Gemide Staj Yapmanın Önemi

0
Gemi Stajı Önemi

Birçok denizcilik fakültesi öğrencisi de gemi stajı yapmayı artık rutinleşmiş görür ve eminim ki gemi stajı yapmanın önemini kavrayamamıştır. Öğrencilerin sayıca çoğunluğu gemide staj yapmanın kolay yoluna bakıyor da olabilirler. Kağıt üzerinde gemi stajı yapmaya çalışanlar, veya kısa yaptığı gemi stajını evraklarla uzun göstermeye çalışanlar olabilir. Bu yazımızda sizlere gemi stajı yapmanın önemine değineceğim.

Aslında yazının giriş bölümünde de kısaca değindim. Gemide staj yapmak normalde öğrenci iken herkese angarya bir iş olarak görünmektedir. Oysa ki denizcilik mesleğinin içine atıldıktan sonra, en kötü geçen gemi stajı bile hazine değerindeymiş dedirtmekte insana. Doğamız gereği en küçük sıkıntılarda bunalmayı, isyan etmeyi tercih ederek kendimizi kandırmayı, daha doğrusu sorunlarla mücadele etmek yerine kolay yolu tercih ederiz. Gemide stajyer olmak veya denizin ortasında bir öğrenci olarak aylarca kalmak, gemideki hiyerarşi sıralamasına göre en altlarda olmak, 2-3 yıl sonra geminin yarısından fazlasının amiri olacakken şimdi bir çok söylenilene boyun bükmek ve en kötüsü de tüm bu işleri yaparken çok alakasız bir para kazanmak gerçekten insanın sinirlerini yıpratmada büyük rol oynamaktadır.

Gemide Staj Yapmak Neden Önemli?

İnsanoğlu yapısı gereği kazandığı alışkanlıkları uzaktan görerek değil, bizzat içinde yaşayarak ve uygulayarak öğrenmektedir. Bir kaynak ustası mesleğini uzaktan izleyerek, birilerine bakarak öğrenemez. Çocukken çırak olarak gittigi sanayide ustalarının yanında, zor şartlarda, itilerek kakılarak o eğitimi almıştır.

Bizzat öğrenme işi sadece el becerilerinin belirli bir yerde öğrenilmesi de değildir. O işin stres ve ortam faktörlerini de yerinde soluması açısından önemlidir.

Bir çok denizcilik fakültesinde öğrencileri gemi stajına hazırlayan bir çok sistem mevcuttur. Staj gemilerine kadar çok fazla imkanın olduğunu görmekteyiz ama nasıl oluyorsa buralardan gelen öğrenciler de dahi inanılmaz bocalamalar görülmektedir. Bunun sebebi de tıpkı yukarıda bahsettiğim şey aslında. Siz bir konuda tüm imkanlarla , en iyi şartları sağlasanız dahi, ortam faktörünü göz ardı ettikçe, işin aslında temelini kavrayamamış, ezberlemiş bireyler ortaya çıkıyor.

Gemilerden örnek vermek gerekirse; bir denizcilik fakültesi öğrencisi okul birincisi olabilir, tüm teknik ve teorik bilgileri kitapla aynı şekilde ezberlemiş de olabilir. Bu onun için gerçekten büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Fakat bu öğrenci gemiye girdiği andan itibaren selam vermesini bilmiyorsa, gemide yaşam konusunda eksiklikleri varsa, nerede, kiminle nasıl oturup kalkılacağını bilmiyorsa ve en önemlisi gemide yalnızlık ve kendi psikolojisi ile baş etmeyi bilmiyorsa çok büyük sıkıntı yaşayacaktır. Gemide staj yapan öğrenciler ilk olarak mesleki bilgilerinden çok bu gibi yardımcı alanlarda eğitim görmektedirler. Staj yapmayan birisinin edinemeyeceği bilgiler gemi personeli tarafından yaşanarak öğretilir.

Gemilerde çalıştığımız sürece kemikleşmiş bir algı vardı. Gemiye yeni bir stajyer gelince mesleki bilgisi çok da önemli değildir. Nede olsa 6 ay

Gemide İş Öğrenilir, Önemli olan İstek

8 ay o ortamda kalınca mecburen öğrenecek. Kafası almasa bile artık vücut refleks olarak o işi öğreniyor. En önemlisi kişinin saygısı, denizcilik mesleğine olan ilgisi ve öğrenme hevesi. Eğer bir stajyerde bu özellikler yoksa , en başından evine gönderiliyor.

Denizcilik mesleği sevgi mesleği, zor işler mesleğidir. Evet. Parası çok çok güzel, gemide çalışma kısmı hariç izinlerde çok rahat bir meslek. Ama sadece para kazanmak için bu mesleği seçenler ilk fırtınalı havaya girdiklerinde veya gemide yaşanan stresli bir ortamda hayatlarını gözden geçirmek zorunda kalıyorlar ve ne kadar yanlış yaptıklarını anlıyorlar.

Bu nedenle gemi stajının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Aslında gemide staj yapmak bir nevi tam sürüm oyunu satın almadan demosunu oynamak gibi bir şey diyebiliriz. Bu sayede daha büyük adımlar atılmadan önce yaşanacak zorlukların özeti geçiliyor ve istersen baştan vazgeçip kendine çok farklı bir yol çiziyorsun, veya da bu zorlukların üstesinden gelmenin çok farklı ve zevkli yollarını buluyorsun.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here