Evaporatör Çalışma Prensibi

0


alfa laval evaporatorGemilerdeki en önemli sistemlerden birisi Fresh Water Generator veya Evaporatördür. Gemide su nasıl yapılır? sorusuna en güzel cevap evaporatör olacaktır. Peki evaporatörün çalışma prensibi nedir sorusuna verilecek yanıt nedir? Bu yazımızda sizlere Fresh Water Generatör nasıl çalışır, evaporatörün çalışma prensibini anlatacağız. Gemide bir kişinin ortalama günlük tatlı su tüketim miktarını 100lt olarak hesaplayabiliriz. Bununla beraber geminin kendi sistemleri için de tatlı su harcamları mevcuttur. Peki gemi su kaynaklarından birisi olan Fresh Water Generator’ün veya kısaca Evaporatör’ün çalışma prensibi nasıldır? Evaporatör nasıl çalışır?  Gibi sorularınızın cevabını vermeye çalışacağız. Aşağıda anlatacağımız cihaz standart bir Alfa Laval Fresh Water generator ‘e ait bilgilerdir.

 

Evaporatör’ün Çalışma Prensibi Nasıldır?

 

Aslında evaporatörün çok basit bir çalışma prensibi vardır. Kısaca özetlemek gerekirse ;

“Deniz suyunu kaynatıp buharlaştırak onu içerisindeki tuz minerallerinden ayrıştırıp, başka bir aşamada yoğuşturarak saf su haline getirmek.”

Peki bunu yapmak için suyu 100°C kaynatmak gerekli midir? Suyu 100°C kaynatırken kaybettiğimiz enerji ne olacak? Gibi sorular aklınıza takılabilir. Bu sıkıntıyı aşmanın çok basit metodları bulunur.

Bir ortamın basıncını düşürüseniz, aynı zamanda ortamda bulunan sıvının da kaynama sıcaklığını düşürmüş olursunuz. Buna örnek olarak da deniz kenarındaki saf suyun kaynama sıcaklığı 100°C iken aynı suyun bir dağın tepesindeki kaynama sıcaklığının yaklaşık olarak 98°C olması verilebilir. Denizde bunu sağlamamınızın tek yolu ortam basıncının düşürülmesi. Ortam basıncını atmosfer basıncının daha alt noktasına düşürerek ( vakum ) suyun kaynamaya başlama sıcaklık değerini de düşürmüş oluruz.   Böylelikle %80-%85 vakumu sağlanmış ortamda bir suyun kaynama sıcaklığı yaklaşık olarak 55°C veya 60°C aralığında olacaktır.

evaporatör

 

Yukarıdaki resimi ayrıntılı olarak incelerseniz şimdi anlattıklarımı da kolaylıkla anlayabilirsiniz. Dediğimiz gibi ilk aşamamız Evaporatörün uygun vakum tutmasını sağlamak. Bunun için Fresh Water Ejecter Pump devreye alarak gövdedeki basıncın vakum değerine geldiğini görmek olacaktır. Cihazınızın tipi ve Instruction Manual ‘ de belirtilen değerler doğrultusunda bunu tespit edebilirsiniz. Uygun aralığa geldiğimizde Evaporator Feed Water Valve bir miktar açılarak Fresh Water Generator’ümüzün Evaporator ve Condenser ismini verdiğimiz iki ana bölümünden Condenser kısmına besi suyumuzun girişini sağlamış olacağız. Ana makine ceket suyu giriş ve çıkış valflerini de açarak sistemin sıcaklığını arttırıyoruz. Yine makine tipine göre bu değerler değişmekle birlikte 60-65°C gibi bir değer ortalama değer olarak kabul edilir. Bu aşamada belirli bir süre sonra gözetleme camında suyun oluştuğunu görebilmemiz gereklidir. Duyun oluşmasına müteakip distillate pump devreye alınarak ürettiğimiz suyun salinometer’den geçirilerek uygun tuzlulukta olduğuna bakılır ve uygun değerler dahilinde bulunuyorsa ürettiğimiz su fresh water tank’larımızdan ayarladığımıza doğru birikmeye başlar.

Dışarıdan valflerin hazırlanışı ve sistemin genel çalışması bakımından da aşağıdaki videonun sizlere faydalı olabileceğini düşünüyorum.

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here