Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu Almak

2
Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu Muayenesi
Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu Muayenesi
Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu Muayenesi

Denizde çalışmak isteyen bir gemi adamının gemi adamı olur sağlık raporu alması gerekmektedir. Bu raporu almak için de bazı şartlar vardır. Bu yazımızda sizlere gemi adamı olur sağlık raporu almak için ne yapılır, nasıl alınır, nerelerden alınır ve hangi hastalık gemi adamı olur sağlık raporu almamıza engel olur onları anlatacağız.

Bilindiği üzere gemilerde çalışmak için bazı evraklara ihtiyacımız vardır. Bunlardan bir tanesi de gemi adamı olur sağlık raporudur.

Gemi adamı olur sağlık raporu almak için öncelikle Sağlık Bakanlığına bağlı olan Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş özel kurumlara giderek bir takım muayenelerden geçip tetkik sonuçlarınızı içeren raporlarınızı yetkili olan sahil sağlık denetleme merkezlerine getirerek Gemiadamları Sağlık Yoklama Belgenizi almanız gerekmektedir.

Genel müdürlük tarafından yetkilendirilmiş olan gemi adamı olur sağlık raporu vermeye yetkili kuruluşlara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu ise bazı hastalıklar durumunda bu raporu alabilir miyim oluyor. Örneğin renk körüyüm, ameliyatlıyım, sarılık geçirdim, gemi adamı olur sağlık raporu alabilir miyim gibi sorular ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bunun için en garanti cevabı bize Gemi adamları Sağlık Yönergesi veriyor.

Gemi Adamları Sağlık Yönergesi;

Madde 6:

(1) Denizde çalışmasına engel olabilecek;

a) Akıl ve ruh hastalıkları, ilaç ve madde bağımlılığı,

b) Sinir sistemi hastalıkları,

c) Duyu organları fonksiyon kayıpları,

ç)  Endokrin ve metabolizma hastalıkları,

d) Kan hastalıkları,

e) Kalp damar sistemi hastalıkları,

f) Kas iskelet sistemi hastalıkları veya bozuklukları,

g) Uzun seyirli bulaşıcı hastalığı,

tespit edilen gemiadamlarının denizde çalışmalarına izin verilmez.

(2) Sağlık kurullarınca verilecek gemiadamı sağlık raporlarının düzenlenmesine esas olan sağlık muayenesinde aranacak şartlar,  gemiadamlarının muayenelerine ilişkin esaslar, denizde çalışmaya engel tablo ve hastalıklar,  sağlık kuruluna rehber olması amacıyla Ek–1 Sayılı Cetvelde gösterilmiştir.

EK-1 konusunda ayrıntı ile verilen hastalıklar için Gemi Adamları Sağlık Yönergesini indirebilirsiniz.GEMİADAMLARI SAĞLIK YÖNERGESİ

 

2 YORUM

  1. hocam, henüz üniversiteye kaydolmadım, yine de alabiliyorum di mi belgeyi; zaten okula kaydolmak için lazım mecbur alacağız erkenden, ama yine de bi sorayım dedim..

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here