Liman Cüzdanı, Gemiadamı Cüzdanı ve Sertifika Evrak Takibi


Liman Başkanlığı Evrak Takibi

Liman Başkanlığı Evrak Takibi

 

Son zamanlarda Liman Başkanlıklarında Liman Cüzdanı Yenileme, Liman Cüzdanı Çıkarma, Gemi adamı cüzdanıSTCW belgeleri yenileme, STCW belgeleri çıkarma, yeni çıkan sertifikaları çıkarma işlemleri için çok uzun kuyruklar meydana gelmektedir.

Liman cüzdanı yenileme işlemi yaklaşık olarak 1 ay kadar sürmekte ve eğer Sicil Limanınız da İstanbul Liman Başkanlığı ise işiniz daha da zor olmaktadır. Yazımızın devamında sizlere liman cüzdanı evrak takip konusunda yardımcı olacağız.

Bildiğiniz gibi liman cüzdanı evrak takibi veya sertifika takibi için Liman Başkanlıkları tahmini bir süre veriyorlar ve bu evrakların basımı sadece Ankara’da yapıldığından takip konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.

Aşağıda belirttiğimiz adreslere girerseniz, hiç liman başkanlığına uğramadan ;

Liman Cüzdanı Evrak Takip,

STCW Sertifikaları Takip,

Sınav Başvurusu Takip,

Yeni Sertifikaları Takip  işlemlerini internet bağlantısı olan herhangi bir yerden kolaylıkla yapabilecek, sadece evrağınız çıktığı zaman limanınıza giderek zamandan kazanmış olacaksınız.

 

Liman Cüzdanı Evrak Takip ve Sertifika Evrak Takip işlemleri için gerekli olan adres;

LİMAN CÜZDANI EVRAK TAKİP

 

Gemi Adamı - Gemilerde Çalışma Rehberi - Bilgirotası

Liman Cüzdanı, Gemiadamı Cüzdanı ve Sertifika Evrak Takibi ile Benzer Yazılar:

12 Aralık 2013 Saat : 10:46

“Liman Cüzdanı, Gemiadamı Cüzdanı ve Sertifika Evrak Takibi” için 34 Yorum

 1. Erdi diyor ki:

  İyi günler.. Liman cüzdanımı goc basarı belgemi işletmek amacıyla Ankara ya göndereli on günden fazla oldu.. Ancak liman cüzdanım hakkında hiç bir bilgi alamıyorum. Cüzdan ve evrak takip amacıyla acılan site de servis dışı.. Evraklarımı nasıl takip edebilirim?

  • aktassa diyor ki:

   Ben de aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Eksiksiz teslim ettiğim evraklarım yaklaşık 35 gün sonra elime anca ulaştı. Sistemde sıkıntı olduğu veya gecikmeden ötürü kapatıldığı belirtiliyor. Öncelikle minimum 25 gün zaten beklemeniz gerekiyor. Bu süre içerisinde elinize ulaşmadıysa teslim ettiğiniz Liman Başkanlığına sormanızda yarar var. Adres konusunda epey sorun çıkıyor ve şüphe anında PTT Kargo, Liman cüzdanlarını teslim edilen Liman Başkanlıklarına gönderiyor.

 2. yunus diyor ki:

  bende stcw lerimi cüzdana işletmek için ankaraya gönderdim kefgen liman başkanlığımdan verilen adresle takip edersin dediler ama açamıyorum o sayfayı
  yardımcı olursanız sevinirim

  • aktassa diyor ki:

   Aynı şekilde diğer liman başkanlıkları için ben de şikayetleri alıyorum.
   Sistemde yaşanan sorundan kaynaklanıyor olabilir.
   En güzel yöntem hiçbirşey olmamış gibi evrakları teslim ettiğiniz liman başkanlığını arayın ve evraklara sorun var mı? Geri mi gönderildi diye sorun.
   Eksik evrak var ise tekrar geri gelmiş de olabilir. Saygılar.

   • Erdi diyor ki:

    E devlet şifresi ile cüzdan takip edilebiliyor ancak en az 25 gundur cuzdanımın basım merkezine gelmesi için bekleniyor. Liman başkanlıgını aradığımda biz artık Ankaraya gönderdik ancak adresinize gelir cüzdanınız diyorlar her zaman oldugu gibi yapacak bir şeyleri yokmuş. Benim anlayamadığım, herhangi bir yenilik olduğunda soz konusu işin yapılan yenilik doğrultusunda daha kolay işlemesi gerekir; ancak ne hikmetse tam tersi oluyor.

 3. ibrahim diyor ki:

  allah sonumuzu hayr etsin bindik bir alamete gidyoruz kıyamete sitesi bile acılamayan evrak takibi bile yapılamayan bir cağdayız ptt bir yandan resmi daireler bir yandan bizi işimizden etmekten başka bir işe yaramıyorlar yürürlük cıktı hopala diyip önümüze seriyor sorumluları işi cözmeye yönelik calışma yapmaktan kacıyor suçlu kim yine mağdur olan ben sen başka kim olacak..

  • Erdi diyor ki:

   Kesinlikle haklısın ibrahim.. Cüzdan basım merkezine ulaşamıyorum cüzdan gelmesi bekleniyormys sistemde oyle yazıyor.. Bir ay oldu cüzdanı göndereli

 4. ali diyor ki:

  zonguldak liman başkanlığından 29.05.1990 tarinde aldım gemilerde çalıştımcüzdanımın geçerlilik süresi 11.03.1197 de doldu cüzdanımı yenilemek için gerekli işlemler nedir öğrenmek istiyorum

  • aktassa diyor ki:

   Sanırım sürenin dolma tarihi olarak 1997 yılı demek istediniz.
   Bu durumda liman cüzdanınızdaki sertifikalarınızın süresi de dolmuş demektir. Onların yenilenmesi, dolayısı ile yeniden gemi adamı kursuna gitmeniz gerekebilir.,
   Bunun dışında sizden Sabıka kaydı, İkamet Belgesi, Eğitim belgesi, Fotoğraf, Sağlık raporu ve limandan doldurulacak dilekçe de isteyebilirler.
   Süre çok uzun olduğundan sizde mevcut olmayan belgeler için de bence ayrıca Zonguldak Liman Başkanlığı ile görüşmeniz yararınıza olacaktır.
   Saygılarımızla.

 5. murat diyor ki:

  ehliyetimi terfi ettirdim 20 gün oldu hala adrese gelmedi ne zman gelir veya nasıl takip ederim

  • aktassa diyor ki:

   Ehliyetler Ankara’dan geldiği için ortalama bir ayı bulmakta. PTT kargo ile sadece size teslim edilecek. Normalde verdiğimiz bu bağlantıdan kontrol ediliyor fakat sistemlerden kaynaklanan sorulardan dolayı site açılamayabilir. Her ihtimale karşı evraklarınızı teslim ettiğiniz liman başkanlığını aramanız en garanti yöntem. Bazen eksik evrak oluyor veya evraklar kaybolabiliyor ve maalesef liman başkanlığı personelimiz bu durumda denizcilere haber vermiyor.

 6. denizci diyor ki:

  mrb benim bazı sorularım olacak yetkılılere yeni kanuna gore lıman cuzdanları surelerı 2019 yılına kadar uzatılmış .ve limandakı yetkılıler stcw lerin suresız olan ornegın 2003 ,2006 yılında verılıpte expıre tarıhı olmayan stcw lerın yenılemesı yenı lıman cuzdanı alınmassa yapılmayacakmıs lıman cuzdanımın suresı 2016 aralık ayına kadar suresı varken neden ben cuzdan yenılemek zorundayım ? ve neden magdur edılıyorum ? ayrıca yenı verılen btm ecdıs ve guvenlık farkındalık sertıfıkalarınında expıre tarıhı yokken bunlar muhaf oluyorda 2006 yılındakıler neden muhaf olmuyor ?

  • aktassa diyor ki:

   Evet.
   Birçok konuda haklısınız.
   Ama bunlardan bizler de etkileniyoruz. Bazı konuların düzelmesi için önce aksaklıkların fiziksel olarak görülmesi gerekmektedir.
   Biliyorsunuz ki şu ana kadar verilen bütün STCW’lerin geçerlilik süresi 2016 Aralığına verilmiştir. O zamana kadar ne kadar bir yığılma meydana geleceğini ve bakanlığın ne gibi bir önlem alacağını bizler de merak ediyoruz.
   Saygılarımla.

 7. kemal diyor ki:

  cüzdanımın durumu

 8. AKİF METE diyor ki:

  gemi adamı cüzdanları yenileniyormuş.açıklamasını internet üzerinden görebilirmiyiz neden yenileniyo ne kadar zaman sonra elimizde olacak ve bitiş tarihi ne olacak.varsa link atarmısınız lüften

  • aktassa diyor ki:

   Nasıl bir yenileme olduğu konusunda bir bilgim yok maalesef. Sadece Farkındalık sertifikası zorunluluğu getirildi ve bunların en kısa süre içerisinde liman cüzdanlarına işletilmesi istenildi. Fakat bunun için de ayrı bir duyuru ilan edilmiş değil. Öyle olsaydı zaten şirketler hemen gerekli adımı şimdiye kadar atmış olurlardı.
   Eğer farklı bir bilginiz olursa buradan bizimle paylaşmanızı rica ederiz.
   Saygılar.

 9. Tayfun diyor ki:

  Cüzdan durumunu sorgulamak ıcın sısteme gırıyoruz fakat bazı sıkıntılarla karşılaşıyoruz ornegın sorgulama sayfası aktıf bır şekılde onumuze gelmıo yabancı bır fırma ıle işe başlıcaz ve bu ür belgeler acıl bır şekılde lazım bu sorunun ne zaman kalkıcagına daır bır bılgımde yok
  Eğer farklı bir bilginiz olursa buradan bizimle paylaşmanızı temenni ediyorum

 10. Emre Avcı diyor ki:

  Bu nasıl bir iş, cüzdanımızı teslim ediyoruz yaptıkları saçma ve basit siteden dolayı takip bile edemiyoruz artık ne zaman gelir kim bilir yazık ya koskoca T.C bir site bile yapamıyor sürekli sistemde sorun arıza gözüküyor.

  • aktassa diyor ki:

   Genelde yenileme işlemlerinde 1 hafta içerisinde cüzdanınız elinizde oluyor. Panik yapmanıza gerek yok. En güzel doğrulamayı da PTT Kargo yapıyor. Cüzdanınızı teslim aldıklarında hemen size mesaj atıyorlar.

 11. cengiz çıkrıkçı diyor ki:

  İstanbul liman başkanlığına 3 adet güvenlık sertıfıkası ile emr sertıfıkasının işlenmesi için liman cüzdanımı teslim ettim.Ankara ya göndereceklerını ve ankaradan adresime geleceğini bildirdiler.Ancak bugüne kadar cüzdanım gelmedi.İstanbul liman başkanlığı ile temasa geçtim.verilen cevap top ankarada artık biz bir şey yapamayız şeklindedir.geçimimizi temin için bu cüzdan olmadan çalışamıyoruz acil cevabınızı bekliyorum

  • aktassa diyor ki:

   Aynı durumdan ben de şikayetçiyim. Ben 2 ay boyunca Ankara’dan evrak beklediğimi biliyorum. Sebep sadece Ankara’da bulunan tek yazım merkezindeki yazıcının arıza yapması. Ne kadar doğru ise bu tabi.
   Sizin yapabileceğiniz şey İstanbul Limana aceleci olmalarından ziyade evraklarda eksik olup olmadığına bakmaları.
   Bazen giden evrakta eksiklikler olabiliyor ve maalesef bu bilgilendirme size yapılmıyor. Bu bilgi sorgulama ekranında Liman Başkanlığı ekranında görülüyor. Eğer evraklarda eksiklik yoksa size ortalama 1 ayda teslim edilecektir.
   Saygılarımla.

 12. mustafa tokalak diyor ki:

  Yahu evrak takıbı sayfası neden acılmıyor.
  Vaktımızı harcıyor bızlerı telefonlarda surunduruyorsunuz.
  Ordan oraya baglıyorlar ancak yıne sonuc yok.
  Tek aklımda kalansa Bakanlık bınasının dısında soforlerıyle bırlıkte bekletılen bırbırınden luks araclar.Yazık, cok yazık.

 13. kağan diyor ki:

  abi gemiye çıkmak için 25 gün goc un cüzdana işlenmesinimi beklicez yok mu bunun başka bir yolu

 14. egemen denizkıran diyor ki:

  gemıcı sınavını kazandım evraklarım ankaraya gonderıldı belgenın cıkarılması ıcın gelmesı kac gun surer

  • aktassa diyor ki:

   Ortalama olarak 10 günde evinizde olur.
   Aslında bu işlem liman başkanlığının evraklarınızı Ankara’ya ne zaman gönderdiğine bağlıdır. Ankara eline ulaşan evrakları hemen işleme alıp 2. gün evinize kargoluyor.

 15. hamıt yuksel diyor ki:

  egliyetimi sorgulama istiyorum.

 16. ALİ KOTİL diyor ki:

  CUZDANMİN DURUMU

 17. adnan oyman diyor ki:

  11 eylulde kocaeli liman baskanligi kanal ile cuzdanima sertifika islenmesi icin verdim hala elim geçmedi, acaba neden

  • aktassa diyor ki:

   İşlemler tekrardan 20-30 gün bulmaktadır.
   Bir de araya bayram mesaisi girince uzamıştır.
   Ekim başında alabilirsiniz.

 18. sittik turan diyor ki:

  Selam arkadaslar

 19. sittik turan diyor ki:

  Bu gemi cuzdanini özel sirketlerden cikarsam herhangi bir sikinti olurmu mesela ulusal denizcilik veye yelken denizcilik gibi yardimci olabilirmisiniz

  • aktassa diyor ki:

   Bahsettiğiniz özel şirketler sanırım gemi adamı kursları ve temel sertifika eğitimleriniz zaten onlar vermektedir.
   Bazıları sizin adınıza başvuruyu da yapıyor olabilir. Bunun herhangi bir engeli bulunmamaktadır. Sonuçta liman cüzdanınızın aslı Ankara Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında basılıp onaylanıp tarafınıza ulaştırılacaktır.
   Başarılar dilerim.

 20. mustafa başturk diyor ki:

  evraklarımı cuma gunu limana teslım ettım nezaman elımde olur bılen varmı veya nasıl takıp edebılırım

Liman Cüzdanı, Gemiadamı Cüzdanı ve Sertifika Evrak Takibi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

denizcilik Son Yazılar FriendFeed