Denizde Sendikalı Yaşam

0
Turkiye Denizciler Sendikasi

Şunu kolaylıkla tahmin edebiliyorum. Sendika deyince içinizde ürperti oluşuyordur. Bunun sebebi de neredeyse her gün televizyonlardan izlediğiniz gösteriler, arbedeler olabilir. Peki ya hepsi aynı değilse? Gerçekten içlerinden bazıları medyatik olmak yerine sadece kendi üyeleri ve arkadaşları için çalışıyorlarsa?

Peki ya o sendika yöneticisi, çalışanlar ve sizi şirketinize karşı korumaya çalışanlar da sizin çalıştığınız şirketlerde haklarını korumak için zamanında oralardan kovuldularsa? İsterseniz biraz tanıyalım onları..Denizde sendikalı yaşam yazımız size ön yargılarınızdan kurtulmanızı sağlar umarım.

Bizim blog sitemiz denizcilik üzerine olduğundan burada ele alacağımız sendika Türkiye Denizciler Sendikası olacak. Merak ediyorum. Sizler acaba çalıştığınız veya çalışacağınız bir denizcilik şirketinin sendikalara üye olabileceğini düşünür müydünüz? Ben böyle bir şeyin mümkün olmadığını sanırdım. İlk şirketime girene kadar.

Meğer o büyük, sözde haksızlık yapamayacak kadar kurumsal şirketlerin yeri geldiğinde çalışanlarına karşı ne kadar tutucu olabileceklerini gördükten sonra sendikalı yaşamın aslında karada değil ama özellikle denizde şart olduğunu anlamaya yetiyor bile.

Türkiye Denizciler Sendikası yıllardır bu konuda uğraş veriyor. Çalışanları dışarıdan gelenler de değil. İçimizden, bizden birileri. Nerede ise tamamı deniz emekçileri ve denizcilerin ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarını da biliyorlar. Bu nedenle siz denizde bir bir sıkıntı ile karşılaşmadan hemen sendika yöneticileri başlıyor çalışmalara. Aslında bu size çok güven veriyor.

Denizde Yaşanabilecek Sorunlar

Karşılaşabileceğiniz bazı sıkıntıları size şöyle örnek vererek açıklamaya çalışayım;
Mesela bir zabitsiniz. Gemiden resmi olarak ayrılma zamanınız geldi ve personel müdürünüz konuya ilişkin size hala kaçamak cevaplar veriyor. Siz olayı resmiyete dökünce de hemen sizi kapı dışarı ediveriyor. Alakasız konulardan hemde. Çünkü gerçekte kendisi haksızdır. Ama kabul edemez. Sonra ne oluyor dersiniz? Tekrar işe giremediğiniz gibi sözde o milyon dolarlık gemilerin sahibi bir  armatör o saçma sebebi size bahane ederek maaş ve ikramiyenizi vermek istemez. İşte sendika burada devreye girer ve konusunda uzman olan avukatlarını sizin adınıza şirketinize gönderir. Ne mi olur? Maaşınız ve ikramiyeniz hesabınıza geçmiştir.

Başka bir örnek verelim,
Askerlik zamanınız gelmiştir. Durumu bildirmenize rağmen yine sizi gemiden çekmezler. Hemen dilekçenizi yazarsınız ama bu sefer o saygıdeğer şirketlerin personel müdürü sizi istifa dilekçesi yazmaya zorlar. Yazmazsınız ve şirkete davet eder. Gidersiniz ve sizin ilişiğinizi kesmeniz için kendi cümleleri ile dilekçe yazdırmaya kalkar. Siz ne yaparsınız? Hemen sendikanıza haber edersiniz ve asıl yazılması gereken dilekçenizi size onlar yazdırırlar ve paranız hemen hesabınıza geçer.

Dikkat ederseniz bu olaylar zabitlerin başlarına gelen GERÇEK olaylardandır. Zabitlerine bu şekilde davranan şirketlerin personellerine neler yapabileceklerini tahmin etmek o kadar da zor olmasa gerektir. Yapmanız gereken sadece şirketinizin bir sendika antlaşması var ise hemen sizin de üyeliğinizi tamamlamanız olacaktır.

Zaten dikkat ederseniz eğer zaten şirketiniz bu tarz bir sendikaya üye olmanıza izin verdikleri için maaşınızdan en az 65TL gibi bir ücreti sizden alacaklardır. 30TL gibi bir fark daha verirseniz sendikanın tüm haklarından faydalanabileceksinizdir. Aksi taktirde o toplu iş sözleşmelerinden kazanılan hakları talep etme hakkınız dahi olmayacak ve sizi karada koruyan birilerinin olacaklarını bilmenin güvenini yaşayacaksınız.

Size kesinlikle sendikaya üye olmanızı tavsiye etmekten başka bir amacım olamaz. Bunlar tamamen sizin güvenceniz için olacaktır. Lütfen bu yazılanları bir de bu yönden düşünüp kendinize bir iyilik yapın ve bu hakkınızdan hemen faydalanın. Yapacağınız şey sadece nüfus cüzdanınızla birlikte en yakın notere gidip doldurduğunuz üye formunu doldurup sendikaya göndermek olacaktır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here