Denizde Nükleer Santral

0

Enerjinin  günden güne değerlendiği bu günlerde Rusya’nın yüzen nükleer santralinin hemen ardından şimdi de Çin, Denizde Nükleer Santral inşaatına başladığını tüm dünyaya duyurdu. 2021 yılında enerji üretimine başlayacak olan su üstü nükleer santrale şimdiden gözler dikildi.

İlk Yüzer Nükleer Santral

Çin’in ilk yüzer nükleer santralinin inşaatı, ülkenin doğusundaki Shandong bölgesinde bulunan Yantai isimli bölgede başlamış durumda. İlk nükleer platformunun 2021 yılında kullanıma açılıp enerji üretiminin başlayacağı söylenilen denizde nükleer santral için toplamda 202 bin dolar, yani 1,4 milyon yuan harcanılacağı öngörülmekte.

Santral sayesinde, deniz kenarındaki kıyı kentlerine, bazı offshore platformlarına, adalara ve kutup bölgelerine düşük maliyetli temiz enerji üretileceği belirtiliyor.

Denizde Nükleer Santral Strateji İçin

Çin’deki bu yüzer nükleer santrali haberini veren kaynaklara göre yapılan bu inşaatın aslında Çin’in deniz stratejisini ve güvenliğini garanti altına almak için attığı stratejik bir adım olduğu konusunda bilgi verildi.

Çin’in Ürettiği Denizde Yüzer Nükleer Santral

Proje yüklenicisi olan Çin Nükleer Şirketi ve Yantai hükümeti arasında imzalanan protokole göre açık bir kompozit enerji tedarik platformu, havuz tipi, düşük sıcaklıklı bir reaktör inşaası üzerine çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Peki Denizde Nükleer Santral Nedir?

Aslında ülkemiz halen eski tip nükleer santraller konusunda ilerleme kat edememişken, denizde nükleer santralin ne demek olduğu konusunda bazı kavram karmaşası yaşanabilir. O nedenle sizlere yüzen nükleer santral nedir konusunda bilgi vermek isterim.

Yüzen nükleer santraller, denizde, bir yüzer platform üzerinde bulunan bir yada daha fazla nükleer reaktör barındıran enerji üretim tesisleridir.  Bu tesisler sayesinde erişimi zor olan kuzey ülkelerine kolaylıkla temiz enerji üretebilir, tesiste üretilen sıcak ve atık su kullanılarak deniz suyu buharlaştırılarak içme suyu temini kolay ve ucuz şekilde yapılabilir.

Denizde Yüzen Nükleer Santrallerin Avantajı 

Dünya nükleer santrallerin zararları konusunda hemfikir olmuşken denizde yüzer nükleer santrallerin avantajı nedir? Aslında temelde ekonomik nedenler yatmaktadır.

Aslında nedenlerden birisi üst başlıkta verildi.

Tesisi Soğutma Kolaylığı : Bilindiği üzere nükleer santrallerin en önemli sorunu ısınan yakıt hücrelerini soğutma işlemidir. Deniz üzerinde yapılacak bir tesis ile soğutma giderleri minimuma düşerek tesis içerisinde üretilen ısı, deniz suyuna aktarılabilir ve bu işlem için ek bir enerji sarfiyatı yaşanmaz.
Ulaşılması Zor Yerlere Enerji İletimi : Kuzey ülkeleri gibi ulaşılması zor olan yerlere çok rahat şekilde mobil olarak enerji transferi en uygun fiyatla yapılabilir ve sağlanılan enerji temiz enerjidir.
Atık Isıdan Su Üretimi : Yine ulaşılması zor olan yerlerde çokça sıkıntısı çekilen su üretimi için denizde nükleer santraller bulunmaz nimettir. Çünkü reaktörlerin sürekli soğutulması gereklidir ve bu soğutma işlemi sırasında kullanılan ve buharlaştırılan deniz suyu yoğuşturularak tekrar tatlı su elde edilebilir. Bu işlem için ek ücret harcanmasına gerek yoktur çünkü zaten reaktörün soğutulması için bu işlemin yapılması gerekliliği bulunmaktadır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here