BNWAS Nedir?Nasıl Çalışır?

1
BNWAS Nedir? Nasıl Çalışır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere çokça merak edilen BNWAS Nedir, ve BNWAS sistemi çalışma prensibini anlatmaya çalışacağız. Tabi öncelikle BNWAS sistemini tanımlamamız gerekiyor. Gelin birlikte yazının devamında BNWAS Nedir sorusunu cevaplandıralım.

BNWAS Nedir?

BNWAS kelime anlamı olarak Bridge Navigational Watch & Alarm System, yani Köprüüstü Seyir Takip ve Alarm Sistemi anlamlarına gelmektedir.

BNWAS Kullanım Amacı Nedir?

BNWAS kullanım amacını özetle anlatmamız gerekirse ; Vardiya zabitinin, deniz kazalarına sebep olabilecek olan dikkatsizlikleri, işe dalma, köprüüstünde yetersiz ve aktif olmayan gözcülük faaliyetleri oluşması durumlarına  karşı veya vardiya zabitinin başına gelebilecek olan bir sağlık veya benzeri durumda vardiya kabiliyetini yitirdiği durumlarda bu anormal durumun diğer nöbetçi vardiya zabitlerine duyurulması veya gemi genel sistemine haber verilmesini sağlamaktır.

BNWAS Gemiler İçin Neden Bir İhtiyaçtır?

Son yıllarda artan kurallarla beraber gemilerde iş yoğunluğu da aynı paralellikte artmıştır. Bununla beraber zabit sayısının aynı olması ve işlerin çoğalması, bazı konularda görevlilerin dikkatsizliklerine sebep olmaktadır. BNWAS burada personel için erken uyarı sistemi olarak tıpkı makine dairesindeki deadman alarm sistemi gibi çalışmaktadır.

 

BNWAS sistemi 3 operasyon modundan oluşmaktadır. Bunlar;

1-Otomatik
2-Manual ON
3-Manual OFF

BNWAS Kontrol Paneli

BNWAS Alarmları ve Göstergeleri;

1-BNWAS Sistemi devreye alındığında 3-12 dakikalık uyku evresi devreye girer. Bu evrede herhangi bir alarm veya ikaz ışığı yanmaz. Uyku evresi BNWAS ilk devreye alındığında başlar. Algılayıcı sensörler köprüüstünde aktivite görmediği zaman aralığı boyunca aktif olur.

Örneğin BNWAS devreye alındı ve vardiya zabiti arka tarafa harita masasına geçti. Eğer daha önce ayarlanmış olan süre boyunca (3-12 dakika) BNWAS sensörleri tarafından algılanmazsa BNWAS sistemi devreye girer.

2- Yukarıda da bahsedildiği gibi uyku evresini tamamlayan sistem belirli süre geçtikten sonra ilk olarak ikaz ışıkları ile köprüüstüne uyarı vererek ilgili vardiya zabitinin dikkatini çekerek alarmı resetlemesini bekler.

3-Alarm vardiya zabiti tarafından 15sn içerisinde dikkat çekmez ise bu sefer ikaz ışıkları yerine sesli uyarı sistemi devreye girerek ilgili personeli uyarır.

4-Eğer bu sesli uyarıya da cevap alınmaz ise Back-Up da bulunan vardiya zabiti veya yetkili kişilerin kamara uyarı sistemlerine  sesli uyarı yolu ile ulaşılır.

5- Yedekteki kişiler de 90sn içerisinde bu sesli uyarılara cevap vermezler ise tüm gemide genel alarm yolu ile ikaz ulaşır ve tüm gemi mürettebatının bilgilendirilmesi sağlanır.

BNWAS Alarm Paneli

 

Burada anlattığımız BNWAS sistemi piyasadakilerden farklılık gösterebilir. Her markanın kendine özgü özellikleri bulunabilir. Özet olarak BNWAS Sisteminin Amacı; Köprüüstünde vardiya tutan vardiya zabitinin dikkatinin dağılması, gözcülük görevini yerine getirememesi, köprüüstünde bulunmaması veya acil sağlık durumları gibi nedenlerle seyir esnasında köprüüstü kumandasından uzak bulunması durumunda sesli ve ışıklı uyarı ile vardiya zabitini uyarmak, başarılı olamaz ise bu görevi yapabilecek yedek personeli köprüüstüne çağırmak için kullanılan bir sistemdir.  Bu sayede başta çatışma ve karaya oturma gibi istenmeyen durumlar önlenebilmiş olacaktır.

Günümüzde karayollarında buna benzer teknolojiler de vardır. Mesela Şerit Takip Sistemi, uyku takip sistemi tamamen aynı mantıkla kullanılmaktadır.

 

1 YORUM

  1. Bu güzel bilgi için teşekkür ederim , şuana dek hiç gemi , deniz ve bu konularla alakalı bir siteye rastlamadım .
    Attığınız her adımda başarılı olmanız ümidiyle..

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here