ECDIS Kullanımı Kolaylaşıyor

0
ECDIS Kullanımı Kolaylaşıyor

ECDIS Nedir konulu yazımızı daha önce ECDIS Nedir? başlığı altında paylaşmıştık. Denizcilikteki sürekli gelişmelere paralel olarak ECDIS teknolojisinde de ilerlemeler kaydedilmekte olup en son ECDIS’lerde de bu gelişme baş göstermiştir. ECDIS Kullanımını kolaylaştırmak üzere bazı yeni düzenlemeler yapılarak, kullanımı basitleştirilmiştir. Bu yazımızda da sizlere ecdis kullanımını basitleştiren bu özellikler anlatılacaktır.Seyir yardımcılarından en hayati öneme sahip olanlarından birisi şüphesiz ki ecdis cihazıdır. Ecdis kullanımı ile bir vardiya zabitinin işinin nasıl kolaylaştığını elbette burada tekrar belirtmeme gerek yok. En genel anlatım ile burada ecdislerdeki teknolojik gelişmeler size özetlenecektir.

Ecdislere Teknolojik Gelişme

Elektronik Harita sektörünün iki büyük devi Ecdis Üreticileri NYK ve JRC‘nin ortak çalışmaları sonucunda ecdis kullanımını kolaylaştırmak adına bazı küçük güncellemeler yapılarak kullanıcı ergonomisi sağlandı. Günümüzde touch pad teknolojisindeki gelişmeleri ecdis cihazlarına uygulayan bu iki şirket, üretmeyi planladıkları yeni ecdislerde, kullanıcılara iğne uçlu kalemler yardımı ile rota çizmelerine olanak tanımaktadır.

Dokunmatik Ekran Yeni Ecdis

ECDIS Kullanım Zorunluluğu

Burada akıllarda şu soru belirebilir. ECDIS kullanmak zorunlu mu?

Bilindiği üzere denizcilik ile ilgili alınan her karar hemen yürürlüğe girmemektedir. Bunun için zamanı ve ekonomik durumu müsait olmayan işletmeci ve armatörler için, kurallara uyacağı veya yeterli teknik seviyeye getirebileceği kadar zaman tanınmaktadır. ECDIS kullanımı için de bununla ilgili makul bir süre verilmişti. Armatör ve gemi işletmecilerine ECDIS’e geçiş için tanımlanan sürenin sonuna gelindi. 5000 grt üzeri yolcu gemileri ile 3000 grt üzeri yük gemilerine ECDIS kullanım zorunluluğu 2018 yılında getirilmişti.

ECDIS Kullanımı Avantajları

Bilindiği üzere geliştirilen ve kurallarda belirtilen her teknolojik gelişmenin işletmeci veya armatöre ciddi mali yükümlülükleri oluşmaktadır. Peki ECDIS kullanımının avantajları ne olabilir ki işletmeci veya armatör bu maliyetli cihazları alabilsin? En özet hali ile insan kaynaklı kazaların önüne geçmek diyebiliriz. Klasik usül kağıt haritalarda da güncellemeler mevcuttu ama ECDIS güncellemesi ile kağıt harita güncelleştirilmesi kıyaslanamaz elbette. Dikkat dağınıklığına bağlı hatalar da cabası. O nedele ECDIS kullanımı avantajları daha kolay anlaşılabilecektir.

İnternet Bağlantılı ECDIS

ECDIS üreticisi NYK ve JRC‘nin yeni ecdis geliştirme çalışmalarında üzerinde durduğu tek konu kalemle rota çizimi olmadı elbette. ECDIS kullanımını daha verimli hale getirmek için ecdis cihazlarına internet bağlantısı kurdurularak anlık meteorolojik ve hidrografik veriler de alınıp anlık en uygun vve en güvenli rota planlaması yapılması amaçlanmıştır.

ECDIS Kullanımında Yenilikler
Eski ve Yeni ECDIS Karşılaştırma

Yeni ECDIS Tanıtım Videosu

J-MARINE NeCST ismi verilen yeni ecdis cihazı kullanım ve tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz…

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here