Denizci Olmak İstiyorum Diyenler!

2

İleride güzel bir kariyer ve bol para hayal eden kişiler genellikle bu hayallerine ulaşmanın en kısa yolu olarak denizci olmak istiyorum diyenler arasından çıkıyor. Peki denizcilik sizlerin de zannettiği gibi kolay, parası bol olan, dünyayı sürekli gezen bir meslek grubu mu?

Denizci Olmak İstiyorum Diyenler İçin

Bu konuda şans eseri sosyal medya sitesi facebook üzerinde bir video ile karşılaştım. Sizlerle de hemen paylaşmak için bu yazıyı yazdım.

Videonun Başlangıcı

Video ilk olarak buzda seyir yapan bir gemi ile başlayıp dalgalı deniz, fırtınalı deniz dediğimiz çetin deniz şartlarında seyir yapan gemi ile devam etmekte. Bu görüntüler bile insanı bir kez daha denizci olmak istiyorum diyenlerin bu mesleği tekrar tekrar düşünmesine neden oluyor.

Dalgaları yararak ilerleyen geminin aslında askeri bir gemi olduğunu da görebiliriz. Oysa ticari gemiler aynı hava şartlarında o kadar şanslı dahi olmuyorlar. Bu tarz kısa boylu, derinliği fazla olmayan gemiler bu tarz havalar için özel imal edildiklerinden piyasada bulunan ticari gemilere göre çok daha fazla dayanıklılar ve personelin çalışma şartları da ticari gemilerde çalışan gemi adamlarından çok daha farklı oluyor.

Petrol Platformları

Videonun devamında da yine denizciliğin bir başka dalı olan petrol platformunda geçiyor. Petrol platformları çalışma şartları gemide çalışanlara göre daha ağır olarak nitelendirdiğimiz grup çalışanlar oluyor. Ama onların da çalışma aralıkları 15 gün ila 30 gün arasında değişmekte ve çalıştıkları süre kadar da izin hak edebiliyorlar. Yani her ne kadar deniz üzerinde çalışsalar da bir gemi personeli gibi de değiller.
Aslına bakarsanız petrol platformlarında çalışmak için ek bazı yeteneklerinizin de olması gerekiyor. Onun için çok özel sertifikalar verilmekte ve bizim ülkemizde petrol platformları için verilen bu eğitim kursları maalesef bulunmuyor. Petrol platformlarında çalışmak için gerekli olan sertifikaları yurt dışında bu konuda uzmanlaşmış eğitim kurumlarından almak gerekiyor. Ülkemizde bir çalışma alanı olmadığından dolayı da iş başvuruları yurt dışında yapılıyor. Ülkemizde dahi gemilerde çalışmak için iş imkanları sınırlı iken yurt dışında bir platformda iş başvurusunda bulunup çalışma konusunu da sizlerin taktirine bırakıyorum.

Denizci Olmak İsteyenler bu videoyu izlesinler

 

2 YORUM

  1. valla hayatım boyunca denızcı olmak ıstemısımdır ama bır turlu şartlar el vermedı.video da harika olmuş en azından denizcilik hakkında bilgi almış olduk güzel bi site teşekkürler

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here