ECDIS Emniyet Ayarlarının Verimli Kullanımı

0
ECDIS Ayarları Resimli Anlatım

Denizcilik mesleği içerisinde çalışanlar ECDIS’in ne derece önemli olduğu konusunda bilgi sahibidirler. Burada bilmeyenler için kısaca özetleyecek olursak ECDIS için elektronik harita diyebiliriz. ECDIS konusunda temel bilgilere tekrar göz atmak için sitemizde bulunan https://www.bilgirotasi.com/denizcilik/ecdis-nedir-nasil-kullanilir/ bağlantıdan bilgi alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ECDIS Emniyet Ayarlarının Verimli Kullanımı konusunda bilgi vereceğiz.

ECDIS Kullanımının Önemi

Denizcilik ile ilgili seyir eğitimi almış kişiler, özellikle eski usüllere göre eğitim almış kişiler ECDIS Kullanmak Neden Önemli diye sorabilirler. Oysa günümüz gemilerinde ECDIS kullanımı, vardiya zabitlerinin seyir işlemlerini ve kontrollerini kolaylaştıran bir yardımcı konumuna gelmiştir. ECDIS ile seyir yapmak, kağıt haritalar ile seyir yapmaktan çok daha farklıdır. ECDIS’te bulunan güvenlik ayarları sayesinde ECDIS kullanımının önemi çok daha fazla belli olurken, ECDIS alarmları ile muhtemel bir tehlike daha meydana gelmeden uyarılar gelip önlem alınabilmektedir.

ECDIS Emniyet Ayarları

ECDIS için yapılacak emniyet ayarı, ECDIS ekranları için büyük öneme sahiptir. Bu ayarlar, seyir yapılan suyun derinliği gibi detay bilgileri vererek seyir güvenliğinin hayati ölçülerde önemini ortaya çıkarmaktadır.

Aşağıda sizlere örneklerle açıklanacak olan ECDIS Emniyet Ayarı Nasıl Yapılır konulu açıklamalarda emniyetli derinlik görüntü ayarları gibi detay bilgilerle ECDIS Emniyetli Kullanım konusunda size yol gösterici olacaktır.

Örneklerle anlatımı yapılan ECDIS modeli FURUNO marka bir ECDIS’e aittir.

ECDIS Emniyet Ayarlarını Yapma Resimli Anlatım

Aşağıda anlatılan adımlar uygulanarak FURUNO ECDIS menüsünden değerler belirtildiği şekilde girilebilir;

1.Main Menu’ye gelerek Chart Display tıklanır
2.Görüntülemek için Main Tab’ı seç

ECDIS Kullanımı 1
ECDIS Kullanımı 2

Emniyet Konturu

Emniyet Konturu güvenli olmayan su alanlarının görüntülenmesi, karaya oturma ihtimali olan alanların gösterilmesi gibi hayati uyarıları yapan güvenlik ayarlarının en önemli parametresidir. Temelde emniyetli ve emniyetli olmayan bölgeleri ayıran çizgidir. Beyaz ve gri alanlar emniyetli alanları gösterirken, mavi renk emniyetli olmayan alanı göstermek için kullanılır.

Emniyetli Derinlik Ayarları

Derinlik Ayarı, seyir planında vardiya zabitinin belirlediği derinlik parametreleri içerisinde geminin emniyetli veya emniyetsiz olduğunu bildirmeye yaramaktadır.

CATZOC Bölgesi

Gemilerde Emniyetli Derinlik Hesaplamasında CATZOC özellikleri veya emniyet bölgesi de önemlidir. Mevcut dokümanlardaki derinlik bilgilerinin güncelliğine güvenilmemesi gerekmektedir. ZOC datası, su altındaki yapının gerçek değerlerle uygun olduğunu belirleme amacı ile kullanılmaktadır. 6 kategori halinde bulunur. Seyir planı yapılırken vardiya zabitinin çok daha hassas seyir planı hazırlamasına yardımcı olur.

CATZOC

Devam Edecek

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here