CPP Nedir? Nasıl Çalışır?

0
CPP Genel Görünüm

Gemilerdeki pervaneler çalışma tipine göre 2 çeşittir.

1- Sabit Adımlı Pervaneler ( Fixed Pitch Propeller )

2- Değişken Adımlı Pervaneler ( Controllable Pitch Propeller – CPP )

Bu yazımızda sizlere CPP Nedir, CPP çalışma prensibi, CPP fotoğrafları ve CPP ‘nin nasıl çalışır sorusuna cevap olacak nitelikte video paylaşımında bulunacağız.

CPP Nedir?

Bazı gemilerde ana makine devri sabittir ve geminin sürati pervane kanat açılarının değiştirilmesi yolu ile yapılır. Bu tip pervanesi olan gemilere CPP , Controllable Pitch Propeller adı verilir.

CPP Parçaları
CPP Parçaları

 

CPP Nasıl Çalışır?

CPP Çalışma Prensibi genel olarak basittir. Şaftın içerisinden pervane kanatlarına kadar iletleyen basınçlı yağın “hub” ismini kerdiğimiz kanatların bağlı olduğu “case” içerisindeki 2 pistonun hareketini sağlaması ve bu pistonlara başlı olan kanatların verilen yağ basıncına göre hareket etmesi şeklinde kısaca tarif edilebilir. Bunu daha iyi anlamak için CPP Çalışma Prensibi konulu animasyonumuzu izleyebilirsiniz.

CPP Çalışma Prensibi
CPP Çalışma Prensibi

 

 

CPP Çalışma Prensibi Animasyon

 

CPP Avantajları Nelerdir?

* CPP sistemi gemi tahrik sisteminde önemsenmeyecek küçüklüklerdeki güç kayıpları sağlar. Bu da geminin manevra kabiliyetini arttırır.

*CPP kanat açılarının yönü kısa bir süre içerisinde isteğe bağlı olarak veya makine yüküne bağlı olarak değiştirilebilir. Bu şekilde sadece gücün boşa dışa atılmasını değil, aynı zamanda çok daha az miktarda yakıt atığı oluşmasının da önüne geçilmesini sağlamaktadır.

*CPP , ana makinenin sabit devir ile çalışmasından dolayı, bir şaft alternatörüne bağlanabilir.

*Çok geniş aralıktaki devir sayılarında da rahatlıkla kullanılabilir.

 

CPP Dezavantajları Nelerdir?

*CPP sisteminin en büyük dezavantajı çok karmaşık bir sistem olmasıdır.

*Çok fazla miktarda yağ keçesi bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu gemi dışarısındadır. Bu nedenle keçelerde meydana gelebilecek bir sorun dışarıya yağ kaçırarak bir çevre kirliliğine sebep olabilir.

*CPP sisteminin aşırı karmaşık yapısı nedeni ile tamir ve bakımı zorlaşmakta, bakım masrafları fazlalaşmaktadır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here