Dynamic Positioning (DP) Officer Nedir?

2

DP OfficerDynamic Positioning (DP) Officer pozisyonu son zamanlarda denizcilik mesleğinin gözdelerinden birisi olmuştur. Peki DP Officer nedir ve ne iş yapar? Bu yazımızda sizlere Dynamic Positioning (DP) Officer konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Nasıl DP Officer olunur gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Dynamic Positioning (DP) özellikle offshore platformlarının operasyonlarını kolaylaştırmak için kullanılan hayati öneme sahip bir pozisyondur. Dynamic Positioning Zabitleri, bu konuda çok titiz bir eğitimden geçmiş ve uygulamaları aşmış kişilerden oluşmak zorundadır.

DP Officer/Operator Kimdir?

DP gemilerinin tüm iç sistemlerini kumanda edebilen ve fonksiyonlarını kullanan kişiye DP Operatörü denir. İyi bir DP Operatörü (DPO) olmak için çok iyi bir eğitimden geçmek gerekmektedir. Dünya genelinde bir çok denizcilik okulu ve enstitüsü de bu konuda kapsamlı eğitimler vererek DPO yetiştirebilmektedir.

Başarılı bir DPO olmak için de bazı adımları tamamlamak gerekmektedir. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

1-) Öncelikle Dynamic Positioning ile ilgili eğitim veren yetkili bir kuruma kayıt olmak gerekmektedir. Bu kurs dynamic positioning ile ilgili tüm başlangıç bilgilerini verecektir.

2-)İkinci adım ise teorik olarak kurstan edinilen bilgileri pratikte kullanabilecek düzeye gelecek bilgiyi edinebilmektir. Bir DP gemisinde minimum 60 günlük staj benzeri bir eğitim ile gerekli olan hem teorik hem de pratik minimum bilgi seviyesine ulaşılabilir. (Sürelerde güncelleme yapılmıştır. Önceden 1 ay olan bu süre 2 aya çıkarılmıştır. Bir takipçimizin uyarısı ile güncellemelerimizi tamamladık)

DP Vessel Simulasyon Eğitimi
DP Vessel Simulasyon Eğitimi

3-)Yukarıdaki temel eğitimlerini tamamlamış olan adaylar, ileri seviye DP kursuna katılmaya hak kazanırlar ve ileri seviye DP simülasyon eğitimine katılırlar. Bu kurs ile birlikte hem teorik, hem pratik bilgilerini de kullanarak stajda görülen eğitimin pekiştirmesi yapılır.

DP Gemi Simülasyon Eğitimi
DP Gemi Simülasyon Eğitimi

4-) Dördüncü adımda kişiye odaklı, DP gemilerinde pratik eğitimler gelmektedir. İkinci adım ile bu adımın farkı, bu adımda kullanılan DP sistemlerinin 2. ve 3. seviye sistemlerle donatılmış olmasıdır.

Bu süreç 6 ay sürmektedir. Burada DP gemilerinde vardiya tutma eğitimi yapılmaktadır. (Vardiya tutma eğitimleri classII ve ClassIII tipi gemilerde minimum 2 ay sürmekte, geri kalan süre de eğitimin diğer aşamaları için harcanmaktadır)

5-) 6 aylık DP gemilerinde vardiya tutma eğitimlerinde başarılı olabilen adaylar seviye 2 ve seviye 3 gemiler için yeterlilik sertifikası (certificate of suitability) sahibi olarak Chief DP Operatör eğitimini tamamlamış olurlar.

Chief DP Operatör
Chief DP Operatör

Tüm bu eğitimlerin sonunda adaylar girdikleri sınavda başarılı oldukları taktirde kendilerine sertifikaları düzenlenir ve Nautical Institue ‘ye başarı sertifikaları iletilir ve enstitünün de onayı ile artık DP operatörü olarak görev yapabilirler.

Bu yazımız için marineinsight sitesinden bilgi alınmıştır.

Yazımızın düzenlenmesi amacı ile bize bilgi veren Sn Ahmet Köseoğlu’ na ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz.

2 YORUM

  1. Makalenin yazılış yılı sonrası Nautical Inst. Dpo olabilme ile ilgili eğitim gerekliliğinde değişikliğe giderek süreleri değiştirmiştir.
    Gerekli bilgiler Nautical Institude web sitesinden ve Alexa portalından edinilebilir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here