Gemi Makine Bölümü Kayıtları Evrakları

0

Daha önce de belirttiğimiz gibi gemide yaşanan her türlü olay, ileride oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümünde 1. dereceden resmi delil olduğundan dolayı, gemide tutulan kayıtlar konusunda çok hassas davranılmaktadır. Bu yazımızda da sizlere gemi makine dairesinde tutulan kayıtlar ile ilgili bazı bilgilendirmelerde bulunacağız.

Bundan önceki yazılarımızda Güverte Jurnali Nasıl Doldurulur konulu bir yazı yazarak aslında güverte bölümünde tutulan en önemli kayıt olan güverte jurnali hakkında genel bir bilgi vermiş olduk. Burada ise gemi makine dairesinde tutulan kayıtlar konusu işlenecektir.

Öncelikle Makine Dairesinde Tutulan Kayıtlar nelerdir? Bunlara bir göz atalım;

*Engine Room Log Book (Makine Jurnali)
*Oil Record Book (Yağ-Yakıt Kayıt Defteri)
*Engine Room Tank Sounding Log (Makine Dairesi Tank Seviye Kaydı)
*Sewage management Log ( Atık Su Kayıt Defteri)
*Oil to Sea Interface Log
*Seal Log (Mühür Kaydı)
*Chief Engineer Night Order Book (Baş Mühendis Gece Emirleri)

 

Engine Room Log Book (Makine Jurnali)

Güverte Jurnali’nin makine sınıfı için hazırlanmış hali denilebilir. Makine Jurnaline ne yazılır? Bu ise tamamen makine bilgilerini ve makine dairesi ile ilgili günlük ve saatlik olarak değişimleri işleyebileceğiniz kayıtlardan oluşur. Örneğin ana makinenin, jeneratörlerin yağ yakıt su durumları, egzost sıcaklıkları gibi verilerin yanında makine dairesi tanklarında ne kadar yağ, su , yakıt vb kaldığı ve gün içerisinde yapılan işlemler makine dairesi jurnaline düzenli olarak işlenir.

Gemi Makine Jurnali

Her vardiya mühendisi kendi sorumluluğunda bulunan gün ve saatteki işleri doldurmak ile sorumludur ve gün sonunda Gemi Baş Mühendisi de makine dairesinde olan bitenleri kontrol edip gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Gemi Makine Jurnali‘ni imzalar.

Oil Record Book (Yağ-Yakıt Kayıt Defteri)

Oil Record Book kayıtları son yıllarda üzerinde daha bir hassasiyetle durulan konulardan birisidir. Çevrenin korunması ve MARPOL Annex‘leri kapsamında, gemide yapılan yağ-yakıt operasyonlarının belgelenebileceği, veya personelin kendisini aklayabileceği yegane kayıt denilebilir. Sintine Seperatörü Çalıştırılmasından sonra dışarı temizlenip basılan miktar, gemide kalan miktar yağ kayıt defterine işlenir.

Makine Yağ Kayıt Defteri

Dışarıdan gemiye alınan yağ-yakıt operasyonları yağ kayıt defterine işlenir.

Gemide meydana gelen yağ taşıntısı ve kirlilik gibi durumlar yağ kayıt defterine işlenir.

Gemi Makine Dairesi sintine kuyularının düzenli takipleri de yine yağ kayıt defterine işlenecek ve en güncel durumlar bulunacaktır.

Yağ kayıt defterinin doldurulmasından Gemi Baş Mühendisi sorumludur fakat yağ kayıt defterinin asıl onayını Gemi Kaptanı yapar. Yani yapılan hatalı operasyonlardan Gemi Kaptanı 1. derecede sorumlu olacaktır.

Engine Room Tank Sounding Log 

Makine Dairesinde bulunan tankların düzenli olarak ölçülüp kayıt altına alınması gerekmektedir. Genellikle bu kayıtlar düzenli olarak bağlı olunan şirkete Noon Report dediğimiz günlük raporlarla gönderilmektedir ama Makine Dairesi Jurnalinde de tankların soundingleri ile ilgili gerekli alanlar mevcuttur. Oraya da işlenliebilir.

Sewage Management Log (Atık Su Kayıt Defteri)

Sewage Treatment Plant’in çalıştırma ve bakım talimatlarını içeren sewage management log, aslında ISPP Sertifikasının bir bölümüdür.
Sewage Management Log Book‘un düzenli olarak tutulmasından Gemi 3. Mühendisi, yani Makine Vardiya Mühendisi sorumludur.
Gemi dışına basılan sewage olduğu zaman Sewage Management Log Book’a  tarih, saat, koordinat, basılan sewage miktarı ile ilgili bilgiler eksiksiz olarak doldurulur. Tüm bu kayıtların sonuna sorumlu gemi makine zabitinin imzası ve baş mühendisin de imzasının bulunması gerekmektedir.
Sewage Treatment System üzerinde yapılan bakım-onarım işlemleri dozajlama ve klorlama işlemleri de aynı şekilde eksiksiz olarak sewage management log book içine işlenmiş olmalı ve gemi makine zabitleri tarafından yapılan işlem ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılıp imzalanmış olmalıdır.

Seal Log (Mühür Kaydı)

MARPOL tarafından belirlenen bazı önemli devrelerin overboard valflerini mühürleyip kayıt alma amaçlı olarak kullanılan ve kayıtlarının tutulduğu defterlerdir.

Gemide bulunan bütün mühürlerdeki numaralar, ilgili devre mühürlenmesinden sonra gerek Seal Log‘a kaydı yapılır. Genellikle daha resmi olması bakımından aynı kayıtlar, saatleri de belirtilerek hangi limanda mühürlenip mühürü açıldıysa, mühür numaraları ile beraber Gemi Makine Jurnaline de işlenir.

Gemi Seal Log‘larından Gemi Baş Mühendisi sorumludur. Eğer kayıtları kendisi tutmuyorsa, en az bir defa kendisinin de kontrol etmesi, telafisi zor olan hataların giderilmesi konusunda önemli rol oynamaktadır.

Chief Engineer Night Order Book (Baş Mühendis Gece Emirleri)

Adından da anlaşılacağı üzere bu defterin kayıtlarından Gemi Baş Mühendisi sorumludur.
Gece vardiyası tutacak olan personele, baş mühendisin hatırlatmaları ve gece vardiyasında özellikle dikkat edilmesi gerekli olan talimatları içermektedir.
Tüm Gemi Makina Zabitleri günlük düzenli olarak Baş Mühendisin Gece Emirleri‘ni okuyup anladığını ilgili güne ait talimatın belirlenen yerine imzasını atarak gösterir.

Chief Engineer Night Order Book

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here