Akıllı Gemiler Geliyor

0
Akıllı Gemi Geldi

Geçtiğimiz günlerde bir Türk denizcilik haber sitesindeki akıllı gemiler geliyor konulu bir makalesini okudum. Önce dünya geneli bir gelişmedir herhalde dedim ve yazıyı okuduğumda çok da farklı bir tablo ile karşılaştım. Aslında gemiyi bizim bir Türk şirketimiz yaptırıyor ve 2017 Aralık ayında da ticari seferlere başlıyor. Yazının devamını okuyunca da birazcık hayal kırıklığı oldu tabi.

Akıllı Gemi Nedir?

Aslında öncelikle akıllı gemi nedir onu bilmemiz lazım. Yoksa her gördüğümüz sakallıya dede deriz misali şeyler oluyor. Aslında bizim akıllı gemi dediğimiz şey gemi üzerinde insan bulunmayan, tamamen uzaktan kontrol edilebilen, değişken şartlara anında uygun tepkileri kendi otomasyon sistemi üzerinden verebilen gemiler bizim için akıllı gemidir diyebiliriz. En azından ben öyle umut ediyorum.

Bizim Akıllı Gemimiz 

Haber sitesinde okuduğum yazıdaki akıllı geminin, sistemlerinin yetkili kuruluşlarca onaylı olduğu bilgisinden öteye gidemedi maalesef. Hayal kırıklığı yani.

Akıllı Gemiler Geliyor Mu?

İşte bu yazımın asıl konusuna geldim sonunda. Ben de iyice heveslenerek literatürde, dünya üzerindeki akıllı gemi çalışmaları konusunda bir araştırma yapma gereği duydum. İyi ki de duymuşum. Aslında gerçekten de benim yukarıda tarifini yaptığım türden bir akıllı gemi çalışması zaten yapılıyormuş ve 2020 yılında operasyonel faaliyetlerine başlayacakmış.

 

Otomotivden akıllı ev sistemlerine, cep telefonlarından robotik gelişmelerin yaşandığına şahitlik eden bir dönemde, dünya ticaretinin %93’ünü gerçekleştiren denizcilik alanında akıllı gemilerin gelmesine şaşırmamak gerekli bence.

Rolls-Roys Marine , Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Oscar Levander bu konuda bazı bilgiler paylaşmış. Yazımın kaynağı olarak onu gösterebilirim. Bakın Levander neler diyor.

İlk Akıllı Gemiler 2020’de

Akıllı gemiler ne zaman üretilecek sorusu bu konuda akıllara gelen ilk soru diyebiliriz. Bu konuda Levander 2020 yılında ilk geminin operasyonel faaliyetlerine başlayacağını ve bundan 5 yıl kadar sonra yani 2025 yılında da okyanus aşırı akıllı gemileri görmemizin zor olmadığını anlatıyor. Her tip gemi smart ship yani akıllı gemi statüsünde olacak. Ama bunlardan tug boat ve arabalı vapurların özellikle bayrak devleti denetiminde olacağını da belirtiyor.

Akıllı Gemi Teknolojisi Tam Olarak Nedir?

Aslında en önemli şey insan faktörünü ortadan kaldırmaktır. Akıllı gemilerde tamamen otomasyon bir sistem takip edilecek. Geminin kaptanı bir bilgisayar olacak. Tüm değişken faktörlere göre kurallara en uygun kararlar alacak. Tabi bunun için şu an kullandığımız kuralların da akıllı gemiler için değiştirilmesi, ayrı bir kurala tabi tutulması gerekiyor. Bu sadece devletin izleyeceği bir politika değil, armatörlerin, gemi operatörlerinin liman otoritelerinin de takip etmesi gereken kurallar dahilinde yapılacak.

Akıllı Gemi Haberleşmesi

Armatörler Neden Akıllı Gemiye Geçmeli?

Mevcut işletme faaliyetleri ve dünya ticaretindeki navlun piyasasında dahi, mevcut gemilerin kurallara hazır hale getirilmesi için yeterli miktarda kaynak ayrılamazken, armatörlerin akıllı gemi yaptırması gerçekten ilk etapta kulağa zor geliyor. Ama akıllı geminin avantajlarından bahsedebilirsek bu biraz daha kolay anlaşılır olabilecektir.

Akıllı Geminin Avantajları

*İnsan faktörünü ortadan kaldırdığımızda mevcut deniz kazalarında %75-%96 oranında azalma planlanmaktadır. Çünkü insan hatalarından kaynaklanan kazaların oluş oranı bu şekildedir.

*Bir gemide insanları kullanmazsanız aslında inanılmaz bir boşluk meydana gelecektir. Örneğin klima sistemi gereksinimi azalacaktır. Tuvalet atığı sistemi azalacaktır. Ek olarak elektrik harcamı, dolayısı ile yakıt sarfiyatı azalacaktır. Tüm bu ekipmanları kaldırınca da hem daha fazla hacim meydana gelip kargo taşıması için ek yer açılacak, hem de azalan yük için tasarruf sağlanmış olacaktır.

*Yaşam mahalli gibi gemi dizaynını etkileyen faktörler sayesinde yaşam mahalli ortadan kaldırılacak, gemiye etkiyen rüzgar direnci azalacak, bu da hızı önemli ölçüde arttıracaktır.

*Korsan saldırısına karşı özel dizaynlar sayesinde yük kontrolü daha fazla sağlanmış olmakla beraber, bir korsan gemiye çıksa dahi şirketi rehine konusunda tehdit edemeyecek, dolayısı ile gemi kendi savunmasını korsanlara karşı en rahat şekilde yapabilecek veya gemide yapılması planlanan silahlı operasyonlarda personel can kaybı yaşanma ihtimali olmayacaktır

*İnsan faktörünün gemiden uzaklaşması ile ölümcül iş kazaları riski de ortada olmayacaktır.

İnsanları Uzaklaştırmak ile İş Alanında Sıkıntı Yaşanmayacak mı?

Elbette insanların uzaklaştırılması ile işsizlik meydana gelecektir. Ama bu yakın vadede olacaktır. Sonuçta bu her geminin şirketlerde en az birer adet operatörü olacaktır. Hatta 3 vardiyalı şekilde düşünülürse sırf operasyon için en az 3 kalifiye eleman gereksinimi doğacaktır. Alınacak bu personel sıradan seyir tecrübesine sahip olmakla kalmayıp, daha donanımlı, teknolojik gelişmelere açık kişilerden olacağından, aslında bilgi seviyesi çok daha yüksek insanlar istihtam edilecek, dolayısı ile insanların eğitimlerine de dolaylı yoldan katkı sağlayacaktır.

Akıllı Gemi Operatörü

Özetlemek gerekirse, akıllı gemi geldi haberleri biraz hayali olmuş. Görüldüğü üzere bu konuda çalışmalar hızla devam etmesine rağmen ancak 2020 yılında akıllı gemilerle tanışabileceğiz.

Bu konuda bir gelişme olursa da zaten yakından takip ettiğimizden dolayı sizinle ilk biz paylaşırız. 😀

World Maritime News

 

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here