EPIRB Nedir? Nasıl Çalışır?

0
EPIRB NEDİR?
EPIRB NEDİR?
EPIRB NEDİR?

Bu yazımızda size EPIRB cihazının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlatacağız.  EPIRB cihazı nasıl çalışır? diye merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

EPIRB Nedir?

EPIRB kelime anlamı olarak Emergency Position Indicating Radio Beacon yani Acil Durumda Yer Belirten Radyo Vericisi anlamına gelmektedir. Aslında EPIRB cihazı tam olarak da kelime anlamının verdiği bu işi yapar. Yani acil bir durum ile karşılaştığınızda ( ki denizcilikte bu maalesef geminin batması olarak biliniyor) devreye girerek sizin geminizin konumunu etraftaki istasyonlara sinyal gönderici bir alettir.

 

EPIRB Cihazı Çalışma Prensibi

EPIRB cihazının çalışması için acil bir durum meydana gelmesi gerekmektedir. Gemide yangın, batma vb gibi gemiyi terk etmek gerekli konumlarda EPIRB devreye girer. Bunu el ile yapabileceğimiz gibi su ile temasında kendisi de devreye girerek yapabilir.

EPIRB Cihazı denizde yüzen, ışıklı olarak ikaz veren bir cihazdır. En yakın istasyonlara 406MHZ / 121.5MHz frekanslarında sinyal göndererek çalışır. Uydu vasıtası ile kara istasyonlarına acil durum sinyalleri göndermektedir.Tüm dünya genelinde EPIRB cihazı acil durum sinyalleri  SARSAT ( Fransa-Kanada) ve COSPAT (Rusya) uydu sistemleri ile an be an takip edilmektedir.

Gemilerden gelen EPIRB sinyalleri ayrın gözetilmeksizin, hangi istasyondan gelirse gelsin, en yakın kara birimine bilgi geçilerek arama kurtarma faaliyetlerinin başlaması için gerekli işlemler yapılır.

EPIRB Çalışma Prensibi
EPIRB Çalışma Prensibi

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here