Deniz Stajı İçin Gemi Bulmak Artık Daha Kolay

16
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi

Üniversitelerin denizcilik bölümünde okuyan öğrenciler için açık deniz stajı bulmak, veya kısaca gemi stajı bulmak çok zahmetli bir iştir. Staja çıkılacak şirket aranır, staja çıkılacak gemi aranır ama son dakikaya kadar da herşey belirsizdir. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, bu konuda çok güzel russian escort in istanbul bir çalışma yapmış. Gemi stajına çıkacak denizcilik öğrencileri için bir “Stajyer Bilgi Bankası” oluşturmuş. Bu sayede denizcilik öğrencilerinin en büyük dertlerinden birisi olan staja çıkmak için gemi aramak zahmetinden de kurtarmış.

DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf ÖZTÜRK
DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf ÖZTÜRK

Denizhaber sitesine konu ile ilgili bilgi veren İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yusuf ÖZTÜRK denizcilik eğitimi alan öğrencilerin staj yapabilmelerine kolaylık sağlamak amacıyla ” Stajyer Bilgi Bankası” kurduklarını açıkladı.

Üyeler tarafından doldurulacak formlar ile her yıl şirketlerin ne kadar stajyere ihtiyacı olduğu belirlenecek, öğrenciler de çok uzun beklemelere maruz kalmadan gemi stajlarına başlayabilecek.  Bu sayede gemi stajı için şirket arama derdine önemli oranda son verileceğe benziyor.

Ayrıca ÖZTÜRK bu sayede denizcilik şirketi ve eğitim kurumları arasında da çok önemli bir bağ kurmuş oluyor.

Bilgirotasi.com olarak , gemi stajı yapmak konusunda öğrencilere bu derece faydalı projelerinden dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

16 YORUM

 1. Umarım aynı çalışma İstanbul ve diğer şehirlerdeki STK’lar tarafından yapılır ve öğrencilerin staj dönemlerindeki sıkıntılar kısa süre içerisinde bu kuruluşlar tarafından giderilmesi sağlanır.

  • Biz de aynı şeyleri diliyoruz.
   Bu yazımızın diğer ilgili kuruluşlara örnek olacağını umuyor, bu şekilde staj arayan arkadaşlara da faydalı olacağını temenni ediyoruz.

   • Kocaeli Üniversitesi Karamürsel myo da okuyorum bu yazın staj yapmam gerekiyor izmir de yakın yol seferi yapan gemi yada staj yapabileceğim bir işletme biliyor musunuz yardımcı olurmusunuz acaba

    • Sevgili Ramazan;
     Aslında yazı içeriğine bakarsan işlerini kolaylaştırmış olman gerekli.
     Bak DTO İzmir Şubesinin bu konuda bir çalışması zaten var. Bence öncelikle onlarla iletişime geç.
     Direk gemi bulamayacak olsalar bile, dediğin gibi İzmir’de yakın yol sefer yapan şirket listelerinin tamamnına yakını onlarda mevcuttur zaten. İletişim bilgilerini edin ve üşenmeden görüş. İlla ki bir tanesi olumlu sonuçlanacaktır.
     Kolay gelsin.

 2. Merhabalar.. Ilk defa sitenize giriyorum ve gerçekten hayran kaldım öncelikle verdiğiniz bütün bu bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür etmek istiyorum yüreğinize sağlık.. Ben Ytü gemi makine işletme müh. Okuyorum bu sene 3 sınıf oldum malum bu dönemin sonunda zorunlu stajımız var ancak henüz bir staj yeri ayarlamadığım gibi hangi gemi türünde de staj yapacağıma da karar veremedim malum bu her sektörde olduğu gibi bu sektör de bir tanıdığınız olmadığı zaman işler daha zorlaşıyor bu yüzden sizin vereceğiniz öneri benim için çok önemli şöyle ki stajımı kimyasal veya petrol tankerinde yapmak diğerlerine göre avantajlı mıdır ? Staj başvurularında nasıl bir yol izlemeliyim ? Kimisi eski gemilere çıkmanın ilk etapta daha faydalı olacağını söylüyor sizin görüşünüz nedir bu konu da ? Son olarak bir staj görüşmesinde verecekleri ücret krıter olmalı mı ? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler…

  • Sevgili Rıfat,
   Öncelikle ilgine teşekkür ederim. Panik yapmaya gerek yok. Sen makinacı olarak gemi türü konusunda fazla kendine dert etme. Güverte bölümünde her gemi tipinin kargo operasyonları farklı olacağından onların farklı gemilere gitmesi doğaldır ama GMIM için böyle bir sıkıntı bulunmaz. Ana makine aynı, yardımcılar aynı. Sadece Suezmax dediğimiz ham petrol tankerlerinde tahliye sistemi olarak buhar türbinleri bulunur.
   Diğer gemi tiplerini seçmedeki sebebin limanlarda dışarıyı görmek, gezmek mantıklı olabilir ama gelişen teknoloji ile artık gemiler eskisi gibi uzun zamanlarda limanlarda da kalamıyor.
   Eskiden limanda 15 gün kalan dökme yük gemileri şimdilerde 2-3 gün kalıyor.
   Konteyner tipi gemilerin liman süreleri saatlerle ifade ediliyor.
   Petrol tankerleri genelde 24 saat kalmasına rağmen taşıdıkları yük nedeni ile şehir merkezlerinden uzakta bulunuyorlar.
   Ben meslek hayatım boyunca stajım dahil hep tankerlerde çalıştım. Tankerlerin maaşları yüksektir ve tecrübeli insan ister. Madem böyle bir durum var, bende tankere çıkayım dedim. Tercih sana kalmış.
   Eski gemi pratik yapman açısından ve bazı şeyleri kafanda canlandırman açısından önemli fakat 6 ay boyunca sürekli piston çekmek, liner almak, yakıt pompası ile uğraşmak da angarya olur ve bezginlik sendromu başlar. Ayarlayabilirsen stajını böl, 2 aylık kısmını bunları görebileceğin eski bir gemiye git. ( Bu çok zor biliyorum ama bunu aşmanın başka türlü de yolu yok )
   Staj ücreti olarak da şu var. Sigortanızı okul yaptığından bazı şirketler ( benimkide dahil ) stajyere çok düşük ücret vermekteler. Fakat sen şu an para kazanmaya değil, birşeyler öğrenmeye geliyorsun. İhtiyacın olabilir. Sana hak veriyorum ama biraz sebat edip işine sıkı sıkıya bağlanırsan, çok daha iyi ücretleri zaten 1 yıl sonra alacağını bilerek git gemiye.
   Kolay gelsin..

 3. selam myo. endustiriyel elektronik mezunuyum meslek lisesi elektrik mezunuyum elektrik elektronik elektrikli aletler de pıratiğim vardır ben yeni gemi adamı cüzdanı aldım ama deneyimim olmadığı için gemi ye elaman olarak almıyorlar staj için yardımcı olurmusunuz acaba 0535 818 9083 şimdiden çok tşk. iyi çalışmalar.

 4. merabalar ben rize üniversitesi turgut kıran denizcilik yüksekokulu deniz ulaştırma işletme mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim ve yaz için 3 aylık stajımı yapabileceğim gemi arıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz stajer alan firmalar vs konularında

 5. Merhaba ben Yakın Doğu Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim uzun staj yapabileceğim gemi arıyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?
  İyi çalışmalar .

  Ahmet Gülten

 6. İzmir Liman Başkanlıgına Başvurumu yapıcaz tam olarak anlamadım biz onlara başvuru yapıyoruz onlarda bizim cvmızı sirketlerin ihtiyacına göre önlerinemi sunuyor _?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here