Gemi Adamı Nedir? Kimdir?

0
Gemi Adamı

Gemi adamı veya denizci. Bu mesleğe merak salanların çok sık karşılaştıkları kelimeler. Gemi adamı deyince sanki uzaylı denilmiş gibi olduğunun farkındayım fakat denizcilik mesleği yapanlara verilen genel isim bu. Bu yazıda da sizlere bunları anlatmaya çalışacağım.

Gemi Adamı Kimdir?

Gemi adamı terimi hukuk terimlerinin içerisinde geçiyor. Tam kelime karşılığı olarak “Bir iş sözleşmesine dayanarak gemide çalışan kaptan, tayfa, ve benzeri kişilere verilen isim” olarak terminolojide yerini alıyor.

Yani kelime anlamına göre gemide çalışacak, bu çalışmasının da resmi dayanağı olan bir iş sözleşmesi olacak kişilerdir. Dikkat edin. Rütbeli veya rütbesiz vb. ayrım yapılmıyor. Bir işi icra etmek için siz de gemideyseniz gemi adamı ünvanını alıyorsunuz.

Gemi Adamı Olmak İçin

Çoğu arama kriterlerine baktığımda nasıl gemi adamı olunur, gemi adamı olmak için gerekenler nelerdir gibi sorgulamaların yapıldığını görüyorum. Hatta bu konuda insanların duygularını oynayıp parasına göz diken insanların da son zamanlarda gerek gazete ilanları ile ve gerekse de internetten kariyer sitelerindeki iş ilanları aracılığı ile dolandırıcılık yaptıklarına üzülerek şahit oluyorum.

Bu konu ile ilgili sitemde bir yazı var. Siz de nasıl gemi adamı olabileceğinizi araştırıyorsanız Nasıl Gemi Adamı Olunur isimli yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Orada bu konu ile ilgili çok detaylı ve açıklayıcı bilgileri sizlerle paylaştım. Hatta daha önce okuyanlar varsa yazıyı tekrar okumalarını öneriyorum. Belki o an gözlerinden kaçmış bir şeyler vardır, veya tam tersi bizim gözümüzden kaçan veya unuttuğumuz ve ekleyerek yazıya daha fazla şeyler katacağımız bilgiler de olabilir.

Nasıl Gemi Adamı Olunur?

Gemi Adamı Maaşları

Gemide çalışan insanların maaşlarının çok fazla olduğunu gemiyi ve denizi bilen ve bilmeyen herkes çok güzel anlatıyor. Gerçekten öyle mi? Siz de gemi adamı ne kadar kazanır konusunu hiç aklınızdan geçirmiyor musunuz? Aslına bakarsanız, karada çalışan sıradan bir kişiye göre gerçekten gemide kazanılan paralar çok ciddi rakamlara ulaşabiliyor. Sonuçta gemide sadece yaptığınız iş ile değil, aynı zamanda evinizden, eşinizden ve çocuklarınızdan ayrı kalma durum söz konusu. Akşamları evinize gidemiyorsunuz ve karadaki insanlar gibi standart bir mesai kavramından söz etmemiz de imkansız hale geliyor.

Maaş konusu çok göreceli kalıyor. Bu sizin tercih ettiğiniz geminin bayrağından, sefer bölgesine, geminin tipinden, diğer insanların milliyetine varana kadar değişken oluyor. Ama genel bir kıstas yapacak olursak, hani vasıfsız, meslek sahibi olmayan birisi için $600’dan başlar ve $1250’a kadar gider. Elbette burada kesinlikten ve netlikten bahsetmiyorum. Genel skala bu yönde oluyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here