Denizci Kimdir?

1
Denizcinin Tanımı
Denizci Kimdir?
Denizci Kimdir?

Bu yazımız biraz daha geniş kapsamlı olacak. Denizci kimdir, denizcinin tanımını yapalım istiyorum. Herkesin kendisine göre bir denizci tanımı vardır. Örneğin dışarıda gördüğünüz birisine denizci kimdir, ne yapar diye sorsanız, büyük çoğunluğu her limanda bir sevgilisi var, dünyayı geziyorlar üste bir de para alıyorlar der. Peki gerçekte kimdir denizci? Gelin sizinle denizcinin tanımını yapan bir alıntı paylaşayım.

Denizci her şeyden önce yürekli insandır. Cesurdur. Çünkü başka türlü denizlere kafa tutamaz.

Denizci yaşadığı ortama, yeni gemiye ve çalışma arkadaşlarına karşı merttir. Sözünün eridir. Denizin kendisi de tir. Yalanı affetmez, hemen yüzüne vurur.

Denizci çalışkandır. Tembel bir denizci sadece bir seferlik yolcudur.

Denizci özlem adamıdır. Özler, özlenir. Kavuşmanın en büyük ruhsal doyum olduğunu ondan daha iyi kimse bilemez.

Denizci Özlenir
Denizci Özlenir

Denizci duygu adamıdır. Şairlerin kıskanacağı, doğanın en güzel manzaralarını o görür. O yaşar ilk defa görünen ve bir daha görünmemek üzere kaybolup giden güzellikleri denizlerde.

Denizci bilgedir. Çok okur, hatta yazar. Sürekli yalnızlığı bazen akıl almaz büyüklüğe erişir. Doğanın ihtişamı karşısında kendisini aciz hisseder.Tüm bunlar bilgeliğin elinde onu hoş görülü ve anlayışlı yapar. İnsanı sever, yalan ve iftiradan uzak durur.

Denizcinin kalbi sevgi doludur.  Onu güçlü kılan, sevdiklerine olan bağlılığıdır.

Denizci dosttur. Arkadaştır. Sefer dönüşü hep o arar arkadaşlarını, dostlarını. Unutulmuşluğunu bilse bile.

Denizde Zaman Nasıl Geçer
Denizde Zaman Nasıl Geçer

Denizci nankör değildir.Milyonlarca çeşit canlıyla paylaştığı denizlerini kirletmez. Onu bir ibadet yeri gibi temiz tutar. Çevre bilinci yüksektir.

Denizci için emanet kutsaldır. Gemisi ve taşıdığı yük onun namusudur.

Denizci güvenilir adamdır. binlerce, hatta milyonlarca insanı ilgilendiren ticari yolculuklar sadece onların ellerine emanet edilir.

Denizci paylaşmayı bilir. Adalet duygusu gelişmiştir. Çünkü denizde yaşamın başka türlü olmayacağını bilir.  “Adalet kutup yıldızı gibidir. Geri kalan her şey onun etrafında döner”(Eflatun) sözünü iyi bilir.

Denizci iyi bir yurttaştır. Gittiği ülkelerde ülkesini temsil ettiğini unutmaz. bilinçle hareket eder.

Denizci varlığının nedenini kavrayarak ve yaşamın mucizesini anlayarak her gün şükrederek yaşar.Selametini Allah’ın adını anarak dualaştırır. Bunu her gün yapar.

Denizci ismini her gün kucağında uyuduğu, uyandığı ve hatta canını verdiği denizden almıştır. Çünkü onunla özdeştir artık. Oysa karada çalışanlara “karacı” denmez.

Denizcinin Tanımı
Denizcinin Tanımı

Hulasa denizci farklıdır. Ne demişti Yunanlı filozof; insanlar ikiye ayrılır. Denizciler ve olmayanlar. Dolayısı ile bu farklılığın önemini algılamak denizci gibi hareket etmek büyük sorumluluk gerektirir.

1 YORUM

  1. Yükümüz Hasret..
    Rotamiz Sevgi..
    Varış Limanimiz Hayallerimizdirr..
    “Denizci” .. Yarini dusunup bugunu feda edendir.Kisa ve oz yeryuzunde bizim meslege kafa tutan bir meslek turu yoktur.
    “Denizi” Seviyorum.. Huzuru Ozgurlugu Vazgecilmez Bir Tutku..

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here