Elektrikle Çalışan Gemi

0
Elektrikle Çalışan Gemi

Evet yanlış duymadınız. Elektrikli arabalar, elektrikli bisikletlerden sonra şimdi de elektrikle çalışan gemi üretildi. Fosil yakıtların yerine kullanılabilecek enerji kaynağı aramakta olan bilim adamları, bu alanda yaptıkları son çalışma ile elektrikli gemi üretmeyi başardı.

Bildiğiniz üzere gemiler, dünya ticaretinin çok büyük bir kısmını taşıyarak, kara veya hava taşımacılığına göre çok fazla yakıt tasarrufu sağlamaktalar. Bu kadar yükü kara veya hava yolu ile taşımak isteseniz, bu sefer ciddi yakıt maliyetleri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle deniz taşımacılığı ile çok fazla miktarda ticaret malını, çok sınırlı miktarda taşımanız mümkün olmaktadır.

Gemi Yakıtı Elektrik

Her ne kadar miktarda ciddi düşüş de sağlansa, bilim adamları bununla da yetinmeyip, bunu da düşürme peşine giderek yaptıkları çalışma sonuç verdi ve artık elektrikli gemiler hayal olmaktan çıktı. 70 metre uzunluğunda imal edilen geminin enerji sarfiyatı 2,4MW/h olarak imal edildi ve yaklaşık olarak 2 ton kömür yükünü taşıyabilecek kapasitede imal edildi.

Şu anki imkanlarla ancak başlangıç olarak bu kadar sınırlı bir yük ve boyutlara sahip olan geminin enerji kapasitesinin arttırılması için çalışmalar devam etmekte.

Elektrikli Gemiler Çin’de

Sanayi ve üretimin çok fazla gelişmiş olan Çin’de üretilen bu özel amaçlı gemi, Çin’in Guangdong eyaletinin en büyük 3. nehri olan İnci nehri boyunda, aralarında 80km mesafe bulunan iki tersane arasında görev yapacak. Her iki tersane de bu gemiyi şarj edecek özel üniteler bulunmakta ve derinliği 4,5 metre olan bu gemi sadece 2 saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabilecek kapasiteye sahip.

Kapasitesine ve çalışma alanına bakarsanız Çin’de elektrikle çalışan geminin çok da önemli bir gelişme olmadığı kanısına varabilirsiniz. Sonuçta sadece 80km mesafeli bir alanda ve sadece 2 ton’luk bir kömür yükü taşınacak ama ileride bu teknolojinin gelişmemesini düşünmek bile büyük bir hata olur. Haberdeki en dikkat çekici husus ise, fosil yakıtlardan kurtulmak için imal edilmiş bir vasıtanın, fosil yakıtların babası diyebileceğimiz kömürün transferinde kullanılıyor olması oluyor. Anladığımız kadarı ile tersaneciler kendi aralarındaki maliyet hesabını ilk aşamada bu şekilde kurtarmaktalar. Umarım bu konuya daha hassas kişilerin de katkıları ile çok daha büyük kapasiteli ve uzun menzilli elektrikli veya hibrit gemiler üretilerek fosil yakıt bağımsızlığımız artar.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here