Gemi Boğaz Geçiş Saatleri

0
Boğaz Geçiş Saatleri

Gemide çalışanlar için önemli hususlardan birisi de geminin boğazdan geçiş saatini öğrenmek olmuştur. İstanbul boğazı geçiş sırası, Çanakkale boğazı geçiş sırasını öğrenmek bazen imkansız olabiliyor. Bu yazımızda sizlere en kolay şekilde Gemi Boğaz Geçiş Saati Öğrenmenin püf noktalarını göstereceğiz. Bu şekilde siz de geminizin boğaz geçiş saatini kimseye sormadan öğrenebileceksiniz.

Boğazlar Hangi Saat Açık?

Hava şartlarından dolayı çok ekstrem bir durum söz konusu olmaz ise Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazının açık olduğu saatleri web sitesinde yayınlamaktadır.

Kıyı Emniyeti Boğaz Trafiği Saatleri

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere boğazlar hangi saatte açık sorusunun cevabını kıyı emniyeti genel müdürlüğünün web sitesine girip sol üst taraftaki Boğaz Trafiği yazan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Boğazın Açık Olduğu Saatler

Boğaz trafiği linkine tıkladıktan sonra yukarıdaki sayfa açılacaktır. Görüldüğü gibi Boğaz Trafiği Açılma Saatleri açıkça belirtilmektedir. Öğrenmek istediğiniz tarihi sol üst kısımdan seçip gelen ekranı yorumlamak yeterli olacaktır.

İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı açılış ve kapanış saatleri yeşil ve kırmızı renkler ile gösterilmiştir.
K-G Kuzeyden güneye geçişi, G-K Güneyden Kuzeye geçişi göstermektedir. Yeşil olarak gösterilen saatler arası belirtilen yönde geçiş serbestliği açılmış demektir.

Gemi Boğaz Geçiş Saati

Boğazların açık olduğu saatleri öğrendik. Onda sorun yok. Demirde de bekliyorsunuz. Ama önemli olan başka bir durum daha var. Acaba geminin boğaz geçiş saatini öğrenmek! İşte burada farklı bir site devreye girerek imdadımıza yetişiyor. http://takip.istanbul34.com.tr/ sitesine girip gerekli bilgileri doldurduktan sonra, VTS’ten size eğer bir geçiş saati atanmışsa, sistemden bunu görebilirsiniz. Emin olun tekrar sizi telsizden anons ettiklerinde şaşırmayacaksınız çünkü onların size verdikleri geçiş saatlerini siz zaten biliyorsunuz.

Gemi Boğaz Geçiş Saati Öğrenme

Yukarıda da görüldüğü üzere hazırlanan site biraz karışık hazırlanmış. Renk tonları ve yazı karakterleri uyumsuz gibi görünmekte. Biz yine de bize sağladığı yarar ile ilgilenelim. Sayfanın sol tarafında Kebir Ara ibaresinin olduğu bloğun aşağısı bizi ilgilendiriyor. Geminin boğazdan geçiş saatlerinin tahminen olacağı aralığı belirtip, diğer bilgileri de giriyoruz. Eğer geminize atanmış bir boğaz geçiş saati var ise, en alt kısımda tarih ve saat olarak listede görüntüleniyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here