Denizcilik Fakültesi Mülakatları

9
Denizcilik Fakültesi Mülakat

Üniversite sınavları tamamlandı. Tercih süreci başladı. Şimdi de öğrenci adaylarını bekleyen çok daha karmaşık sorunlar var. Hangi üniversite ve hangi bölüm. Bunun yanında denizcilik fakültesi seçecek öğrencilerin durumu biraz daha karmaşık. Çünkü bu alana girmek isteyen adayların denizcilik fakültesi mülakatlarına girmesi gerekiyor. Tabi öğrenci adaylarının aklında hep aynı soru. Denizcilik fakültesi mülakatında ne sorulur? Bu yazımızda sizlere denizcilik fakültesi mülakatları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağımDenizcilik Fakültesi Mülakatları

Ben size bu yazıda İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği mülakatlarında yaşananlar, sorulan sorular, nasıl geçer, ne yapılır onlardan bahsedeceğim. Mülakat ile öğrenci kayıt ettiren diğer üniversiteler de yaklaşık olarak aynıdır.

Denizcilik Fakültesi Mülakatları Önemli mi?

Denizcilik mesleği, karada yapılacak her hangi bir meslek olmadığından dolayı farklı eğitim ve farklı standartlara bağlı eğitim verilen bir branştır. Bu bölümlerden mezun olan öğrencilerin iyi bir teorik bilgisi yanında pratik ve psikolojik olarak da gemilerde çalışmaya son derece elverişli olmaları beklenmektedir. Bu nedenle denizcilik fakültesi mülakatları denizcilikte olmaz ise olmazlardandır.

Mülakatta Elenme

Çoğu mülakata girecek öğrencinin akıllarında hep aynı sorular oluyor. Denizcilik fakültesi mülakatında elenme var mı? Mülakattan elenirsem ne olur? Aşağıda mülakatta önemli olan konular hakkında bilgi vereceğim. Bu şartların dışında olursanız, fikriniz, düşünceniz, inanışınız ne olursa olsun kolay kolay elenmezsiniz. Şöyle düşünün. 2 milyon insanın arasından sıyrılıp gelmişsin. Orada neden elesinler?

Denizcilik Fakültesi Mülakatında Önemli Olan Konular

Çoğu kişi bu konu altındaki yorum alanına hep aynı soruları yazacak. mülakatta hangi sorular sorulur? Mülakatta dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? gibi. Denizcilik fakültesi mülakat konuları aslında çok basittir. Günlük hayat ile ilgili sohbet muhabbet. Genellikle 10-15 dakika sürer.

Mülakatta Sorulabilecek Sorular

İTÜ Denizcilik Fakültesini neden seçtin?
Mezun olunca yapmayı planladıkların neler?
Daha önce deniz gördün mü? (Denizi olmayan bir yerden gelenler için)
Mülakatta elenirsen ne yapmayı düşünüyorsun?

Mülakat Nasıl Olacak?

Bir çok adayın aklında da mülakatta sorulacaklardan çok, mülakat komisyonunun nasıl olacağı ile ilgili kafasındaki kuruntularla mücadele eder. Denizcilik fakültesi mülakat kurulu hepsi mesleğinde uzmanlaşmış 5-6 kişilik kadro tarafından yapılmaktadır. Bunların yarısı meslek içerisinden gelmiş baş mühendis ve kaptanlardan oluşmakta, geri kalanı da üniversite yönetiminden akademik kadrolardan oluşan teknik ve akademik kadrolardır.

Mülakat Komisyonu Neyi Ölçüyor?

Bu kadar alanında uzmanlaşmış ekip elbette size sadece yukarıdaki soruları sormak için bir mülakat düzenlemiyorlar. Amaç o olsaydı basit bir sınav kağıdına bu soruların cevaplarını size yazdırır ve gönderirlerdi. Denizcilik fakültesi mülakatında nelere bakılıyor sorusunun yanıtı aslında görünenden daha komplikedir. Sizin insanlar karşısında hal ve hareketleriniz, konuşmanızda kekemelik, anlaşılamama, duyamama vb bir sorun olup olmadığı, toplum karşısında hitabetiniz gibi vücut dilinize ve sorulan sorulara verdiğiniz cevaplama süreci gibi konular kontrol edilmektedir.

Bunlar neden önemli? Eğer denizde çalışmak istiyorsanız, belirli kişilerin amiri olarak direk gemiye çıkarsınız. Karadaki herhangi mesleklerde olduğu gibi kendinizi kısa sürede geliştirmeniz zaman alır. Ayrıca konuşmanızda kekemelik vb durumların sizin için sakıncası seyir esnasında telsiz konuşmalarında karşı taraftan gelecek olan gemilerle iletişimde sıkıntı yaşanmasını engellemek.

Mülakattan Elenmek

Yıllardır hazırlandığınız bir sınavın mülakatından elenmek gerçekten çok zor olmalı. Ama elde olmayan nedenlerle gerçekleşebilecek bir elenme durumunda da denizcilik fakültesi mülakat komisyonu ÖSYM’ye bir yazı göndererek adayın bir sonraki tercihine yerleştirilmesi konusunda bilgi veriyor. Bunun özel şartları için ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunu detaylıca incelemek gerekmektedir. Çünkü bu bir sonraki tercihe kesin yerleşeceksiniz anlamına gelmemektedir. Sonraki tercihinizin kontenjanlarına bağlı olarak değişmektedir. Kısacası denizcilik fakültesi mülakattan elenmek mümkün olmak ile beraber, mağdur edilmemeniz için gerekenler de yapılmaktadır.

Siz de bunların haricinde denizcilik fakültesi mülakatı ile ilgili bilgiler konusunda burada cevabını bulamadığınız soruların cevapları için konu altındaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

9 YORUM

    • Sanırım mülakatta yaptırılanlar konusunda bilgi istiyorsunuz.
      Bazı hareketler yapmanız istenecektir. Mekik, şınav, barfiks ve yaklaşık 10 metrelik yürüyüş. Bazen öne ve geri takla atmanız da istenilebilir. Bunların puan kazanma ile bir alakası yok. Sadece bu hareketler vücunuzda çalışmayan bir bölgeniz olup olmadığı konusunda bilgi amaçlı olarak yaptırılmaktadır

  1. diyelim ki bölümü okumak istemiyorum. ama tercihlerimde geldi. kazandım. mülakata girip mülakatta kalsam ne olur? bir sonraki tercihe yerleştirilir demişssiniz. zaten son tercihim. oranın mülakatına girmezsem veya kalırsam boşta kalma şansım olur mu? bir bölüme yerleşememe durumum olur mu? tercih yapmadan tekrar hazırlanmak istiyorum çünkü .

    • Elbette yerleşememe ihtimaliniz var. Hatta ilk tercihiniz olsa ve bu tercihin altında 20 tercih dahi olsa alt tercihe yerleşmeniz garanti değil. Önce o alttaki tercih ettiğiniz bölüm kendi öğrencilerini alacak ve orada ek kontenjan açığı vb olması durumunda sizi kabul edecektir. Bunları göz önüne alıp tercih yapmakta yarar var.

  2. Ben ek tercihte Denizciliğe 3.tercihte girdim.Ama Sağlık (renk körlüğü) nedeniyle mülakatta geçeme me durumu var.Mağdur olmamak için 4. Tercih(1kişi).5.tercih(1kişi).6.tercih(3) Başka tercih yok.Ben bir sonraki 4. Tercihi me mi girerim.Yani ek kontenjan olduğu için geri kalan 3 tercihte ek kontenjan yerleştirildi ise. yerleşeme me durumu olursa seneye mi kalıp puan düşme mağduriyeti oluşur mu.Yani bir sonraki 4. Tercihe girme olasılığım daha mı yuksek

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here