açısından herhangi bir sorunum yok tek böbrekli olmam mülakatta sorun çıkarır mı bunu merak ediyorum

  • Bu tamamen Gemi adamı olur sağlık raporu alımı esnasında dahiliye muayenenizi yapacak doktor raporuna bağlı. Fakat, özellikle böbrek ile ilgili bazı rahatsızlıklarda bu rapor verilmiyor diye biliyorum. Lütfen Gemi Adamları Sağlık Yönergesi Ek-1’de bulunan hastalıklara göz atınız.

 109. hocam, gemi makine mezunu ve uzun yıllar gemide tecrübe edinen biri(baş mühendis olmuş)

  mesela bi motor şirketinde ya da araba şirketinde mühendis olarak çalışabilir mi? illa ki çalışır biliyorum

  fakat; diğer mühendislerinden teknik, teorik olarak daha az bilgisi mi olur?

  Diğer atıyorum makine mühendislerine göre avantajlı olduğumuz ya da dezavantajlı oldugumuz söylenebilir mi?

  Siz gemiden inince hayata nasıl devam edeceksiniz iş hayatı konusunda? gemiye bi daha geri dönememek üzere
  maddi anlamda güvenceniz var mı?
  (özel geldiyse soru cevaplamayabilirsiniz, saygı duyarım)

  • hocam ailemin gelir düzeyi yüksek, oldum olası denizci olmak istemişimdir sadece kararsız kaldım bu programı başarılı bir şekilde bitirip boşta kalıp 6-12 ayımı harcamak istemem cevremde denizci pek yok malesef

 110. 1) Hocam staj suresinin 12 ay olmasi kesinlesti mi? Nereden takip edebilirim kararları?
  12ay a yukselmesi ihtimali kac sizce?

  2) Gemi başka bi ülkenin limanına geldiğinde, gemiden inip şehre gitme şansımız var dimi? Kaç saatlik vaktimiz oluyor tahmini?
  Ve de gittiğimiz ülkelerden küçük boyutlu yani elimizde taşınabilecek eşyalar satın alabiliyor muyuz? Yani gümrük olayları falan var, bunlar gemide sorun yaratıyor mu?

 111. Merhaba size şunu sormak istiyorum deniz harp okulu 3 sınıfı bitirdim ancak çeşitli sıkıntılardan dolayı ayrılmak zorunda kaldım yatay geçiş ile dokuz eylülün bu bölümüne geçebilirmiyim herhangi bir sıkıntı olur mu

  • Deu yönetmeliğini bilmiyorum fakat genelde işleyiş su şekilde olur,
   Başvurunuz öğrenci işlerinde değerlendirilir, denklik verilirse( sizin harbiye deki bolumunuze bakılarak) fark dersleriniz varsa onları vererek eğitime devam edebilirsiniz. Eğer tuzladaysaniz itudf öğrenci işlerine danisip bilgi almanızı öneririm.

 112. Abi ben şimdi dişimden operasyon geçirdim1 ay havuz ve deniz yasak dedi doktorum mülakatlarda havuza girmemek için doktor raporu felan versem kabul ederlermi yani bu konuda ne yapabilirim bide mülakat için hiç haber vermediler ne zaman olduğu üni nin sayfasında da yazmıyo onu nasıl öğrenicez

   • Takla atmak, yürümek, şınav mekik ve barfiks gibi hareketlerde tekrar sayısından çok, vücutta hareketleri engelleyecek anatomik bir bozukluk olup olmadığına bakmaktır. Eğer bir sorun var ve tespit edilirse sorun çıkma ihtimali vardır. Zaten kesin kayıt öncesi sizden detaylı gemi adamı olur sağlık raporu istenilecektir. Ortopedi muayenesinde de ortaya çıkma ihtimali bulunuyor. Tedavisi varsa kısa sürede tedavi olmanızı öneririm.

 113. Merhaba ben gemi makinalari isletme, 2yillik bolum kazandim.Ayni universitede 4 Yilliga gecmem icin ne yapmam gerekir hangi sinavlara girmem gerekli.

 114. Düz taban sayılmam aslında askeri sınavlarda baş parmağımın içe kayık olmasından elendim sonuçta burası askeri değil demi abi çünkü okulu kazandım diye çok mutluyum sırf bundan elenirsem hayatım kararır resmen ya

 115. ben otomotiv öğretmenliği bölümü mezunuyum uluslararası gemide calışmak istiyorum benim öğrenmek istediğim ben hangi kursu alablirim yada hangi kademeden baslayabilirim tskrler

 116. Oğlum bu sene 12. Sınıfta esenyalı pendik barbaros hayrettin paşa anadolu meslek lisesi gemi donatım bölümünde bu sene üniversite sınvına girecek mühendislik okumak istiyornasıl bir yol izlemeli.

  • Merhabalar.
   Öncelikle derslerinin çok başarılı olur, gireceği üniversite giriş sınavında yüksek bir puan alması gerekmektedir.
   Birçok üniversitede zaten yeni kanunlara göre meslek lisesi çıkışlılara kolaylıklar sağlanmıştır. Tercihlerini yaptığında bunun faydasını görecektir.
   Kardeşimize başarılar dilerim.

 117. Oncelikle merhaba ben bartin universitesi
  Gemi insaati onlisans okuyorum onlisans programindan mezun oldugumda uzun yol gemilerinde ne statu olarak çalışabilirim yardimci olursaniz sevinirim.

  • Maalesef okumuş olduğunuz bölüm uzakyol gemilerinde size zabitlik hakkı tanımamaktadır. Gemi personeli olarak ( gemici/yağcı/kamarot) çalışabilirsiniz.

 118. Bu bölümden mezun olup normal bir makine mühendisi gibi bir şirkette çalışma olanağım var mı?
  Deniz çıkmak benim için sıkıntı mezun olduğumda karada mühendislik yapamaz mıyım?
  Maaşım 1500 tl olduğunu yazmışsınız zamanla ne kadar yükselebilir. Karadaki normal mühendisler de bu fiyatla başlıyor ortalama onlar gibi yükselme şansım var mı? Şimdiden teşekür ederim

  • Genelde şirketler denizcilik kökenlilere ön yargılı yaklaşıyorlar. Yani sizi yeni mezun statüsünde görüyorlar maalesef. Bunun nedeni sizin gemilerde yaptığınız işi bilmemenizden oluyor. Şöyle de bir durum var ki , eğer karada makine mühendisi olarak çalışacaksanız bu bölümü boşuna okumuş olursunuz. Aldığınız eğitime ve stajda gemilerde harcadığınız zamana yazık oluyor.
   Maaş da karadaki bir mühendisin maaşı ne kadar zamanda yükselirse sizin de o kadar zamanda yükselir. Denizde çalışıp da karaya geçen bir makine mühendisi olarak, normal bir şirkette şansınız, diğer makine mühendislerine göre çok daha düşük oluyor maalesef.

 119. Merhaba gelecek vaat eden bir meslek olduğu için bende gemi makineleri işletme mühendisliğini istiyorum ancak boyum 1.87 ve kilom 113 sizce mülakattan geçmemin imkanı var mı ?

 120. merhabalar bende uzun zamandır bu mesleği araştırıyorum neredeyse tüm soru ve cevapları okudum.
  Hocam size bi sorum var. Denizde diyelim 1-2 yıl çalıştım ardından tersanede işe başlamak istedim , maaşları yine aynı seviyede mi gider yoksa daha mı düşük olur? Daha düşük olursa ortalama ne kadar olur

  • 1-2 senede başladığınız statüde yani 3. mühendis olursunuz. Sadece gemi görmüş olursunuz. Tersanedeki bir gemi inşaa mühendisi ile aynı maaşı alma ihtimaliniz var. İhtimal diyorum çünkü alabileceğiniz en fazla maaş o olur. Çünkü o zaten gemi inşaatı okumuştur üstüne üstlük 2 yıl da tersanede iş tecrübesi olmuştur. Bu da ortalama 2500Tl-3000TL civarıdır. Gemide ise $3000-$4500 arasında bir maaş alırsınız.

   • peki bi sorum daha var 🙂 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği arasındaki fark nedir acaba ?

 121. Herkese kolay gelsin. 4 sene denizcilik Lise si okudum ve direk acik deniz stajına cıktım 2 ay oldu 6 aylik bir sürec diyorlar staj daha sonra sinav ve sinav sonucu olumluysa 3000kw makine zabiti yeterliligi hakkı bu bilgiler dogrumudur yoksa makine stajida guverte gibi 12 aymidir?

 122. peki bi sorum daha var 🙂 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği arasındaki fark nedir acaba ?

 123. Merhabalar ben bütün soruları neredeyse okudum babam tersane Sektöründe bende yanında Yazları çalıştım tersane sahipleriyle olsun muhabbetim var çok yat gemi gördüm makine dairelerinde Sağı solu kurcaladım bu sene Kocaeli gemi makine işletme mühendisliği kazandım ama imamhatip lisesi mezunuyum acaba bi sıkıntı olur mu okumamda hevesliyim bu bölüm hastayım şimdiden teşekkürler ?

 124. hocam çoğu yorumu ve yazını okudum tercih etmeden önce o kadar araştırmama rahmen bu siteyi yeni keşfettim ben yte gemi makineleri işletme müh. yazdım kazandım hatta yakında başlıcak ne gibi bi kaybı var.İtü de rahat tutyodu ama yazmadım orayı kıyafet felan diye Yte yazmak la hata mı yaptım nedir durum biraz açıkalsan çok iyi olur

 125. Acaba yakin hat maaslari ne kadardir yeni mezun icin.(akdeniz karadeniz )yolcu gemilerinde dezavantaj yada avantaj nedir.stajerlere maas veriliyor mu veriliyorsa ne kadar.(gemi makineleri isletme muhendisi icin sordum.) 2.muhendis olduktan sonra karada is bulabilirmiyim.ne kadara calisirim karada.24 aylik deniz tecrubesi ile.simdiden tesekkur edrm

 126. merhaba,
  ben makina teknikeri, ve metalurji malzeme mühendisiyim..itüde 6 ay kurs 6 ay staj ile fark dersleri tamamlayıp makina mühendisleri için gemi zabiti olunabiliyormuş. malzeme mühendisliği içinde bu gecerlilik varmıdır.yada makina teknikeri olmanın bu kapıyı acan bır yöntemi varmıdır.
  NOT: makına teknıkerliğini bitirdiğim sene dgs ile itü gmim liğini kazanıyodum fakat en son 1988 doğumluları aldıklrını kılavuzda gösterdiler bende 1987 doğumluyum oyüzden yazamadım.

  • Düzenli olarak kullandığınız bir ilacınız var sanırım.
   Onları yanınızda bulundurduğunuz müddetçe bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

   • Merabalar.
    1 ben gemi mak.iş. müh. bölümüne gitmek istiyorum lise sondayım sınavsız geçişle iki yıllığa gitmek istiyorum nasıl olur.

    2 iş imkanları 4 yıllıkla aynı mı olur

    3 dersleri zor mu olur

    • Selamlar.
     1- Sınavsız geçişle 2 yıllık gemi makina işletme bölumune gidersiniz. Mühendislik 4 yıllık fakültesidir.
     2-İs imkânları farklıdır. 2 yıllık yakın yol, 4 yıllık uzakyol ehliyeti verir
     3-Derslerin kolay olduğu söylenemez.

 127. Merhaba, Bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum. Sudan korkmuyorum yüzme biliyorum ama mülakatlarda takla atamazsam sıkıntı olur mu ? Öne takla atarken biraz zorlanıyorum şınav, barfiks, mekik, geri takla bunlarda sıkıntı yok ama öne takla atarken zorlanıyorum mülakatlarda elenme şansım var mı ? Teşekkür Ederim

 128. Merhaba, Ben Makine mühendisliğini bitirdim ve gemilerde çalışmak istiyorum .
  bunun için gerekli işlemler hakkında bilginiz var mıdır ?
  Teşekkürler.

  • Bu durum hala devam ediyor mu bilemem.
   2008 yılında çıkarılan bir kanun ile Makine Mühendisliği mezunları GMİM fark derslerini vererek( 6 aylık kurs görüp) kursta başarılı olmaları durumunda da 6 aylık staj yapıp, Uzakyol Vardiya Mühendisi olmak için ( 3, mühendis) ehliyet sınavına girerler.
   Ama dediğim gibi bu kurs kanunu geçerliliğini yitirmiş olabilir.
   İTÜ Denizcilik Fakültesi İTÜSEM’den veya özel denizcilik kurslarından bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımla

  • Bir zamanlar beyaz show’da küçük skeçler olurdu. Orada bir karakte4 vardı psikopat diye. Derdi ki ” Benimle konusmani istiyorum, ama benimle konuşurken ağzını acmani istemiyorum.” Senin de gemi mühendisi olmak istiyorum ama karada olmak istiyorum sözün aynı o olmuş.
   Gemi makinaları işletme muhendisi gemide çalışır. Belirli bir deniz tecrübesinden sonra karaya geçebilir. Geliri Türkiye standartlarının üzerindedir.
   Bir de gemi inşaa mühendisliği vardır. Karada, tersanelerde çalışır. Bu ikisi çok ama çok farklı mesleklerdir.

 129. Merhabalar..
  Birkac sorum olacakti insallah cevaplarsiniz.
  1)GMIM i kıbrıstaki üniversitede okumanin avantajimi olur dezavantaji mi.
  2)GMIM okumayi cok istiyorum denize ayri bi tutkum var fakat okuduktan sonra is bulmada normal mühendislerin cektigi sıkıntıları biz de yaşarmiyiz?İşsiz kalma gibi bi durum olur mu?
  3)Üniversiteyi okurken saç veya sakal olmasi bi sorun olurmu mesela Izmir 9 Eylül veya YTÜ de ?
  4)Devlette çalısma olanagi nedir?KPSS atamalari kac puandir?

  • Merhabalar , sorularınıza cevap verelim;
   1-Avantaj-dezavantaj olayı biraz göreceli bir kavram. Sizin başvurunuzu yapacağınız şirket ile ilgili bir kurum. Ama şunu söyleyebilirim ki Türkiye’de belirli bir standart üzerindeki şirketler öncelikle Türkiye’deki belirli kurumdan zabit ihtiyaçlarını karşılamaktadır
   2-Yeni açılan üniversitelerle beraber piyasa arz-talepleri de değişmiş durumdadır. İşveren ucuz işgücü ister. Piyasada ne kadar fazla kişi olursa hem fiyatlar düşer, hem de arz talepten fazla olunca sıkıntılar baş gösterebilir. Ama yukarıda da dediğim gibi bazı eğitim kurumlarının mezunları bu kıstastan hariçtir.
   3-Bahsettiğiniz üniversitelerden DEU, denizcilik kültür geleneklerine sadık kalarak öğrencilerinin disiplinli, saç-sakal ve görünümlerine dikkat etmesi gerektiğini savunmaktadır
   4-Elbette KPSS ile devlette de çalışabilirsiniz fakat orada da belirli süre deniz hizmeti zorunluluğu başvuru için ön şart olarak aranmaktadır. Örneğin kaptan/baş mühendis olarak 2 yıl tecrübe, veya 2.kaptan/2.mühendis olarak 2 yıl deniz tecrübesi gibi. KPSSP3 puan türünden 60 istemektedir genellikle.

   • Bi sorum daha olacakti mesela GMIM okuyup bitirdikden sonra egerki is bulamazsak makine muhendisi arayan fabrikalarda calisma olanagimiz varmidir?

 130. Merhaba , ben ileride Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Olmak İstiyorum . Başmühendis olursam maaş atıyorum 9000 $ . Ben bu maaşı 4 aylık sözleşme imzaladığımı varsayarsak her ay 9000$ mı alırım yoksa 4 ay için 1 kere 9000$ mı alırım sorum cevaplanırsa sevinirim .

 131. Selamun aleykum bisi sormak istiyorum diyosunuz ya bu meslegi severek yapin diye bu isi yapan adam 4 ay denizde duracak karisi cocugu nolcak bu adam ömur boyu denizde mi caliscak 4 ay deniz 1-2 ay kara sonra tekrar deniz yani demek istedigim bu isi hala surekli denizde calisan varmi yani karada bi ise gecmeyen? Simdiden tesrkkurler..

  • O senin bireysel ilişkilerinle alakalı. Sonuçta mezun olacağın okulun sektörde bir imzası var. Onunla beraber insan ilişkilerinde atak olursan iş konusunda sıkıntı çekmezsin. Ama şöyle bir dezavantajın olacak.
   Eskiden gemilerde 4. Mühendis kadroları olurdu. Şimdi ise otomasyon sistemli gemilerde 3. mühendis, 4. mühendis ve bazen de elektrik zabiti dahi olmayabiliyor. Dolayısı ile sıkıntı da buradan ileri gelmektedir.

 132. Ben bu sene gemi işletme mühendisliği yazmak istiyorum lakin doğuştan genetik olarak hepatit b taşıyısıcıyım bu gemi adamı sağlık raporu almama engel olur mu ?

 133. Beyaz Show’da eskiden psikopat diye bir karakter vardı. Bu sözün onu hatırlattı bana.
  Benimle konuşmanı istiyorum ama benimle konuşurken dudaklarını oynatmanı istemiyorum.
  Aynı bu olmuş seninki de.
  Hem denizci olacaksın, hemde karada çalışacaksın.. Çok güzel. O dediğin ancak belirli bir süre deniz tecrübesi sonrası oluyor.

 134. Öncelıkle selamın aleykum abi. benım kafamda tek bır soru ısaretı var bu meslek ıcın
  ben bu sene okulu kazanırsam seneye (2017) okula baslıyıp bır kaza bela olmazsa 2021 de okulu bıtırıp mezun olacam acaba mezun olduktan sonra iş bulmada bır sıkıntı cekermıyım (2021 yılında ) ısı buldum dıyelım maaşları sımdıkının altında olurmu ?
  SAYGILARIMLA…

  • Şu an önümüzdeki sene ile ilgili dahi yorum yapılamıyor maalesef denizcilikte.
   Kaldıki denizticaretini etkileyen çok fazla etken varken bu imkansıza yakın oluyor.
   Tahmin etmesi güç ama günden güne önceleri aranır oldu.

   • pekı abi işşiz kalma gibi bır sorunumuz olurmu .(2014 tarıhlı bır yazıda mezun alur olmaz %100 iş garantısı olan bır meslek denılmıstı 2016 için bu geçerlimi )

 135. Ben 5 sene önce askeri lise mülakatlarında ön sağlıktan elenmiştim.Sebebleri tam detayıyla hatırlamıyorum ama nefes alma sesimin normal olmadığı ve kolumdan dolayı elenmiştim detaylarını pek hatırlayamıyorum 🙁 Bu mülakattada askeriye gibi ufak sebeblerden eleme oluyor mu ? Şimdiden teşekkür ederim.

 136. Merhaba,
  Bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.
  Daha önce bir bölümden mezun oldum ingilizce işletmeden 1 sene hazırlık 4 sene de lisans eğitimi sürdü ve 24 yaşımı doldurdum. Üniversitelerin giriş koşullarınıa baktığımda bazı üniversiteler 22 bazıları 21 yaşından küçük olunmasını talep ediyor Yıldız Teknik Üniversitesinde böyle bir ibare göremedim hatta mülakata da tabi tuldumadığını sadece gemi adamı olur raporunu kesin kayıtta getirilmesini istiyorlar. Sorum şu staj ararken ve mezun olduktan sonra yaşım itibariyle diğer mezun olonlardan daha dezavantajlı olacağım için iş bulabilme durumum zorlaşır mı özellikle bir bayan olarak?
  Şimdiden teşekkürler

  • Bu biraz kişisel bir olay.
   Son yıllarda otomasyon gemiler ile beraber bir çok gemide zaten 3. mühendis kadrosu bulunmamaktadır. Bununla beraber zaten normal şartlarda erkek adaylar bayanlardan önce tercih edilmektedir. Bu konumda dezavantajınız olacaktır.
   Bunları göz önüne almanızı öneririm.
   Kolay gelsin.

 137. Abi ben lise son sinif ogrencisiyim bu sene bu bölümün 2 yillik uni sine gitmeyi dusunuyorum.2 yillik uni si hakkinda bilgi verebilirmisiniz?

 138. Bu sene lise son öğrencisiydim .alanım eşit ağırlıktı ancak ygs ‘den çıktıktan sonra gemi makina işletme mühendisliğine yöneldim. 9dan beri kaptan olmak istiyordum ama bazı nedenlerden dolayı tm seçmiştim şimdi tekrar denize yani bu bölüme yöneldim. Bu sene ygs ye girene kadar tm ‘den tercih yapmayı düşündüğüm için sınavda fen çözmedim. Bu yüzden sayısal sıralamam 190k civarı puan tutuyor ama sıralama çok geriye atıyor. Her neyse ben bu yıl tekrar hazırlanıp bu bölüme gitmeyi amaçlıyorum .
  1)sağ kolumun üst tarafında pek büyük olmamakla birlikte izi olan bi jilet kesiği var. Bu bi problem oluşturur mu? Bunun dışında genel olarak bi sağlık problemim mevcut değil. Teşekkürler..

 139. Boyum 190 kilom 110 civarı.tek sıkıntı kilo biraz fazla ama bana harekette falan etkisi olmuyo gayet aktifim.mülakatlarda sırf bunun yüzünden almamazlık yaparlarmı?

 140. Boy 1.70 kilo 50 mulakatta elenir miyim boy kilo oranindan?? Kosullarda 1.65ten kısa olmucak ve boyunun son 2 hanesinden 15az olmucak yazıyor??Birde zayıfım bu meslekte kas gücü cok mu onemli??

 141. Saglik raporunu bugun alsam kayitlar 1ay sonra olsa bu aldigim saglik raporu gecerli olur mu??? yani kayittan once tekrar yaptir derler mi??yoksa illa kayit yaptirmadan once mi yaptirmak gerekiyor

  • Hastalığınızın durumuna göre Gemi Adamı Sağlık Raporu alamazsanız çalışamazsınız.
   Gemi Adamları Sağlık Yönergesi Hormonal Sistem ve Metabolizma bölümünde;
   9- Tip1 Diabetes Mellitus olmamalıdır ibaresi bulunmaktadır.

 142. Merhaba aktassa 🙂
  İTÜ Gemi makineleri işletme mühendisliği okumak istiyorum. Sıralamam buna yetiyor ve büyük ihtimalle kazanacağım. buradaki herkesin sorularına cevap verdiğini gördüm. Bu takdir edilmesi gereken bir durum. Kısaca özetleyeyim. Sana bunları Ankara’dan yazıyorum. Gemi makineleri işletme mühendisliğini gerçekten çok istiyorum.

  1- Hazırlık yılı zorunlu mu ? Sence hazırlık okunmalı mı? Bunu İngilizceye sıkı çalışıp hazırlık yılını atlayarak yapabilir miyim? Ayrıca hazırlıkta Tuzla’da mı okunuyor?
  2- Yurtlar hakkında bilgin var mı? Orada devlet yurdu veya yakınlarda ev var mı? Beni bir yerlere yönlendirebilirsen çok sevinirim 🙂
  3- Malum darbe girişimi sonrasında tersanelerin özel sektöre verilmesi kararlaştırıldı… Sence bu uzun vadede bize karada bulabileceğimiz işlerde fayda sağlar mı?
  4- Bir kız arkadaşım var uzun süredir birlikteyiz. İsteğime saygı duyuyor. Fakat ben gemideyken birbirimizle haberleşemeyeceğimiz için endişeleniyor. Açıkçası bu konuda benim de pek bir fikrim yok. Beni biraz bilgilendirir misin?
  5- Birçok yerde bu bölümü İTÜ’de okumanın ayrıcalık olduğundan bahsetmişsin. İkinci sıraya YTÜ yazdım. Sence bundan pişman olur muyum?
  6- Biliyorum bu soruya en az bin defa cevap vermişsindir ama sadece sormak istiyorum. Acaba normal şartlar altında İTÜ’den mezun olunca ne kadar süre sonra iş bulabilirim?

  Burada yaptığınız iş gerçekten çok önemli. Siz sadece GMİM isteyenlere değil denize sevdalı daha niceleri için örnek teşkil ediyorsunuz. Ben de bu bölümü kazanıp bu ailede yerimi almak isterim. Umarım hayırlısı olur. Şimdiden çok teşekkür ederim saygılar 🙂

  • İyi dilekleriniz için teşekkürler.
   Sitemizi daha fazla arkadaşlarınıza ulaştırarak siz de bana teşekkür edebilirsiniz.
   Kısaca sorularınızın cevaplarına gelelim;
   1-İTÜ’de hazırlık zorunluluğu diye bir şey yok. Zorunlu olan şey belirli bir İngilizce yeterliliğidir. Eğer İTÜ yeterliliğinde İngilizce bilginiz var ise Öğretim Yılı öncesi yapılan yeterlilik sınavından başarılı olarak hazırlık sınıfı okumaz, direk olarak 1. sınıf eğitiminize başlarsınız. Ama bu yeterliliği sağlamadan 1. sınıfı okuyamazsınız çünkü ön şartlı dersleriniz var ve İngilizce bilginizi belgelemeden bu derslere kayıt olamaz, dolayısı ile mezun olamazsınız.
   Hazırlık eğitimi Maçka Kampüsünde ( İşletme Kampüsü) Yabancı Diller Yüksek Okulunda verilmektedir.

   2-İTÜ Tuzla kampüsü içerisinde devlet yurdu olan Binali Yıldırım Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Yani okul yurdu okulun içerisindedir.

   3-Darbe girişimi sonrası tersanelerin özele geçmesi olayı şöyle, piyasadaki tersanelerin zaten %99’u özel sektördedir. Diğer 2-3 adet tersane de askeri tersane ve birkaç küçük onarım işi yapan Haliç Tersanesidir. Zaten normal şartlarda bu tersane işi ile sizin bir bağlantınız yok. Siz tersanede değil , gemide çalışacak olan mühendissiniz. Ayrımı iyi bilmenizde yarar var.

   4-Gemilerin çoğunda düşük bant internet kullanımı ve uygun coğrafi koordinatlarda telefon kullanabilme durumunuz bulunuyor. Kısaca Vodafone Pasaport sistemi var. Günlük 10TL’ye kendi tarifenizden görüşme gibi. Tabi telefon sinyallerinin olduğu yerler için geçerli bu. Telefonununuzun çekmesi sizin geminizin sefer durumuna bağlıdır kısacası. Ama internet sistemi uydu aracılığı ile sağlanmaktadır. Tabi belirli bir kotası var ve evinizde kullandığınız ADSL hızında kesinlikle değildir. Facebook, Whatsapp yazışma yapılabilir. ( Genelde görüşme yapabilecek gibi değildir yani)

   5-İTÜ köklü eğitim veren bir kurum. Hocaları mesleğin içinden gelen en tecrübelilerindendir. Araştırma olanakların çok fazladır. Elbette diğer üniversitelerde de çok kaliteli eğitim verilebilir. Sonuçta diğer üniversitelerin temeli de dolayısı ile İTÜ mezunlarından oluşmaktadır. Ama en önemli konulardan birisi de ileride mezun olduktan sonra meslek yaşantında iş başvurusunda bulunacağın şirketlerdeki İnsan Kaynakları Müdürlerinin %95’i zaten İTÜ mezunlarıdır. Umarım anlamışsınızdır. 😀

   6-Çok fazla sürmez. Bu senin staj başarılarına, öğrenciliğin süresince şirketlere yapacağın ziyaretlerle mesleğe olan ilgine bağlı olarak değişir.

   Saygılar.

 143. merhabalar ben bu bölümü düşünüyorum ama kararsız kaldım nedenide beden olarak zayıfım dayanıklı bi vücudum yok yani (zayıflık yani kas falan yok) kas gücü önemli mi zayıf olsamda spora giderek belli bi seviyeye gelebilirim ama hiç bi zaman kalıplı olamıcam vücut yapım ince.Bu meslek için kalıplı mı olmamız gerekiyor zayıf vücutlu biri seçebilir mi???

  • Kimse kas gücün yok, okula kayıt olamazsın demez ama mezun olunca bir makineci olarak yapacağın işler ciddi kas gücü gerektirir ve kendin emek verdiğin işini bırakmak zorunda kalabilirsin.

 144. Ytu Gmim 1. Sinifa bu yil baslayacagim ve aklimda bir cok soru var. Oncelikle denizde calismaktan oturu fazla cekincem yok ama meslegin yetki ve sorumluluklarina kafayi takmis durumdayim. Bu bolumun benim muhendislikten anladigim bir cok kavrami karsilayip karsilayamadigi konusunda net degilim. Yabanci kaynaklarda Marine Engineering tanimlarinda gemi makinelerini tasarlama dizayn etme yetkisine sahip oldugunu okudum; fakat ulkemizde bu bolumun sadece denize adam yetistirmesi karada da planladigim muhendislik yasaminin uzaginda kaliyor. Bir geminin insaasinda ne gibi gorevler alabilecegimi merak ediyorum. Ayrica bircok farkli branstan muhendisin bizim yetkilerimiz ile denizlerde calismasi okudugumuz bolumu anlamsiz kilmiyor mu, gmim okumanin anlami ne bir makine muh bizim isimizi tam yetkiyle yapacaksa, sektore ucuz isci gucu yetistiren bu duzenlemelere gemimo’nun tutumu nedir bir mucadele var mi?

  Takip ettigim bir muhendis olarak kafa karisikligimi gidermeniz benim icin cok onemli, tesekkurler

  • Aldığın ve edindiğin bilgiler doğru. Senin tasarım alanında tek yeterliliğin tersanelerde makineler gemiye yerleştirilirken arrangement project’lerde veya commisioning, yani devreye alma esnasında olacaktır. Fazlasını bekleme.
   Makine mühendislerine ve gemi inşaatçılara artık eskisi gibi hak tanınmıyor, ama tanınanlarınki de fazlası ile yeterliydi zaten. Bununla beraber bende şahsi olarak gerek başbakanlığa ve gerekse cumhurbaşkanlığına bu hak talebini bildirdim ama devletimiz, onlara tanınan bu hakkın eşitlik ilkesi gereği! bizim hak etmediğimizi düşündüler.

   • Oncelikle cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim. Biraz ozel bir soru ama mesleki yasanti acisindan bana ornek olabileceginizi dusundugum icin soruyorum. Denizci olmaktan mutlu musunuz? Karada planladiginiz bir muhendislik pozisyonu var mi?

 145. 1)yıldız teknikte mülakat var mı?
  2)yıldız teknikte mülakat varsa neler yapılıyor mülakatta?
  3)Boy kilo arasındaki farkta aşırı fark var bu yüzden elenir miyim?(en korktuğum konu)
  4)Sağlık raporunda bir sorun yoksa diğer mülakatlardan elenir miyim boy-kilo-hareketler falan??

  • Ytu ogrencisi olarak cevaplayabilirim ki mülakat yoktur. Kilolu olman anatomik olarak bir takim vucut fonksiyonlari yerine getirmeyecek duzeyde ise sorun olusturabilir. Onun disinda problem olacagini dusunmuyorum. Kazandiysaniz hos geldiniz 🙂

 146. 1- Gemilerde makinalar paslı eskimiş mi oluyor yoksa genel olarak yeni bakımlı mı oluyor??
  2-Gemilerde fare-böcek falan oluyor mu(senin başına hic geldi mi böyle bir gemi)
  3-Gemide ağır yükler kaldırıyor musunuz fıtığı olan biri calisabilir mi(agir yukler kaldirmadan)??

 147. Abi iyi günler bi kaç sorum olacaktı da size.

  Öncelikle gemi inşaat mühendisliğinden mezun olup belli dersleri alarak vardiya zabiti olabilir miyim?

  Gemi makineleri işletme mezunu olduktan sonra staj yapmamız gerekiyor mu? Gemi inşaat mühendisliğinden mezun olup dersleri aldıktan sonra 12 ay staj yapmamız gerekiyormuş aynı şey gmim için de geçerli mi?

  Yıldız teknik üniversitesin gmim den mezun olunca itüden mezun olmuş gibi iş bulmada sıkıntı yaşamadan iş hayatına atılabilir miyiz?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Gemi inşatı mezunu olup fark derslerini alarak denize çıkma durumu şu an için yapılmıyor. Denize çıkabilmek için DUIM veya GMIM mezunu olmak gerekmektedir.
   GMIM bölümünden mezun olmak için 12 ay staj zorunluluğu bulunuyor. Staj yapmadan zaten mezuniyet elde edemezsin.
   Denizde çalışmak için GMIM veya DUIM mezunu olmak ve yeterlilik sahibi olmak gerekli. Hangi üniversite mezunu olursan ol. Yani bunu genel olarak ODTÜ mezunu ve Dokuz Eylül mezunu bir mühendisin iş bulması gibi değerlendirebilirsin. Mezun olduktan sonra istediğin yere başvurabilirsin. Sonrası senin işin. Benim tanıdığım YTU mezunu çok kişi var piyasada çalışan.

 148. Merhaba sait abi biliyorum kahin degilsin ama meslegin gelecegi hakkında ne düşünüyorsun ben meslekte gerçekten olmak istiyorum(gmim) yani ITÜ den 5 yıl sonra mezun olan birisi meslekte yerini alabilirmi aynı zaman biliyorsunuz ki artık birsürü üniversitede egitim verilmesi maaşlara yansıdımı veya yansırmı ileride yoksa kaliteli üniversiteden mezunlar kaliteli gemide iyi bir maaşla çalışabilirmi saygılarımla.

  • Kişi her zaman en iyisini yaparsa karşılaşacağı şeyler de en iyisi olacaktır. Böyle düşünmek gerekiyor.
   Sen eğitimini en iyi şekilde al, işini çok iyi öğren. 1 sene veya 3 sene belli olmasan bile eninde sonunda fark eden, değerini anlayan çıkacaktır.

 149. sayın admin;
  Sağ kulağım duymuyor ve sol kulakta da %70 kayıp var.
  2 defa beyin ameliyatı geçirdim ve kulak arkasında makinem var
  Ama vücudum sağlam ve spor bile yapabiliyorum hem ağır işlerden . Tabi boks yapamıyorum 🙂 sadece fitness ama zorlanmadan ve bazen de koşuyorum…
  Sporla ilgili sıkıntım yok lakin kusur veya sorunlardan dolayı ben mülakatta sınavlarına girebilir miyim sizce ?
  Lütfen moralim bozulsa bile gerçeği söyleyin admin…..

  • Gemi adamı olabilmeniz için odyolojik açıdan da sağlam raporunuzun olması gerekmektedir. Özellikle GMIM bölümü için en hassas konudur.
   Bu nedenle maalesef gemi adamı olur sağlık raporu alabileceğinizi düşünmüyorum ama yine de bu konuyu gemi adamı olur sağlık raporu veren bir hastanenin KBB uzmanı ile görüşürseniz daha kesin sonuç alırsınız. Sonuçta mülakatlarda geçseniz bile kesin kayıt için veya gemide çalışabilmeniz için gemi adamı olur sağlık raporu istenilmektedir.

   • sayin admin bende pelteklik var ‘r’ harflerini çıkaramıyorum bunun bi sıkıntısı olur mu? bide ben 2yillik gemi makine işletme mühendisliği düşünüyorum bittikten sonra is bulma olanagim ne kadar?

 150. Hocam iyi günler aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala cevap yazıyor olmanız beni çok sevindirdi. Ben bölümü yazmak istiyorum ama renk körlüğü var bende ama hayatımda bir engel teşkil etmiyor son teknoloji olarak lensleri çıktı lensi taktığın sürece düzeltiyorum sağlık kurulundan geçebilitmiyim şimdiden teşekkürler

  • Gemi adamı olur sağlık raporu bazı alanlarda hassasiyetle ilerlemekte. Lens ile de olsa renk körlüğü, gece körlüğü gibi rahatsızlıklar nedeni ile gemi adamı olur sağlık raporu verileceğini düşünmüyorum. Bir şekilde alabilseniz ve ilerde tespit edilmesi durumu daha kötü. Bence rapor vermeye yetkili bir hastane ile görüşün durumu. Yasal durumu onlar çok daha iyi bilirler.

 151. Merhaba iyi günler kekemelik gemi makine mühendisi olmaya engel midir? veya deniz ulaştırma işletme mühendisi? sınav sonuçları da açıklandı hayalimizi ona göre kuralım yardımcı olursanız benim gibi bir çok öğrenci cevabını bulmuş olurdu gemi adamı olur sağlık raporunun içeriğine ve neredeyse buradaki her yoruma baktım ama bunun hakkında bir soru göremedim teşekkür ederim.

  • Kekemelik gemi adamı olur sağlık raporunda olmasa bile mülakatlarda sıkıntı olabilir. Sonuçta gemilerde uluslararası mercii ler ile iletişim/kontak kurmak durumundasınız ve telsiz haberleşmei olsun, birebir haberleşme olsun olumsuz neticeler doğurabilir.
   Buna benzer soru gelmemiş olabilir ama yapılan mülakatlarda konuşma vb. kontrolü yapıldığını belirtmekteyiz.
   Başarılar dilerim.

 152. Merhaba iyi günler. İç hatlarda iş bulmam veya 1 haftalık, 1 aylık yolculuklar yapmak mümkün mü bu işte. Eğer mümkünse maaş ne kadar olur. Birde sosyal hayatınız nasıl etkileniyor.

 153. Hocam bende gemi makineleri işletme mühendisliği yazmak istiyorum ancak bizim maddi durumumuz o kadarda iyi değil yani erken iş hayatına atılmam gerekiyor itü ye sıralamam yetecek büyük ihtimal işede yatkın olduğumu yapabileceğimi düşünüyorum sizce yeni mezunun iş bulma olasılığı nedir? Ve staj bulmak çok zor olur mu bu bölüm için

  • Makina bölümü için iş olanakları deniz ulaştırmaya kıyasla biraz daha iyi elbette ama ekonomik durum derken İstanbul gibi bir şehirde 5 yıl öğrencilik yapacaksın. Bunu da göz önüne almalısın

 154. Hocam ben ytü gemi makineleri işletme mühendisliğini kazandım çok şükür kaydımı yaptırdım bu bölümü çok istiyordum ama hocam iş bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım bundan çok korkuyorum çünkü cevaplarsanız sevinirim iyi günler.

 155. Hocam merhabalar, öncelikle böyle bir site açmanız ve insanlara yardım etmeniz büyük bir nimet. Bundan dolayı size teşekkür ediyorum.

  Sizi forum.donanım haberden keşfettim. Soruma gelecek olursak, Bu sene 1. sınıf sonu atölye stajım var.
  Stajımı Atölyedemi yoksa tersanedemi yapmalıyım? Hangisi benim için daha yaralı olur teşekkürler

  • Elbette tersanede staj yapmanız sektörü görmeniz, tanımanız bakımından büyük önem arz eder. Belki orada sadece getir götür işleri yapacaksınız ama hiç bir şey öğrenmeseniz bile bu sen kullanılacak aletlerin isimlerini, nasıl ve hangi şartlarda nerelerde kullanılacağını görseniz bile yeterli olur

 156. Merhaba benim sorum şu gemide boş zamanlarımızda ne gibi aktiviteler yapabiliriz son zamanlardaki gemilerde wifi varmış para ile kullanıyormuşuz bu internetin hızı nasıldır ortalama fiyatları nedir gemiler de spor salonu var diye bir duyum almıştım var mıdır böyle bir şey gemiye şahsi laptop telefon gibi cihazlarımızı sokabilir miyiz?

  • Selamlar.
   Sosyal zaman size bağlıdır.
   Her gemide İnternet bağlantısı var diyemeyiz, spor salonu da aynı. Varsa şanslısınız. Yoksa da kendi akticştelerinizi geliştirrbilirsiniz. Kitap okuyun, müzik enstrümanı çalın.
   İnternet paralı yada ücretsiz olabiliyor. Bağlantı karada ki İnternet gibi değil. Hız yavaş. Film indiremezsiniz, ama Facebook gibi, whatsapp gibi uygulamalar üzerinden iletişim sağlanabilir.

 157. Hocam bu sene bu İtü gemi makineleri işletme mühendisligini tercih etmeyi düşünüyorum iş imkanları nasıl mezun oldugumuzda boşta kalma ihtimalimiz varmı ?

 158. Merhaba
  Ben gemi inşaa ve makine mühendisliğini okumak istiyorum fakat ingilizce mülakatlarına tabii tutuluyormuş 50 üzeri alamayan adaylar 2 yıllık okuyabiliyormuş

  Ve üniversite ders programlarında bütün dersler %100 ingilizce görülüyormuş
  Bunların doğruluk payı nedir?

 159. merhabalar. umarım sorularımı görüp cevap verirsiniz. şimdiden teşekkür ederim.
  sormak istediğim tamamen mülakatla ilgili..

  1- ben de miyop var. 2 numara miyopum. yani uzağı göremiyorum net olarak..miyop olmak gemi adamı olur sağlık raporu almama engel midir ?

  2- ikincisi ise, kolumda yara izi var. biraz büyük bir yara izi. bu sorun olur mu ?

  3- yani, mülakatlarda elenme ihtimalim fazla mıdır ? eğer elenirsem olursa bütün emeklerim boşa gidecek…

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here